Slaap wordt een ding, merk ik -"mm mmm i 7 CORONA BESMETTINGEN IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 85 ijn vrouw was boven aan het werk. Ik zat beneden in de woonkamer in een luie stoel, met goed zicht op de spelende kleintjes, en las wat, en nog wat, en ineens werd ik wakker van de hand van mijn 8-jarige dochter op mijn hoofd. Aaiend. ,,Papa, je sliep.'' Shit! Was ik echt weggedoezeld. Gêne. Duizend excuses! Ziek, moe, te vroeg wakker geworden vanochtend, drukke dagen, de spanning van de co rona? Serieus, ik weet het niet. Slaap wordt een ding in mijn leven, merk ik. We zijn al bijna twee maanden uit de zomertijd, maar ik ben nog steeds niet in de wintertijd beland. Om half zes 's ochtends gaat mijn interne wek ker af en dan lig ik een dik uur te luiste ren naar de slaapgeluiden van mijn kin deren, een kamer verderop. Wat op zich altijd leuk is, het kreunt en smakt, gaat verliggen, uit soms zelfs een schreeuw tje. D'r gebeurt wat in die kinderhoofd jes, hoor. Maar goed, pas net voor zeven uur val ik meestal weer in slaap, maar Ik betwijfel soms serieus of ik ooit nog in de wintertijd terechtkom dan gaat om 07.00 precies de wekker met het radionieuws, waarin steevast een viroloog ons voorspelt dat het alle maal weer tegen gaat vallen. Alles. We moeten strenger zijn. En dat vaccineren: een jaar gaat het zeker duren. ,,Nee hè, een jaar! Dat trek ik niet hoor'', klinkt het dan naast me. Dan staan we op. De dag kan weer beginnen. Ik weet niet of het nog goed komt. Met dat slapen, bedoel ik. Corona gaat wel een keer over, echt, we moeten ge woon volhouden. Maar ik betwijfel soms serieus of ik ooit nog in de winter tijd terechtkom. Vroeger had ik nooit problemen met tijdswisselingen. Zou het met mijn leeftijd of toch met de stressvolle tijd an sich te maken heb ben? Oude mensen slapen minder en slechter, lees ik al jaren. Jonge mensen ook, weet ik, maar vooral als ze kinderen hebben die hen uit de slaap houden. Oudere mensen die door kleine kinde ren uit de slaap worden gehouden, zijn een aparte categorie. Ik weet het. Eigen schuld, dikke bult. Maar die kleintjes van mij zijn, behalve rond sint, relaxte slapers. Dus het zal wel vooral aan mij liggen. Maar is het nu omdat ik ouder word of omdat ik last heb van corona stress? Dat weten we pas na de vaccina tie, vrees ik, ergens in de zomertijd. V ':;'r fcYvv Mik- :v - Voorzitter van de Nederlandse vereniging van longartsen NVALT, Leon van den Toorn, maakt zich zorgen om de oplopende besmettingscijfers. Voor de tweede dag op rij een recordaantal. ,,En dan moet de échte winter nog beginnen.'' De gangen op de elfde en twaalfde verdieping van het Rotterdamse Erasmus MC staan vol met bakken met schone maskers, brillen en jassen en bakken met gebruikte spullen voor de recycling. ,,Het is telkens een hele omkleedpartij, bij het ko men én het gaan. En natuurlijk doen we een mondkapje op, dat is logisch'', zegt longarts Leon van den Toorn cruijffiaans. De aanhoudend hoge besmet- tingscijfers zijn volgens de longarts 'zeer zorgelijk'. In 24 uur tijd stelde het RIVM bijna 13.000 nieuwe coro nabesmettingen vast. Van den Toorn schrikt ervan. ,,Ja, jongens kom op! We moeten nu echt alle zeilen bij zetten. De naweeën van deze besmettingen gaan we over twee a drie weken terugzien in de ziekenhuizen. Deze cijfers maken onze zorgen alleen maar groter.'' Sinds het coronavirus in Neder land is, is het mondkapje voor hem vanzelfsprekend. Maar dat is het niet voor alle patiënten, merken longartsen in hun spreekkamers. ,,Al vanaf de invoering van de mondkapjesplicht is er veel discus sie over de uitzonderingsregels. Wij als longartsen maken ons