O 0 CD H O 8 NIEUWS Weet u nog, dat alle radiostations dit voorjaar tegelijk You'll Never Walk Alone draaiden? 75 procent van de Nederlanders ergert zich nu aan 'de ander', omdat die zich niet aan de coronaregels houdt. O, Nederland, waar is onze saamhorigheid gebleven? 'Ik ben wel verbaasd dat we het wij-gevoel zo snel zijn kwijtgeraakt' Nieuwe Oranje Erik Matser, de bekende neuro- pschycoloog uit Helmond, ziet iets moois ontstaan, zegt hij op 26 maart tegen BNR Nieuwsradio: „Voordat dit virus toesloeg waren we de wij-context in de samenleving al heel lang kwijt, we focusten op indi vidualisme en perfectionisme. Deze crisis duwt ons de kant op waar we voor gemaakt zijn: de wij-context.'' En tegen Omroep Brabant: ,,Dit is het grootste sociale experiment dat er ooit heeft plaatsgevon den. Ik vind het, ondanks de enorme tragedie, fantastisch om nu in Nederland te wo nen en dit te beleven. Dat we met zijn allen hiervoor gaan staan. Dit is eigenlijk het nieuwe Oranje.'' Daar mee verwijst hij naar de Oranjecultus rond voetbal toernooien. Maar als de Nederlandse sa menleving een clickbait-filmpje op YouTube was geweest, had er bij ge staan: Kijk wat er toen gebeurde... Op 21 juni, drie maanden later, worden er rond het Malieveld in Den Haag 400 mensen gearresteerd tij dens en na een demonstratie tegen de coronamaatregelen. De ME moet paarden en waterkanonnen inzetten om de orde te handhaven. Eind september komen er bij woonzorgcentrum Guldenakker in Goirle zes dreigtelefoontjes en zeker twaalf dreigmails binnen. Actiegroep Viruswaarheid heeft opgeroepen het verpleeghuis te bellen, omdat het vanwege een stijgend aantal coro nabesmettingen de deuren heeft gesloten voor bezoekers. ,,Ik wens u een langzame, pijnlijke en eenzame dood en in combi natie met ernstige ziektes'', zegt een van de bellers tegen de telefoniste Op 1 oktober huurt ziekenhuis Haaglanden Medisch Centrum in Den Haag extra beveiliging in om personeel te beschermen tegen agressie rond de corona-afdeling van het zieken huis. ,,Een familie was zo boos dat een familielid zou worden verplaatst, dat ze de verpleegkundigen bedreig den. Bij een andere coronapatiënt stond opeens een advocaat op de af deling. Om te eisen dat de patiënt Cyril Rosman it verhaal begint heel even bij het eind. Omdat we, midden in de strengste lockdown sinds de Tweede We reldoorlog, een beetje de moed er in moeten hou den. Kijk daarom eens naar het kleine Bra bantse dorp Engelen. Waar sinds een paar weken elke zon dag 120 inwoners anoniem een kleine verrassing aan de deur van iemand anders hangen. ,,Een stuk taart, een zakje pepernoten, een tekening of elke zondag een beeldje uit een kerst stal'', vertelt Marloes Meijer, een van de initiatiefnemers. Het Engelenpro ject, heet het. ,,Er doen nu drie keer zoveel mensen mee als vorig jaar.'' Maar eerst terug naar het begin, toen tegelijkertijd met angst ook de saamhorigheid het land over spoelde. Het is dinsdagavond 17 maart als duizenden Nederlanders op hun balkon of voor hun voordeur staan en een minuut lang 'klappen voor de zorg'. Om de overbelaste zorghelden in de ziekenhuizen en op de ic's te eren: Het Nationaal Applaus- moment. Ook de familie Van Oranje klapt mee, met pannendeksels, ze zetten er heel 2020 een video van op Instagram. De ziekenhuizen zijn in de dagen ervoor niet alleen over spoeld met coronapatiënten, maar ook met taart, chocola en andere bedankjes. Drie dagen later, vrijdagochtend 20 maart, om 08.45 uur draaien 183 radiostations door heel Europa tege lijkertij d You'll Never Walk Alone. QMusic heeft er een clipje van ge maakt en op YouTube gezet, door spekt met emotionele beelden van meezingende thuiswerkers. En wie weer twee dagen later over de Nederlandse snelwegen rijdt, ziet op de informatieborden boven de weg staan: 'Samen tegen corona. Volg instructies rijksoverheid. Vermijd drukke plekken'. We rijden hoogwerkers voor ver pleeghuizen om naar onze ouders te kunnen zwaaien die binnen geen be zoek mogen ontvangen. En de ver pleging helpt mee. vrijdag 18 december 2020 GO - Erik Matser, neuropsycholoog 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. oe het wij-gevoe weer uit Nederland verdween 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8