NYNKEDEJONG Werknemers gaan massaal gebukt onder coronastress Meer dan 300.000 producten in prijs verlaagd! -r €5 korting 6 December opruiminggg! €7.50 korting bij r Column Het is een eindejaarsdi- lemma. Ik wil heel graag de kleine winkeliers steu nen die in deze tweede lockdown weer hun winkel hebben moeten sluiten. Monter mailen ze mij dat ik nog altijd online kan bestellen, en of ik dat vooral wil doen. Ik ben blij dat ik mijn koop ziekte eindelijk eens kan inzetten als iets positiefs, iets waarmee ik andere mensen help. Ik wil name lijk ook dat de boekhandel in onze eigen stad openblijft, en die ene leuke kledingwinkel in Den Bosch waar ik altijd zo goed ge holpen word, en tal van andere kleine ondernemers met mooie winkels. Ik wil ze steunen. Het geld brandt in mijn zak. digitale winkelmandje vul, en ik mijn ogen sluit omdat ik het aan koopbedrag niet aankan, ver schijnt het gezicht van onze pak ketbezorger. Een goedlachse, hardwerkende man, die ik elke dag door onze straat zie rijden. In de zomer complimenteerde hij me telkens met mijn steeds gro ter wordende buik. Toen er een geboorteaankondiging aan het raam hing, brulde hij al van ver 'wat een geluk! Het kind is er!' zijn werk, maar hij heeft het nu al maanden zo verschrikkelijk druk, dat ik hem niet meer wil opzade len met nóg meer pakketjes. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat is hij in de weer, in zijn witte bus vol deuken. Toen die bus een dag panne had, had hij een vervanger gehuurd. Hij kan geen dag missen. Het is te veel voor één mens, en hij verdient er bovendien amper wat mee. En we kunnen doen alsof we daar pas door corona achter kwamen, maar dat zou een leugen zijn. We weten allang dat pakket bezorgers te maken hebben met een ongezond hoge werkdruk, dat ze veel te weinig verdienen. En dat weten ze in Den Haag ook al een hele tijd. de middenstand deze crisis over leeft, dan moeten we de pakketbe zorgers beter gaan belonen. Zij zijn het die onze koopziekte mo gelijk maken. Zij houden de eco nomie draaiende. Als zij omvallen, zijn we allemaal verloren. Het is te veel voor één mens, en hij verdient er amper wat mee Dat blijkt uit een enquête die de vakbond hield onder zevendui zend leden in alle sectoren van de economie. ,,Die enquête houden we ieder jaar, maar dit jaar is het erg schrikken'', aldus Fortuin. ,,Door het thuiswerken missen mensen sociale contacten, som migen vereenzamen. En de ba lans tussen werk en privé is moei lijk. Denk aan de kinderen die thuis onderwijs moeten krijgen of ouders die verzorgd moeten worden. En dan is er nog de stress of mensen hun baan behouden'', somt Fortuin een aantal veel voorkomende klachten op. En die klachten leiden tot een ongekend hoog ziekteverzuim. ,,Uit de laatste CBS-cijfers blijkt het ziekteverzuim dit jaar te zijn opgelopen tot 4,7 procent. Dat is het hoogste percentage in 17 jaar. Normaal ligt het rond de 4 pro- cent. Daarnaast is de economi sche schade door burn-outs opge lopen tot boven de 3 miljard euro dit jaar. Dat is ongekend.'' Meer dan de helft van de onder vraagden gaf aan dat 2020 een tro penjaar is geweest. Vier op de tien werkenden geven aan dat ze zijn uitgeput. En een kwart van de on dervraagden zegt een derde coro- nagolf niet meer te trekken. Uitval De situatie zal alleen maar ver slechteren, vreest de bondsvoor zitter. ,,Er is geen perspectief. We zien wel vaccins en testen, maar het duurt allemaal veel te lang voor we dat in Nederland gere geld hebben. De helft van de wer kenden ziet het niet meer zitten, dat is een ongekend hoog aantal. Het ziekteverzuim en de uitval zal nog flink stijgen, verwacht ik.'' Om het tij te keren moet er een nationaal coördinator gezond werk komen, vindt het CNV. Werkgeversorganisatie VNO- NCW ziet ook dat het een zwaar jaar is. ,,Dat geldt voor werkne mers en voor ondernemers'', al dus een woordvoerder. Signalen dat bedrijven in problemen ko men door uitval krijgen de werk gevers niet. Apple AirPods Pro met Draadloze Oplaadcase 225.- of 3 x 75 met in3 14.000+ speelgoed artikelen voor jong oud! elke extra fles drank! Mixen mag. Bekijk en shop alle producten op kiikshop.nl bij elk extra product!* Combineren mag. Op kijkshop.nl betaal je gemakkelijk m3 keer tegen 0% rente of veilig achteraf met Klarna tot 2500.- vrijdag 18 december 2020 GO $0 @Nynke Bezorae Maar elke keer wanneer ik mijn Ik ben fan van hem, en ik gun hem Als we ervoor willen zorgen dat Werknemers bezwijken mas saal onder de stress en werk druk die het gevolg zijn van de coronapandemie. ,,Er is sprake van een nationale somberheid op de werkvloer'', aldus CNV- voorzitter Piet Fortuin. Peet Vogels Utrecht NIEUW op kijkshop.nl kijkshop.nl v' Geweldige geluidskwaliteit Actieve ruisonderdrukking ■W Transparantie modus v/ Automatisch verbinden thuiswinkel waarborg •S Whisky W Gin V Vodka v" Rum en nog veel meer... "Parfum, Make up en Skin-care

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6