O 0 CA H Record: dit jaar al 390 plofkraken in Duitsland 12 NIEUWS Khadija Arib (60) moest dit 'heftige jaar' met een meetlat door de Tweede Kamer om het gebouw coronaproof te maken. Bij de debatten die konden doorgaan zag ze partijen die vooral met de verkiezingen bezig zijn. ,,Dan denk ik: dat is voor het filmpje bedoeld.'' Geldautomat gesprengt Hanneke Keultjes en Peter Winterman Eigenlijk had Kha dija Arib zich al neergelegd bij een eenzame kerst. Alleen thuis. Uit slapen. Film. Boek. Maar nu er toch drie gasten welkom zijn, viert ze het met haar kinderen. Haar dochter en kleinkinderen op eerste kerstdag, haar zoons op de tweede. Dat is hard werken, zegt de Kamervoorzitter in haar werkkamer in het Tweede Kamergebouw, maar ze gaat niet zelf koken. ,,Ik wil wat bestellen, heb allemaal adresjes van vrienden gekregen. Heerlijke gekon fijte eend enzo, met zuurkool.'' Er is nog wel één probleem: Arib gaf alle kerstversiering weg toen haar kinderen het huis uit gingen en de winkels zijn dicht. Ze lacht: ,,Dus staat er een kale kerstboom midden in de woonkamer. De ballen moet ik nu gaan bestellen.'' Vraag Arib naar haar jaar en ze zegt dat het heftig was. ,,Mijn moeder - ze is bijna 80 - woont in een senioren flat in Rotterdam. Ik kon niet bij haar op bezoek gaan. Ik ben enig kind, dus ze is echt van mij afhankelijk. Voor boodschappen, voor medicijnen. Ze vergeet soms dingetjes. Ze was altijd wel op zichzelf, maar ze mocht nu ineens ook niet meer naar de moskee, niet langs bij de buurvrouw.'' Het was moeilijk voor beiden, zegt Arib. ,,Maar ik ben ook gezegend dat ik niemand heb verloren aan het co ronavirus.'' Haar dochter, die in de zorg werkt, en haar schoonzoon, werkzaam in het onderwijs, kregen allebei corona en moesten in isolatie. Arib zette tassen met boodschappen voor de deur. ,,Ja, in de zin dat ze niet te snel een beroep op mij doen. Dat ze eerst kij ken naar de andere opa's en oma's.'' Net als zo veel oma's kon Arib haar kleinkinderen, op wie ze normaal ge sproken elke vrijdag past, niet meer knuffelen. ,,Ook niet stiekem. Je moet streng zijn voor jezelf. Dat viel niet altijd mee.'' Ze ging Facetimen. ,,Maar toen het weer kon, in mei geloof ik, was dat echt een mooi moment. Ontroerend." ,,Dat is natuurlijk ongekend. Het is de grootste crisis in vredestijd. Er lagen geen draaiboeken en ik kon niet te rugvallen op beslissingen van mijn voorgangers. Van Schaik heeft op 10 mei 1940 de vergadering geschorst - mét gesloten - en in 1953 verga derde de Kamer na de Watersnood ramp een week niet. Politici moesten gaan helpen in Zeeland.'' Normaal gesproken, zegt ze, wil ze breedgedragen besluiten nemen. Overleggen met de hele Kamer. ,,Dat kon niet. Ik handelde puur op gevoel. Mijn ervaring (Arib, Geert Wilders en Kees van der Staaij zijn de langst zittende Kamerleden, red.) hielp daarbij. Ik had geen gevoel van paniek. Wel: hoe gaan we ons aanpassen?'' Arib liep in de eerste golf met een meetlat door de Kamer. Waar konden grote fracties nog vergaderen? ,,We werden in maart allemaal zo overval len. We waren echt in shock van zo'n virus. Dan is het heel gek om als Tweede Kamer te gaan debatteren over statiegeld op plastic flessen.'' Dus werden in maart bijna alle debatten met één pennenstreek geschrapt. Kom bij haar niet aan met het verwijt dat de democratie buitenspel werd gezet. ,,Grote onzin. Geen enkel Kamerlid heeft ooit zoiets gezegd. Ik was een van degenen die zei: we moeten wel open blijven.'' Het compromis: een aantal weken werd alleen nog over de aanpak van het coronavirus vergaderd, de teller staat inmiddels op 22 keer. Vertederd: ,,Ahh.'' Dan schuldbewust: ,,Ik moet daar een beetje mee uitkijken. In 2018 bliezen plofkrakers 369 geldautomaten op. In 2019 waren dat er 349, maar in 2020 waren het er op 16 december al 21 meer dan in 2018. Bij 160 plofkraken kregen de daders toegang tot de eurobiljetten in de geldautomaten, concludeert de Duitse krant op basis van infor matie van de recherches van vijf- tien van de zestien deelstaten. Al leen Saksen gaf geen gedetailleerde informatie, maar het zouden er minder dan tien zijn. De plofkrakers sloegen het vaakst toe in de aan Nederland grenzende deelstaat Noordrijn-Westfalen: 147 keer. Dat was 69 keer meer dan in 2019. Buurstaat Nedersaksen, dat eveneens aan ons land grenst, komt met 45 plofkraken op de tweede plaats, gevolgd door Baden-Würt- temberg en Rijnland-Palts met res pectievelijk 36 en 34 opgeblazen geldautomaten. Veel plofkraken in Noordrijn- Westfalen worden toegeschreven aan de zogenoemde Audi-bende uit Nederland. Ze opereren in wisse lende samenstelling, zijn gespecia- liseerd in het opblazen van geldau tomaten en zouden de afgelopen zes tot zeven jaar zo'n 300 plofkra- ken hebben gepleegd. Dankzij de samenwerking tussen de Duitse en de Nederlandse politie kon een aantal Nederlandse ver dachten worden gearresteerd. In het afgelopen jaar stonden zij onder meer terecht in München en Düs- seldorf. In eerstgenoemde rechts zaak werd de 29-jarige hoofdver dachte in oktober veroordeeld tot 12,5 jaar cel. Hij pleegde volgens de rechtbank zes plofkraken en ver diende daar minstens een half mil joen euro mee. Vijf medeverdach ten kregen gevangenisstraffen variërend van twintig maanden tot zes jaar en acht maanden. maandag 21 december 2020 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. 1 Voor zo'n crisis liaae GO O Zijn zij extra voorzichtig met u van wege uw functie? Hoe is het om Kamervoorzitter te zijn in coronatijd? S Kamervoorzit ter Khadija Arib had zich al voor bereid op een eenzame kerst. Nu komen toch haar kinderen. FOTO PIM RAS Coronaminister Hugo de Jonge was daarbij doorgaans het langst aan het woord. Hoe erg stoorde u zich aan zijn breedsprakigheid? Nog nooit zijn er in Duitsland zo veel geldautomaten opgeblazen als in 2020. Tot medio decem ber sloegen plofkrakers maar liefst 390 keer toe. In de meeste gevallen (230) vertrokken ze zonder buit, meldt Die Welt. Caspar Naber München Een terugkerend beeld in Duitsland: wéér een plofkraak. foto politie Hjrgerorientiert professionell - rechtsstaatlicl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12