Vrees voor kaalslag bunkerbos Leerlingen zorgen voor lichtpuntjes Nieuwe dronefilm met droog binnenhoofd sluis 6 Nieuwstraat Terneuzen TAART OP DE SCHOP Guido van der Heijden Terneuzen Het Arsenaal, dat tot niet zo lang geleden onderdak bood aan restau rants en cafés, staat nu leeg. ,,Da Vinci, Lady Luck, Sydney, Zoute Vaart, ik noem er maar een paar uit mijn hoofd op die er mee gestopt zijn." Wethouder Jack Begijn lepelt de voorbeelden moeiteloos op. ,,Wat de reden was? Ik weet het niet. Een te hoge huur? Te weinig klandizie?" Kijk je naar winkel straten dan zie je steeds vaker afwisseling met horeca De wethouder maakt de vergelij king met de leegstaande winkel panden. ,,Een enkele rotte kies maakt niet uit maar als het er vier, vijf, zes zijn... Dan sterft zo'n ge bied. Er moet wel volk zijn, er moet reuring zijn in de stad." Begijn ziet wel kansen voor de straat. ,,De Nieuwstraat telt drie rijksmonumenten: het oude post kantoor, het arsenaalgebouw en de voormalige bank, waar nu het schoolmuseum zit. Echt heel erg mooie gebouwen en dat moeten we beter zichtbaar maken. Wie ooit dat metalen gebouwtje voor het oude postkantoor bedacht heeft?" Als het aan Begijn lag verdween het entree gebouw voor de parkeergarage eer der vandaag dan morgen. Dan is er nog het ABC-complex dat ooit Albert Heijn, Blokker en C&A huisvestte. Het staat nu deels leeg en vormt een blokkade tussen de Markt, de Noordstraat en de Nieuwstraat. ,,We moeten het haal baarheidsonderzoek afwachten, maar er zit wel iets aan te komen", voorspelt Begijn. ,,Kijk je naar de winkelstraten, dan zie je steeds va ker de ontwikkeling dat winkels af gewisseld worden met horeca. Die kant zal het opgaan." Een rij verpauperde, voormalige cafeetjes in de Nieuwstraat is in middels gesloopt. Op die plek komt nieuwbouw. Een combinatie van kantoren en werkplekken voor werknemers van Zeeuwse Gron den en appartementen. Begijn: ,,We kunnen het er wel zo aantrek kelijk mogelijk uit laten zien. Uit eindelijk is het natuurlijk wel aan de ondernemers zelf om er iets van te maken." Apostolis Manassis van Grieks Restaurant Apostolis ziet wel dege lijk licht aan het einde van de tun nel. ,,Het is nu stil, omdat het een slecht moment is om een bedrijf te starten. Maar straks, in het nieuwe jaar, als dit allemaal achter de rug is, gaan we weer fris beginnen. We hadden pas een bijeenkomst met collega's in de horeca en de detail handel en de stemming was eigen lijk positief. Ik spreek ook regelma tig met pandeigenaren en die zien ook wel kansen in de toekomst." De buren vinden dat de gemeente Sluis eigenaar en initiatiefnemer D. van den Berge te veel de vrije hand geeft bij de bouw van een woning op de bunker en het her- inrichten van de rest van het ter rein als tuin, zo bleek gisteren tij dens een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. De omwonenden signaleren drie pijnpunten: de grootte van de woning en het bijgebouw, de ge plande bed breakfast en de tuin. Rechter en staatsraad Eric Daal der vroeg waarom iemand in he melsnaam een bunker wil hebben. De raadsman van de initiatiefne- mer legde tijdens de zitting uit dat Van den Berge een 'bunkerfanaat' is en dat hij in deze atoombunker uit de jaren zeventig een buitenge woon gaaf en ongeschonden exemplaar uit de Koude Oorlog aantrof. Volgens de raadsman is er vooraf heel veel overleg met de bu- ren geweest en is het plan daarbij fors bijgesteld. ,,Aanvankelijk was het de bedoeling dat Van den Berge een woning van 2.000 kuub zou bouwen. Maar dat heeft hij na bezwaren uit de buurt terugge bracht naar 800 kuub. Verder heb ben we met een ecoloog door het bos gelopen en die zei dat er heel wat achterstallig onderhoud was." Buurman A. van Gessel ont kende niet dat de woning nu onge veer de grootte heeft van zijn en andere woningen uit de buurt. Staatsraad Daalder stelde vast dat het huidige bouwplan toch niet zo afwijkend meer is van wat er in de omgeving aan woningen staat. OfVan den Berge zijn bouw plan nog hier en daar moet bij schaven, blijkt binnen enkele we