Nieuw complex op plek Marnixflat Steun voor luiden kerkklokken op oud en nieuw 6 Dak van transportbedrijf op het nippertje vol gelegd Joeri Wisse Oudelande Het principe van de zogeheten postcoderoos is simpel. In het hart van de roos wordt een groot dak vol gelegd met zonnepanelen. Ie dereen uit de dorpen eromheen kan een stukje kopen en van de op brengsten profiteren. Ideaal voor mensen die in een monument of appartement wonen ofvan wie het dak om de een of andere reden niet geschikt is voor zonnepanelen. ,,Na Hoedekenskerke, Baarland en Borssele zijn we nu in Oude lande aan de slag. Dat doen we sa men met Klimaatfonds Zeeland en Zonnecollectief Zeeland. Daarmee zijn alle postcodes in de gemeente, op die van Lewedorp en Nieuw- dorp na, gedekt", vertelt wethou der Arno Witkam (PvdA). ,,In Ou- delande is het een win-winsitua- tie, omdat tegelijk met het plaatsen van de 143 zonnepanelen ook het oude asbestdak op een loods van transportbedrijf Traveo werd ver wijderd." Dorpshuizen Toch dreigde er een kink in de ka bel te komen. Per 1 januari wordt de subsidieregeling versoberd. Het was dus zaak om het project voor de jaarwisseling af te ronden, maar de initiatiefnemers konden pas be ginnen als tachtig procent van de certificaten verkocht was. ,,Het had er alle schijn van dat dat niet zou lukken." De gemeente besloot daarom zélf dertig certificaten te kopen. Die wijst Borsele toe aan de dorpshuizen in Oudelande, Kwa- dendamme, Nisse en Ovezande. Door de ingreep hebben de We leveren ook een bijdrage aan het Zeeuwse doel om meer schone energie op te wekken dorpshuizen de komende vijftien jaar een lagere energierekening. Witkam is ook blij dat de inwoners die al hadden ingetekend op het project, nu niet hoeven worden te leurgesteld. ,,Ook leveren we weer een bijdrage aan de Zeeuwse doel stelling om de komende jaren meer schone energie op te wek ken." Entree weer netjes Ook bij Traveo zijn ze blij dat het project kon doorgaan, al was het vervangen van het dak niet af hankelijk daarvan. ,,We verdie nen er niks op, we stellen alleen ons dak beschikbaar. We doen wel zelf ook mee, voor het kan toor en de werkplaats", zegt Femke van 't Veer. De zonnepa nelen worden vanaf volgende week geïnstalleerd. Van 't Veer is blij met het resul taat dat goed zichtbaar is voor ie dereen die Oudelande binnen rijdt via de Stationsstraat. ,,De loods was wel toe aan een op knapbeurt en ziet er nu weer net jes uit." De huidige flat, met 45 apparte menten voor senioren, is inmiddels gedateerd. Hij is gebouwd in de ja ren zeventig en tachtig. Om die re den is eigenaar Cedrah al ruim drie jaar aan het broeden op een nieuw- bouwplan. Het is de bedoeling dat in het nieuwe complex 51 appartementen komen. „Daarvan zullen er 22 ver huurd worden voor een bedrag on der huursubsidiegrens'', weet wet houder J oost de Goffau. ,,Van de an dere 29 zal ook een deel worden verhuurd, maar er komen ook koopappartementen.'' Mooi en strak De wethouder spreekt over een mooie plan. ,,Het ziet er strak uit.'' De gemeente zet het licht nog niet definitief op groen, maar spreekt uit dat zij in principe medewerking wil verlenen. De details moeten nog worden uitgewerkt. Cedrah is een zorgorganisatie met een refor matorische grondslag. Het heeft woonlocaties in verschillende plaatsen in zuidwest-Nederland. In Goes heeft de zorgorganisatie ook woonzorgcentrum Rehoboth. Onderzoek Uit onderzoek is eerder gebleken dan onder leden van de Gerefor meerde Gemeente in Goes vraag is naar nieuwe appartementen op de huidige locatie van de Marnixflat, pal