zorgen. De uitzonderingsregels gelden voor meer dan een miljoen mensen met een chronische longaandoening. Al die mensen kunnen nu denken: oké, fijn. Ik print een uitzonde ringskaartje uit en ga winkelen.'' Longartsen vrezen voor hun pa tiënten, maar ook voor de rest van de bevolking die een grotere kans loopt op besmetting als veel men sen mondkapjes negeren. In het ziekenhuis is het al erg druk. ,,Al- leen al rond Rotterdam zijn er vier a vijf ziekenhuizen waar elk dertig a veertig coronapatiënten liggen. En de échte winter moet nog begin nen. Wij maken ons grote zorgen om de winter, niet alleen vanwege het hoge aantal besmettingen, maar ook vanwege de nog komende griepperiode. En dat opgeteld bij het feit dat de effecten van het vac cineren nog op zich laten wachten.'' Minder naar ic Het lukt volgens hem nog onvol doende om de reguliere zorg te her vatten. ,,In sommige ziekenhuizen ligt 30 a 40 procent van de reguliere zorg stil, in andere zelfs 50 procent. Het is niet heel erg als we sommige ingrepen of geplande opnames een paar maanden uitstellen, maar duurt het langer, dan wordt het dat wél.'' Goed nieuws is volgens hem wel dat 'in vergelijking met de eerste golf nu de helft minder coronapa tiënten op de ic belandt en er veel minder patiënten overlijden'. Dankzij preventief gebruik van bloedverdunners blijken opgeno men coronapatiënten minder vaak een longembolie te krijgen. Ook veel zuurstof via de neus kan voor komen dat mensen aan de beade ming moeten. Toch kan nog niet -*** Totaal geen aanwijzing dat je met mondkapje minder zuurstof krijgt helemaal worden voorkomen dat ook jonge mensen verplaatst moeten worden naar de ic. ,,Van de week moest er iemand van 30 zonder voor geschiedenis binnen een paar dagen naar de ic.'' Hij vindt het zorgelijk dat sinds co rona heerst de levensstijl van veel mensen ongezonder is. ,,Soms loop ik op poli's waarbij 80 procent van de patiënten conditieverlies meldt. Wij adviseren iedereen: blijf in beweging en eet gezond! Ga desnoods springen voor de tv, doe iets! Je gezondheid is ook in gevaar als je continu binnen blijft en niet beweegt.'' Of de longarts - die zelf in de eer ste golf besmet raakte - wakker ligt van de pandemie? ,,Je staat ermee op en je gaat ermee naar bed. Op alle ni veaus is iedereen keihard met Covid bezig.'' Toch kwam de mondkapjes uitzonderingsregel voor mensen met bijvoorbeeld een longaandoening voor Van den Toorn als een verras sing. De uitzonderingsregel is niet besproken met de longartsenvereni ging noch met experts van het Out break Management Team (OMT). De reden achter de uitzonderingsregel voor longpatiënten is voor de voor zitter van zo'n elfhonderd medici 'nogal duister'. ,,Je hoort soms men sen zeggen dat ze minder zuurstof binnenkrijgen door een kapje, maar daar zijn wetenschappelijk totaal geen aanwijzingen voor.'' Het ministerie van Volksgezond heid laat weten dat dit wél is over legd met organisaties 'voor mensen met een beperking of chronische ziekte'. Het ministerie stelt 'het met de longartsen eens te zijn' dat 'men sen die vanwege hun longaandoe ningen een verhoogd risico lopen op een ernstig verloop bij besmetting met het coronavirus, er extra belang bij hebben zich goed te beschermen'. ,,Mensen die dat kunnen, moeten ze ker een mondkapje dragen.'' vrijdag 18 december 2020 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Een bezorgde longarts Leon van den Toorn: „Blijf in beweging, eet gezond en draag een mondkapje.'' foto marco de swart 'Kom op, we moeten nu echt alle zeilen bij zetten' Marcia Nieuwenhuis Rotterdam - Leon van den Toorn, longarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7