II Erwin loopt hard voor vluchtelingen op Lesbos Ij - J ZEELAND 3 Kans op een warmterecord is groter K l£j 1 «i# ANTON DEK HAAG 1 f £EEüVi' Kleine IJstijd Vanuit die beeldvorming is dat verlangen ontstaan, stelt Stengs. ,,Neem Bing Crosby die 'dreaming of a white christmas' zingt. Neem de Coco Cola-reclame op televi sie. De films die rondom kerst op televisie zijn. Overal komt sneeuw in voor, omdat we dat as sociëren met romantisch en nos talgisch." Die associatie gaat nog veel verder terug naar de vijf tiende en zestiende eeuw, de Kleine Ijstijd. Schilders legden die dichtge vroren landschappen vast en die hangen tegenwoordig in musea. ,,Dat zijn misschien geen speci fieke kerstbeelden. We zijn ze wel als zodanig gaan interpreteren. We slaan heel selectief op. Dat is wat ons brein doet. Praat je met oudere mensen, dan lijkt het soms wel of alle winters koud wa ren. Dat er altijd sneeuw lag met kerst. Maar dat is niet zo. Dat is enkel het beeld dat we kennelijk willen onthouden." En dan speelt er volgens antro poloog Irene Stengs nog een be langrijk aspect; de opwarming van de aarde. Waardoor in deze contreien winters met sneeuw eerder een zeldzaamheid worden. ,,De wereld verandert. Het besef dat er geen sneeuw meer blijft lig gen, als gevolg van de opwarming van de aarde, maakt onrustig. En doet de hoop naar momenten van witte kerst toenemen. Datzelfde geldt voor schaatsen op natuurijs. Wanneer kan dat nog?" massaal. En blijven we vasthou den aan dat romantische beeld, knus in huis, met lichtjes en ge plakte sneeuwvlokken op de ra men. ,,Sneeuw met kerst staat bij veel mensen voor een stukje ge zelligheid", zegt Damen. ,,En het is zeker in Nederland een vrij zeldzaam fenomeen. Dat kan het verlangen ernaar vergroten." Verbeeldingskracht En hoewel niet realistisch, is dat verlangen naar een witte kerst heel normaal, stelt antropoloog Irene Stengs, die vanuit het Meer- tens Instituut onderzoek doet naar feesten en rituelen. ,,Tuurlijk kun je zeggen dat het niet reëel is om te verlangen naar sneeuw. He lemaal in Zeeland. Rationeel is dat misschien ook wel zo. Toch is voor veel mensen goed om die hoop te houden. Verbeeldingskracht, daar draait het in deze tijd om." Reden dat we massaal een kerst boom in huis halen. Die volhan gen met kerstballen in alle vor men en maten. ,,We doen er van Ons beeld is gevormd door wat we zien in series en films op televisie alles aan om dat gevoel van een 'witte kerst' in huis te halen. Met spuitsneeuw. Kunstsneeuwbal len. Alles om de illusie van sneeuw op te roepen. Waarbij ons beeld is gevormd door wat we zien ,,Het gaat goed hoor", zegt Van der Linde als hij rond half twaalf op de zeedijk een pauze neemt. Zijn ouders staan klaar met soep en een krenten bol. Hij heeft er dan al drie uur en 26 kilometer op zitten over voornamelijk onverhard terrein: wandelpaden door de weilanden, over de duinen, over het strand. ,,Nee, geen pijn. Je hoort mij niet miepen. Maar het is ook goed weer, en ik heb nu nog wind mee." Ik heb jarenlang les gegeven aan vluchtelingen uit Syrië Erwin van der Linde is een goed ge trainde hardloper die graag zijn gren zen opzoekt, en verlegt. ,,Sinds een paar jaar doe ik aan trailrunning. In de zomer liep ik nog een tocht van 63 ki lometer in de Ardennen." In een jaar zonder wedstrijden zocht hij een mooie uitdaging als af sluiting van 2020, maar wel een 'met een stok achter de deur', lacht hij. Die vond Van der Linde in de actie Because we carry, voor vluchtelingen in de kampen op het Griekse eiland Lesbos. ,,Ik heb jarenlang Nederlandse les ge geven op de Internationale Schakel Klas, aan vluchtelingen uit Syrië. Dat heeft een enorme indruk op me ge maakt." Dankzij sponsors haalde hij ruim 800 euro op. Daarvan worden bana nen gekocht voor vrouwen en kinde ren in het vluchtelingenkamp Kara Tepe, als aanvulling op het beperkte rantsoen dat de mensen er krijgen. Ex tra energie en vitamines. ,,Koolhydra- ten", lacht Van der Linde. Als duurlo- per weet hij hoe belangrijk die zijn. I \<^Bj si niHfil «HK, 1 w 1 lil BI maandag 21 december 2020 naar een witte kerst Een witte kerst is steeds vaker een zeldzaamheid. De statistieken bij Weeronline bevestigen dat. „De kans op een nieuw warmtere cord is met kerst een stuk groter", zegt meteoroloog Yannick Damen (foto). „Neem 2015, toen tikte het kwik in Vlissingen bijna 15 graden aan. Ook vorig jaar was het met kerst bovengemiddeld warm, met 13 tot 14 graden." De laatste keer dat Zeeland een witte kerst heeft meegemaakt, is tien jaar geleden. „Toen lag er voor Nederlandse begrippen een dik pak sneeuw", zegt Damen. ,,In Zeeland zo'n 12 tot 19 centimeter." Het blijft een zeldzaamheid. Want hoewel het in 2009 op sommige plaatsen in de provincie ook wit was, beleefden we in de jaren er voor vooral een groene kerst. Toch valt in december wel sneeuw. Vlissingen komt gemiddeld op drie dagen uit. Terwijl het noordoosten kan rekenen op een gemiddelde van zes. Dat we zelden een witte kerst beleven, komt volgens Damen doordat de temperaturen deze maand te hoog liggen. ,,Het blijft niet liggen." Vorst is steeds vaker een zeldzaamheid. ,,In 2015 en 2016 schommelden de mini mumtemperaturen met kerst zelfs rond de 10 graden. Extreem zacht." De kans op een witte kerst in Zee land is 5 procent. En dat percen tage neemt de komende jaren, met de opwarming van de aarde, alleen maar af. Een wintertafereel zoals dit van Anton Pieck zijn we gaan associëren met kerst. FOTO ANTON PIECK MUSEUM in series en films op televisie. In alle Amerikaanse feelgood movies ligt er met kerst sneeuw." - Irene Stengs, antropoloog Gaan met die banaan! En met die aansporing vertrok Erwin van der Linde gisteren, bij zonsopgang, voor een hardlooptocht die tot zonsondergang zou duren. Van het geld dat de Vlissinger ermee ophaalde worden bananen ge kocht voor vrouwen en kinderen in een vluchtelingenkamp in Grie kenland. Maurits Sep Vlissingen - Erwin van der Linde Erwin van der Linde tijdens een tussenstop op het strand van Oostkapelle. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23