ERSONEHL I Alsnog griepprik voor gezonde zestigers 9 BESTEL OP TIJD Canon SONY niet zou worden verplaatst", stelt In- grid Wolf, voorzitter van de raad van bestuur in de media. Als deze krant half november een enquête laat houden onder de Neder landse bevolking zegt 87 procent van de ondervraagden zichzelf goed tot zeer goed aan de coronamaatregelen te houden. Tegelijkertijd zegt 75 pro cent dat ze zich ergert aan andere Ne derlanders: want die gaan wél te los om met de coronamaatregelen. De schuld van de tweede golf? Die ligt voor een groot deel bij al die mensen die in de zomer in het buitenland op vakantie gingen. En tenslotte, op de dagen rond Black Friday eind november, moeten burgemeesters van de grote steden winkels verplichten eerder dicht te gaan. Het is veel te druk. De winkel- lust wint van de virusangst. Een overwinning met dubbele cijfers. Nederland, wat is er met je ge beurd? Hoe gingen we van klappen voor de zorg naar klappen op de zorg? Waarom hielden we op met het sa- menzingen van You'll Never Walk Alone en zetten we onze koptelefoon met All By Myself op? ,,In het begin, in maart en april, was het wij tegen het virus. Mensen waren bang. Bij ram pen zijn rituelen nodig, mensen zijn sociale wezens, ze zoeken verbin ding'', weet Marco Zannoni, direc teur bij het Instituut voor Veilig heids- en Crisismanagement COT. ,,Daarna zag je gebeuren wat je vaker ziet in crisissituaties die langer du ren: er ontstaan groepsbelangen die ten koste gaan van het algemeen be lang. De saamhorigheid wordt min der. Je zag ook: hoe langer de crisis aanhield, hoe meer het gevoel om sloeg. En tegenstellingen die al voor de crisis niet goed zaten, komen dan alleen maar erger terug.'' Erik Matser, de neuropsycholoog uit Helmond, die in maart nog zo hoopvol was: ,,Ik ben wel verbaasd dat we het wij-gevoel zo snel kwijt zijn geraakt. Het individualisme blijkt toch sterker. Voor jongeren du ren de maatregelen te lang, 40-plus- sers zien hun bedrijf kapotgaan en 70-plussers zijn bang dood te gaan, dat zijn tegengestelde belangen.'' Zannoni: ,,Iedereen pakt de ruimte waarvan hij of zij denkt dat die ver antwoord is. Een klein beetje meer risico op een dag. Maar als iedereen één keertje gaat winkelen, is het toch druk in de winkelstraat. We zijn ook gewend aan de coronasamenleving: we accepteren dat er mensen ziek worden en doodgaan. We schrikken minder van een piek in de besmet tingen. Daardoor zijn we ook minder geneigd maatregelen te accepteren.'' Verdeeldheid De expert in crisismanagement is niet per se hoopvol: ,,Hoe langer het duurt, hoe groter de verdeeldheid zal worden. De tegenstellingen zullen ook steeds families, vriendengroepen en bedrijven binnenkomen. De over heid moet met een goed verhaal ko men waarom we al deze maatregelen moeten volhouden.'' Erik Matser ziet ondertussen 'dat het wij nog niet helemaal weg is'. ,,Als ik hier in Helmond kijk: er wordt heel veel ingezameld voor de voedselbank. We steunen elkaar wel, zorgen voor elkaar.'' En daarmee zijn we terug in Enge len (5700 inwoners), bij het Engelen project. De ene dorpsbewoner hangt anoniem iets leuks of liefs aan de deur bij een andere dorpsbewoner waarvan de initiatiefnemers denken dat die dat wel kan gebruiken. ,,Vorig jaar deden 40 mensen mee. Nu zijn het er 120. Mensen die zich aanmel den zeiden: dit is écht een corona project. Ze willen iets betekenen voor een ander, zeker in deze periode waarin we allemaal merken dat we lichtpuntjes nodig hebben", zegt Marloes Meijer, predikant binnen de Protestantse Kerk in Engelen. ,,Het is heel concreet: je hangt iets bij ie mand aan de deur. Dat voelt dich terbij dan als je voor je deur klapt voor het zorgpersoneel.'' Of het project aanslaat? ,,Ik kwam een oudere meneer tegen en die zei: 'Ik zou heel graag iets terugdoen voor de mensen die iets aan mijn deur hangen. Toen heeft hij de volgende zondag zelf een bedankje aan zijn deur ge hangen, voor als de anonieme engelen weer langskwamen.'' Eind oktober verzocht het kabinet gezonde mensen van 60 tot en met 69 jaar juist even niet in te gaan op de uitnodiging voor de jaarlijkse griepprik, vanwege te weinig beschikbare vaccins. ,,Voldoende mensen hebben gehoor gegeven aan deze oproep'', aldus het RIVM. ,,Daardoor waren er genoeg griep prikken voor mensen boven de 70 jaar en mensen met een medi sche indicatie.'' Sterker nog: nu deze mensen een griepprik hebben ontvangen, is duidelijk geworden dat er nog griepprikken over zijn. Daarnaast heeft het RIVM extra griepprikken kunnen inkopen, laat het instituut weten. Staatssecretaris Paul Blok huis (Volksgezondheid), die gaat over gezondheidspreventie, is blij met deze ontwikkeling. ,,Bij elkaar moet dat voldoende zijn om heel veel gezonde zestigers alsnog het vaccin aan te bieden.'' De bewinds man 'baalde' dat hij - ondanks de grote voorraad - deze groep eerst moest oproepen om de griepprik voorlopig even niet te halen. De jaarlijkse griepgolf is waar schijnlijk beperkt dit jaar, omdat de 1,5 metersamenleving ook effect heeft op de verspreiding van griep. Blokhuis: ,,Maar griep blijft een ernstige ziekte dus elk geval dat we kunnen voorkomen, is mooi mee genomen. Zeker in deze corona- tijd.'' Mogelijk is een deel van de griep prikken pas begin februari beschik baar bij de huisartsen. Mensen van 60 tot en met 69 jaar zonder medi sche aandoening kunnen zich mel- Elk geval dat we kunnen voorkomen, is mooi meegenomen. Zeker in deze tijd den bij de huisarts als zij alsnog een griepprik willen. Die wordt dan besteld bij het RIVM. De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) liet eerder deze maand al weten dat artsen voorbe reidingen konden treffen om ge zonde zestigers alsnog in te enten. Nu is daar daadwerkelijk groen licht voor gegeven. In totaal krijgen ongeveer zes miljoen mensen jaar lijks een uitnodiging om de griep prik te halen. Canon EOS RP Body Sony A7 Mark III body vrijdag 18 december 2020 GO I 7^;- SSgppj] SIÉ?» Tijdens de eerste maanden van de corona crisis waren er veel bijzondere initiatieven die de saamhorigheid versterkten. fotos pedro sluiter, HH, OLAF SMIT, THE POSTBOAT DRONE DEPT LUCHTFILMPRODUCTIES ZATERDAG Ambassadeur Jan Waltmans verloor zijn vrouw bij de explosie in Beiroet Gezonde mensen van 60 tot en met 69 jaar kunnen alsnog een griepprik halen bij hun huisarts. Eerdere tekorten aan dit vaccin zijn inmiddels weggewerkt. Edwin van der Aa Bilthoven - Paul Blokhuis, staatssecretaris adviesprijs In verband met de verwachte drukte bij de vervoerders rondom de feestdagen. Onze Superstores zijn open voor Click Collect. Art.nr: 12338680 •Prijs na €200 Cashback €100 Extra Cashback Art.nr: 12249714

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9