v Jk'hi, EUWS 11 CORONA MODE In de coronatijd viert comfortabele lockdownmode hoogtij. Het modebewustzijn is laag nu de horeca gesloten is en we thuis achter ons beeldscherm werken. Winkelketens hoopten dat nu iedereen aan de wandel gaat dan toch ten minste met de nieuwe jassencollectie goede zaken te kunnen doen, maar zelfs die hoop blijkt ijdel. ,,En als ze tóch een jas kopen, moet die vooral praktisch zijn.'' m dal vori W Belt inkels zagen de jas- senverkoop al voor de lockdown zowel offline als online met maar liefst 20 procent dalen ten opzichte van vorig jaar, weet Edwin Belt van brancheorgani satie INretail. „Consumenten vinden het kennelijk prima om hun jas van vorig jaar nog een keer te dragen. We komen minder buiten en werken thuis." Ook stylist Bastiaan van Schaik merkt dat een nieuwe winterjas voor weinig mensen prioriteit is. ,,Ik denk dat we dit jaar weinig bezig zijn met modetrends. Het lijkt er zelfs op dat er niet veel winterjassen worden ge kocht, omdat het niet uitmaakt hoe je er deze winter uitziet. Mensen kijken in de kast wat er nog hangt van voorgaande jaren. En als ze tóch een jas kopen, moet die vooral praktisch zijn." Parka Wat het daarom wel goed doet zijn de spor tieve, waterafstotende jacks. ,,Dat komt doordat iedereen aan de wandel is geslagen in deze coronatijd. Mensen lopen zich hele maal suf. Zelf wandel ik ook in een enorme parka. Het is een lelijk ding, maar het gaat er deze winter vooral om dat jassen warm zijn en comfortabel zitten'', aldus Van Schaik. Waar veel winkels de verkoop van hun winterjassen flink zien dalen, loopt het bij de ANWB storm. De ANWB-winterjassen zijn populairder dan ooit. ,,In veel van onze winkels is de functionele winterjas zo'n hardloper dat er flink gewerkt moet worden om het aantal op peil te houden", vertelt woordvoerder Markus van Tol. ,,Omdat mensen niet op vakantie kunnen, blijven ze ook met koud weer in Nederland en gaan ze veel naar buiten. Daar moet je 's winters een extra goede jas voor hebben." Volgens Van Tol doen de functionele win terjassen het de laatste jaren steeds beter, maar dit jaar schiet de verkoop helemaal door het dak. ,,En van alle jassen is de parka onder het ANWB-publiek het meest popu lair. Dat is een functionele, waterdichte, maar vooral heel comfortabele jas.'' Dekens Dat is volgens Bastiaan van Schaik ook de modetrend deze winter: comfort. ,,Lange, zachte jassen waarmee je je helemaal kunt inpakken zijn favoriet. En dan vooral in ca- melkleur. In principe zijn het gewoon grote dekens waar je lekker in kunt cocoonen." En dat past bij de comfortabele, grote truien en broeken die in alle kledingwinkels hangen, stelt de stylist. ,,Als je een grote trui en broek aan hebt, moet daar natuurlijk een grote jas overheen. Grote modeketens als Zara en H&M zetten al sinds april in op comfort. Daar hangen voornamelijk zachte, wijde, grote tops en nog grotere jassen." Dat geldt voor zowel mannen als vrou wen, stelt hij. „Mannen dragen bijna geen pakken meer, dus die hoeven ook geen scherpe, strakke jassen aan. Dat komt echt door het thuiswerken. Ik geloof dat de co rona-wintermode herinnerd zal worden als groot, los en makkelijk.'' En dat hoeft volgens hem niet nadelig te zijn. ,,Als we weer uit deze periode komen, slaan de modetrends hoogstwaarschijnlijk compleet de andere kant op. Dan gaat ieder een zich helemaal optutten en zal ook de mode weer veranderen.'' maandag 21 december 2020 GO 'Het lijkt dat het niet uitmaakt, hoe je er deze winter uitziet' Florine Nesselaar Den Haag IA# FOTO'S ERIK VAN 'T WOUD Een nieuwe jas kopen is voor ESMEE KAAN (17) eigenlijk niet nodig, zij leent gewoon die van haar moeder. „Deze is heerlijk warm én leuk. Maar toch heb ik dit jaar weer een jas gekocht. Ik had er wel echt een nodig, anders had ik geen nieuwe aangeschaft." JOHN OZGUC (27) deed al tien jaar met zijn jas, tot die begin dit jaar werd gestolen. ,,Ik had een heel mooie en goede jas die ik voor mijn 18de verjaar dag had gekregen. Mijn plan was om er langer dan tien jaar mee te doen, he laas. Deze jas heb ik als noodoplossing voor 7 euro bij de kringloop gekocht.'' PATRICIA LAVIN (65) kocht dit jaar wél een winterjas. ,,Ik kom uit Califor- nië en daar heb ik echt geen winterjas nodig. Maar sinds twee jaar woon ik hier, wandel veel en is een goede jas noodzakelijk. Mijn jas van vorig jaar was waterafstotend, maar dit jaar wilde ik toch een waterproof jas." VALENTIJN STOMP (19) leent een jas van zijn vader: ,,Deze hing in zijn kast. Volgens mij is-ie vrij oud, maar wel lekker warm. Ik heb zelfs geen win terjas. Die van mijn vader is top, die blijf ik lenen." Vriendin MARRE koopt dit jaar ook geen winterjas. ,,Deze jas is van vorig jaar en daar wil ik wel wat langer mee doen. Hij is warm, mooi en past bij veel van mijn kleding. Dus ho pelijk gaat-ie nog langer mee.'' Volgens GONNIE (81) is een nieuwe winterjas allesbehalve nodig. ,,Ik heb al vijf jaar geen nieuwe winterjas gekocht en ben het dit jaar al helemaal niet van plan. Meestal draag ik een tussenjasje met een bodywarmer van bont. Daar maak ik al mijn jassen leuk én warm mee.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11