Poetin spreekt eindelijk zelf over vergiftigde Navalny II II 4 TOESLAGENAFFAIRE ONRECHT Het rapport over de toeslagenaffaire is zo snoeihard dat politieke consequenties moeilijk kunnen uitblijven. Belangrijker is echter de vraag of de duizenden slachtoffers iets met de conclusies opschieten. De parlementaire ondervra gingscommissie kinderopvang- toeslag deelt met haar eindrap port zo'n mokerslag uit, dat het Binnenhof er nog wel even van natrilt. Met de titel ongekend on recht krijgen de naar schatting bijna 30.000 slachtoffers hun ge hoopte eerherstel. Het staat nu zwart op wit dat ouders 'ten on rechte werden gebrandmerkt als opzettelijke fraudeurs'. Dat is een conclusie waar vele gedupeerden vooraf op hoopten: erkenning dat zij fatsoenlijke burgers zijn die er niet op uit waren de Belastingdienst op te lichten. Maar na die woorden moeten ook de daden volgen. Of zoals de commissie schrijft: 'Het onrecht wordt nu meer onder kend, maar is nog niet rechtge zet. Excuses zijn gemaakt, nu het herstel nog.' Want die hersteloperatie ha pert. Dit jaar krijgen slechts circa vijfhonderd mensen compensa tie, de rest moet hopen dat zij volgend jaar geld op hun reke ning gestort krijgen. De Tweede Kamer is zeer on tevreden over de te trage voort gang, en maant verantwoordelijk staatssecretaris Alexandra van Huffelen keer op keer tot spoed. In een eerste reactie op het rap port is de D66-bewindsvrouw echter terughoudend. Volgens haar zal het kabinet eerst 'breed en diepgaand bespreken wat ons te doen staat'. Dinsdag komt een aantal bewindslieden hiervoor bijeen in het Catshuis. Stof Het rapport biedt in elk geval ge noeg stof tot nadenken. Het komt zelden voor dat een parle mentaire commissie constateert dat 'de grondbeginselen van de rechtsstaat zijn geschonden'. Een hoofdschuldige wordt door de commissie niet aangewezen: Joost Bosman Moskou Poetin verklaarde dat gisteren tij dens zijn jaarlijkse persconferentie voor nationale en internationale journalisten. Hij ontkwam eigen lijk ook niet aan een reactie, van wege de rapportage van de Ameri kaanse televisiezender CNN en het Britse onderzoekscollectief Bel- lingcat, die deze week online ver scheen. Daaruit valt op te maken dat uit eindelijk de Russische veiligheids dienst FSB de oppositiepoliticus Navalny afgelopen zomer in Tomsk heeft vergiftigd met het zenuwgif Als de Russische diensten wilden, zouden ze het karwei hebben afgemaakt novitsjok. Navalny lag weken in coma en bevindt zich nog steeds in Berlijn voor herstel. Dus werd reikhalzend uitgeke ken naar een repons van Poetin. Maar wie hoopte dat hij inhoudelijk zou ingaan op de beschuldigingen van CNN en Bellingcat, kwam be drogen uit. Poetin noemde het on derzoek 'verzinsels van buiten landse geheime diensten' en 'het witwassen van gegevens van de CIA'. Volgens Poetin geniet Navalny de steun van de Amerikaanse inlich tingendiensten, en was het niet no dig dat de Russische diensten hem zouden vermoorden. ,,Wie had dat nodig? Als ze wilden, zouden ze het karwei hebben afgemaakt'', aldus Poetin. Met name de laatste opmerking deed een van de auteurs van het rapport, Bellingcat-onderzoeker Christo Grozev, de wenkbrauwen fronzen. ,,Poetin lijkt te bevestigen dat de FSB-officieren die we iden tificeerden inderdaad bij Navalny in de buurt waren en dat het FSB- officieren waren, die niets te ver bergen hadden'', twitterde Grozev. Later tijdens de marathonzitting kwam BBC-correspondent Steve Rosenberg nog een keer terug op het gebruik van novitsjok tegen Na- valny en tegen vader en dochter Skripalj in Sallisbury in 2018. Draagt Rusland hierdoor ook geen schuld aan de verslechterde relaties tussen Rusland en het Westen?, wilde hij weten. Onderzoek Poetin antwoordde: ,,We zijn klaar om te onderzoeken. Maar er is niet eens een officiële melding over het gebruik van novitsjok. Waarom niet? Zeg het me, Steve'', kaatste Poetin de bal terug naar de Britse journalist, suggererend dat Duits land niet meewerkt aan een onder zoek. En na een lange monoloog over de wettigheid van de annexatie van de Krim en het feit dat het Westen meer dan eens eenzijdig verdragen heeft opgezegd, eindigde Poetin: ,,Ja, wij zijn brandschoon en altijd bereid tot diplomatiek overleg om problemen op te lossen.'' Ja, wij zijn brandschoon en altijd bereid tot diplomatiek overleg om problemen op te lossen Volgens Navalny zelf, voldoet Duitsland wel degelijk aan juridi sche verzoeken van Moskou. Vanuit Duitsland schreef de hardnekkigste opponent van Poetin gisteren dat hij de persconferentie niet heeft kunnen volgen, omdat hij 'op ver zoek van Rusland de hele dag door het Duitse parket is gehoord'. Beter dan VS en EU Over de coronapandemie zei het Russische staatshoofd tijdens de 4,5 uur durende uitzending dat Rus land het er beter afbrengt dan Eu ropa en de Verenigde Staten. Wat betreft de toekomstige sa menwerking met de nieuwe Ame rikaanse president Joe Biden en het ontwapeningsverdrag START III, toonde Poetin zich gelaten. ,,Ge- beurt er niets, dan houdt deze over eenkomst in februari op te bestaan. Maar Biden heeft gezegd dat hij be reid is dit fundamentele verdrag te behouden.'' vrijdag 18 december 2020 Poetin werkte zijn jaarlijkse persconferentie online af vanwege Covid-19. foto ap Binnenhof Laurens Kok Den Haag De Russische president Vladimir Poetin heeft eindelijk zelf gerea geerd op de vergiftiging van Aleksej Navalny in augustus. Het zijn allemaal verzinsels van de Amerikaanse inlichtingendien sten, aldus Poetin. En Rusland doet niets verkeerd. -Russische president Poetin -Poetin Foto van Navalny in het ziekenhuis. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4