Alsjeblieft, een gratis Buitenkansje van de PZC MEDIA CULTUUR 17 maandag 21 december 2020 honderd televisieseries en -programma's (van Zeg 'ns Aaa tot Meiden van De Wit), groeide voor generaties Nederlanders tussen 1986 en 2010 uit tot dé Sinterklaas, en bleef altijd actief op het toneel, ook de laatste jaren nog. Waarom toch? Dat vroeg een verslagge ver van deze krant hem vorig jaar, toen hij schitterde in Vogel, het toneelstuk dat Thomas Verbogt speciaal schreef voor Van der Vlugts 85ste verjaardag. ,,Ach, ik heb de afwijking dat ik aandacht wil. Die heb ik mijn leven lang gekregen, met mijn werk op het toneel, in films en op televisie. Ik wil erbij horen, het lijkt me ontzettend lullig om uitgerangeerd te raken. En ik tón het dus nog. Ik slijt wel. Als je niet wilt slijten, moet je niet oud willen worden. Maar ik slijt kennelijk minder in het hoofd dan andere mensen. 'Het is een genade, meneer', zei een chris telijke man vijf jaar geleden na een voor stelling tegen me. Ik antwoordde: 'Dat mag u wel zeggen, ja. Het is in elk geval geen verdienste.' ,,Ik wil dus aandacht, maar ook een beetje in de watten worden gelegd. Zo wil ik gereden worden, van en naar de thea- Als je niet wilt slijten, moet je niet oud willen worden. Maar ik slijt kennelijk minder in het hoofd dan anderen ters, en niet meer dan drie keer per week spelen. De dagen dat we niet optreden, probeer ik niet vol te pleuren met al dan niet lucratieve schnabbels. Dus het moet een beetje rustig zijn, maar dat is een heel verschil met helemaal niet meer spelen. Met er niet meer bij horen, vergeten wor den. Daar heb ik nog even geen trek in.'' Bram van der Vlugt wilde 95 jaar wor den, vertelde hij in het interview in okto ber. ,,Ik heb nog wat plannen, ook in het werk.'' Maar het liep tragisch genoeg an ders, door dat ellendige, nietsontziende virus. Premier Rutte memoreerde vorige week maandag in zijn televisietoespraak al dat de ziekte 'iedereen hard kan raken'. Zelfs Sinterklaas. De enige echte. komen van restverschijnselen bij mensen die aan de beademing hebben gelegen, dat moet me niet overkomen. Ik ben banger dan in maart. Nu kom je niet meer weg met: ach ja, misschien word ik maar een beetje ziek. Dat zou kunnen, maar op mijn leeftijd niet meer, denk ik. ,,De beangstigende situatie van vandaag is er gekomen omdat de meeste mensen gewoon schijt hebben aan de regels. Er zijn heel veel mensen die het voor ande ren verpesten, die niet meer bereid zijn een stap terug te doen in het algemeen belang. Dat mensen echt denken: ah joh, flikker toch op met je regeltjes, ik begrijp dat niet.'' Bombardement Van der Vlugt voelde veel gelijkenis met de beangstigende oorlogsmaanden, be kende hij begin oktober. Zijn gezin werd zwaar getroffen door het geweld. Zijn Joodse moeder Ellen Stokvis werd afge voerd naar Auschwitz, zijn ouderlijk huis in het Haagse Bezuidenhout werd in maart 1945 hard getroffen bij het Britse vergissingsbombardement op de wijk, waarbij ruim vijfhonderd doden vielen. Samen met zijn broer, wijlen autojour nalist Fred van der Vlugt, en huishoud ster Sin moest hij een veilig heenkomen zoeken. ,,Sin, Fred en ik liepen tussen de puinhopen met dode lichamen en ge wonden door naar Voorburg. Het was gruwelijk, maar ik heb er nooit nachtmer ries van gehad'', vertelde Van der Vlugt in een zeldzaam persoonlijk interview over de oorlogsjaren in het blad Aanspraak, voor ex-verzetsmensen en oorlogsgetrof fenen. ,,We liepen mee in een stroom vluchtelingen op zoek naar een veilige plek. Als ik op het Journaal vluchtelingen zie lopen, herken ik dat gevoel van 'Waar zijn we veilig?''' Uit hetzelfde interview: ,,In de maan den na de oorlog werden veel families weer verenigd. Ik heb jarenlang de hoop gehad dat mijn moeder nog ergens leefde en zou terugkomen. Zeker in de eerste ja ren vlak na de oorlog meende ik haar vaak te herkennen in vrouwen die ik op straat I zag lopen. Toen mijn vader in 1948 op- I nieuw wilde trouwen, vroeg en kreeg hij I van het Rode Kruis een officiële overlij- 3 densverklaring. Het was geen schok, maar een bevestiging van wat we al langere tijd vermoedden. Mijn vader wilde een nieuwe start maken, dus werd ook niet 1 meer over het verleden gesproken.'' Na de toneelschool in Amsterdam ging Van der Vlugt aan de slag als acteur. Hij o speelde in ruim dertig films (van Flodder in Amerika tot Gordel van Smaragd), bijna Je kado staat nu klaar op pzc.nl/buitenkansjes Met onze Buitenkansjes worden de feestdagen extra bijzonder. En wij trakteren jou iedere dag op een gratis kado! Het kado van vandaag is een boekje met gebundelde columns van Saskia Noort. PC 44 Kado van vandaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17