ken als de uitspraak er ligt. Raad van State lijkt bouwplan bunkerhuis niet af te wijzen De leerlingen zouden aanvankelijk morgen bij elkaar komen op school en inventariseren wat ze al lemaal hebben gedaan. De kerstac tie loopt dit jaar net even wat an ders vanwege de lockdown en scholensluiting van deze week, maar de lijst met initiatieven is in drukwekkend. De opdracht dit jaar was om ie mand te verrassen die steun en liefde kon gebruiken, of om bewo- ners van ZorgSaam-locatie de Blaauwe Hoeve een kerstbood schap te sturen. Er zijn een heleboel kerstkaarten bij het Kerst Actie Team ingele verd, er zijn tekeningen gemaakt De opdracht was iemand te verrassen die steun en liefde kon gebruiken en tijdschriftenpakketten samen gesteld die worden afgegeven bij de Blaauwe Hoeve. Ook hielpen leerlingen mee bij de Voedsel- bank, werden cupcakes voor be woners van de Lange Akkers ge- bakken, tuigden leerlingen een kerstboom op voor bewoners die rond Baudeloo wonen en haalde een aantal leerlingen al meer dan zeshonderd euro op voor het Du- chenne Parent Project. Honey Highway Daarnaast steunt het Reynaertcol lege Honey Highway. De organisa tie zet zich in voor het terugbren gen van biodiversiteit en behoud van bijen door het inzaaien van bermen en dijken met inheemse bloemen. Leerlingen konden 2,50 euro doneren. Als tegenprestatie krijgt de onderbouw op een later moment een gastles over biodiver siteit en bij en. In het voorjaar moet er vijfduizend vierkante meter in gezaaid worden, in samenwerking met de gemeente Hulst. TERNEUZEN Het blijft spannend om de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen te volgen, zeker van uit de lucht. Opnieuw heeft de pro jectorganisatie hiervan beelden ge plaatst op YouTube. De focus ligt deze keer op het ter rein waar wordt gewerkt aan de sluis. Nieuw is dat het binnen- hoofd, het deel van de sluis aan het Kanaal Gent-Terneuzen waarin de sluisdeuren en de brugkelder ko men, helemaal is drooggezet. Dat is nog maar enkele weken geleden ge beurd. De drone vliegt vervolgens over de sluiskolk en het buiten- hoofd, de in- en uitgang van de sluis aan de kant van de Wester- schelde. In het 22 meter onder Nor maal Amsterdams Peil (NAP) gele gen buitenhoofd wordt sinds een paar maanden gewerkt aan de be tonconstructies voor het plaatsen van de sluisdeuren en voor de brug- kelder. Vijf torenkranen markeren de werkplek. In de loop van 2023 moet de Nieuwe Sluis gereed zijn. De omvang is 427 meter lang, 55 meter breed en 16,44 meter diep, vergelijkbaar met de (nieuwe) slui zen in het Pananakanaal. Op basis van die maten zijn veel zeeschepen gebouwd. De Nieuwe Sluis moet voldoende ruimte bieden aan sche pen tot 366 meter lang, 49 meter breed en 15 meter diep. vrijdag 18 december 2020 Is reuring weer terug na corona? Tien jaar geleden was de Ter- neuzense Nieuwstraat nog hét uitgaansgebied van de streek. Al voor corona toesloeg, verdween er de ene zaak na de andere. Hoe ziet de Nieuwstraat er over tien jaar uit? -Jack Begijn, wethouder Een aantal buren vreest dat de nieuwe eigenaar van de oude atoombunker aan de Grote Beer in Oostburg een ravage gaat aanrichten in het dichtge groeide en beboste terrein op en rond de bunker. Jan van Ommen Oostburg Lieve kaartjes, doneeracties, kerstversieringen: leerlingen van het Reynaertcollege zetten acties op touw om mensen op allerlei manieren een hart onder de riem te steken. Sophie Stockman Hulst Video te zien op pzc.nl/ zeeuws-vlaanderen EEDE Uit handen van wethouder Marianne Poissonnier ontving Astrid Schoolmeester- Standaert uit Eede gisteren een taartje. Op af stand, via een graanschop. Poissonnier gaf daarmee de aftrap van de in de gemeente Sluis goed aangeslagen actie Aandacht voor Elkaar. Die is bedoeld om ge- liefden iets lekkers te geven in de coronatijd. In elk dorp brengen ze iets anders rond. De dorpsraad van Eede deelt zo'n negentig appel taartjes uit. Mevrouw Schoolmeester-Standaert was er blij mee, zeker omdat ze vandaag 94 wordt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53