GRATIS kans op een PlayStation®5! (A)| €54,5 MILJOEN (C)| 54,9 MILJOEN A Parasiet tast cultureel werelderfgoed van Rome aan, behandeling is duur 10 NIEUWS Hoe hoog is de PostcodeKanjer die op 1 januari gaat vallen? BEL UW ANTWOORD GRATIS DOOR VIA 0800-1993 De ongeveer dertig parasolpijnbo men maken een schilderij van het toch al spectaculaire uitzicht op de koepel van de Sint-Pieter. 25 meter hoog, met hun parasolvormige kruinen omzomen ze de Giardino degli Aranci, de Sinaasappeltuin op de Aventijn, een van de zeven heuvels waarop Rome is gebouwd. In de bruinrode stammen van de pijnbomen zitten gaatjes. ,,Daar gaat het medicijn in'', zegt Enrico Barbieri, vicevoorzitter van de ver eniging Vrienden van de Aventijn. „Dan knapt zo'n boom binnen twee weken weer op.'' Het medicijn is een verdelgings middel dat direct in de stam van de boom wordt gespoten. Deze Nuovo Metodo Corradi (NMC) werd al gebruikt bij de bestrijding van de processierups, maar blijkt ook effectief tegen de toumeyella parvicornis, een schildluis die voor het eerst in 2014 in Napels werd gesignaleerd. Waarschijnlijk is de parasiet meegekomen met een Amerikaanse militair die er was gelegerd. De parasiet leeft van het sap van de bomen en veroorzaakt een zwarte schimmel die leidt tot het uitvallen van de naalden. De NMC is zeer effectief, maar de methode is nogal bewerkelijk, zegt Barbieri. „Alle bomen moeten een voor een worden behandeld. Er zijn onge veer een miljoen pijnbomen in de gemeente Rome, dus dat zou an derhalf tot twee jaar duren.'' Laks Omdat de parasiet in Europa geen natuurlijke vijanden heeft, kon hij zich razendsnel verspreiden. Eerst waren de uitgestrekte pijnboom- bossen aan de kust tussen Napels en Rome aan de beurt, en in 2018 bereikte hij de hoofdstad. In ver schillende delen van de stad zijn al bomen ziek. Toch reageert de gemeente Rome laks op de drei gende aantasting van het stads gezicht, tot grote woede van deel gemeenteraadslid Nathalie Naim. „In Napels hebben ze niets gedaan en daar zijn honderden bomen verdwenen. Dat mag in Rome niet gebeuren.'' De iconische parasolpijnbomen maken deel uit van het cultureel werelderfgoed, ze zijn voor de Unesco net zo belangrijk voor het aangezicht van Rome als het Colosseum en het Forum Roma- num. En dus is Italië verplicht de bomen te beschermen, maar wie is verantwoordelijk? Voor een deel van de pijnbomen is dat de Itali aanse centrale overheid, voor een deel de regionale overheid en voor een deel de gemeente Rome. Daarnaast staan veel bomen op privéterrein en op het grondge bied van andere staten. Zo hebben de Amerikaanse en de Engelse am bassade de bomen in hun tuin al behandeld tegen de parasiet. Naim pleit voor ingrijpen van het minis terie van Milieu. „Iedereen moet worden verplicht de parasiet te be strijden. Het heeft geen zin als jij je bomen redt en de buurman niets doet.'' De Vrienden van de Aventijn hebben de gemeente ingelicht over de bestrijding van de schild luis in de Giardino degli Aranci, maar de rekening betalen ze zelf, zo'n 60 euro per boom. „De ge meente lijkt eindelijk in beweging te komen'', zegt Enrico Barbieri. „Laten we hopen dat onze actie navolging krijgt.'' lx Sony PlayStation®5 Digital Edition tw.v. 39999 Op werkdagen van 09.00 - 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 -16.00 uur. maandag 21 december 2020 Miljoen pijnbomen bedreigd Rome dreigt haar iconische pijn bomen te verliezen. De miljoen bomen in de Italiaanse hoofd stad zijn het slachtoffer van een parasiet. Er is een manier om de bomen te redden, maar die is kostbaar en tijdrovend. Angelo van Schaik Rome Het kan tot wel twee jaar in beslag nemen om alle parasolpijn bomen in de stad te behandelen. fotos afp, angelo van schaik ®Soeel bewust Deelname aan deze actie is gratis en vrijblijvend. Deze actie wordt mogelijk gemaakt door de Postcode Loterij en loopt tot en met donderdag 31 december 2020,16.00u. Als u belt naar 0800-1993 zal tijdens het gesprek worden gevraagd of een aanbod tot meespelen met de Postcode Loterij, BankGiro Loterij of VriendenLoterij mag worden gedaan. Meespelen is niet verplicht voor deelname aan deze actie. Kijk voor de volledige actievoorwaarden op postcodeloterij.nl/playstation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10