naast hun kerkgebouw dus. Be woners van de Marnixflat wonen zelfstandig, maar ze kunnen ge bruik maken van allerlei (zorg)diensten in het nabijgelegen zorgcentrum Rehoboth. Volgens fractievoorzitter Johnny Lukasse zal de komende jaarwisse ling waarschijnlijk ongekend stil zijn. ,,Nu is een moment van stilte en overdenking op dat moment helemaal niet verkeerd'', zei hij tij dens de raadsvergadering. ,,Toch zou het mooi zijn om bij de jaar wisseling de klokken te laten lui den. In onze gemeente hebben we veel prachtige kerkgebouwen en ook het oude stadhuis. Het zou mooi zijn als we dat erfgoed kun nen inzetten om iedereen op een speciale manier een goed nieuw jaar toe te wensen. Het luiden van In onze gemeente hebben we veel prachtige kerkgebouwen de klokken is door de tijden heen een teken geweest van hoop, een heid en een nieuw begin.'' Lukasse riep burgemeester en wethouders op alle kerkgenoot- schappen aan te schrijven met het verzoek de klokken te luiden bij het ingaan van het nieuwe jaar, maar dat gaat niet gebeuren. ,,Ik begrijp het idee volkomen'', zei burgemeester Margo Mulder. ,,Maar de kerken zullen hiertoe echt zelf het initiatief moeten ne men. Dat hebben ze tijdens de eer ste coronagolf al een keer gedaan. Het is niet aan ons om dat verzoek bij de kerken neer te leggen.'' Daarop liet Lukasse weten dat de SGP/CU-fractie het verzoek zelf bij de kerken zal neerleggen. Reimerswaal In Reimerswaal deed het CDA deze week een soortgelijk verzoek. Volgens de fractie moet de ge meente de eigen gemeentelijke klokken laten luiden tijdens de jaarwisseling. Om twaalf uur zou den de klokken vijf minuten lang moeten beieren volgens raadslid Olaf Buteijn. Noord-Beveland Op Noord-Beveland kwam gister avond eenzelfde verzoek voorbij om de kerkklokken te laten luiden. CDA'er Kees Blok vroeg of dat mo gelijk zou zijn, als teken van hoop. Een aantal raadsleden van andere partijen toonden zich positief over het idee. Het probleem alleen is dat, net als in Goes, de klokken ei gendom zijn van de kerkgenoot schappen. Dus zij moeten beslui ten om aan het touw te trekken, niet de gemeente Noord-Beveland. Of er nog verdere stappen wor- den ondernomen in de richting van de kerken bleef tijdens de raadsvergadering in Wissenkerke De kerken zullen hiertoe echt zelf het initiatief moeten nemen in het midden. Geen wethouder die daar zijn of haar vingers aan durfde te branden. ,,We hebben het er nog niet over gehad in het college", was het antwoord op de vraag. ,,Dus zeggen we er ook nog maar niks over." vrijdag 18 december 2020 BE Borsele redt in Oudelande project zonnepanelen Het is een nobel streven van de gemeente Borsele. Iedereen die zonnepanelen wil, maar zelf geen geschikt dak heeft, moet de kans krijgen mee te doen aan een collectief project in de buurt. Het één-na-laatste pro ject in Oudelande dreigde bijna te mislukken, totdat de ge meente een list bedacht. Justin Lemstra van Energie Anders heeft één van de zonnepanelen vast die op het dak van Traveo in Oudelande gelegd worden. foto johan van der heijden - Arno Witkam, wethouder De Marnixflat aan de Charlotte de Bourbonweg in Goes-Oost wordt binnen afzienbare tijd waarschijnlijk vervangen door een nieuw wooncomplex. De ge meente wil daar in principe aan meewerken. Rob Paardekam Goes Laat tijdens de jaarwisseling alle kerkklokken in de gemeente lui den. Die oproep gaat de fractie van de SGP/CU in Goes doen aan de kerken. Rob Paardekam Willem Adriaansens Goes - Johnny Lukasse, SGP/CU - Margo Mulder, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51