Zelfs de kerstkransjes van de leerlingen naar de Voedselbank Vraag hulp bij herrie met de buren Glaezen huus in De Biet om horeca te steunen 6 'Perspectief is noodzakelijk' Esme Soesman Zierikzee Op welke manier precies is nog even de vraag. Wat CDA en PvdA betreft wordt daar in januari met alle politieke partijen verder over nagedacht. ,,Wij denken dat het no dig is om het maatschappelijk mid denveld te steunen. Linksom of rechtsom. We staan voor alles open, maar nu is er helemaal geen per- Wel mooie gebouwen hebben maar geen clubs en verenigingen meer, dat kan niet spectief. Ik wil geen dominee spe len, maar zo'n fonds kan ook hoop bieden", zegt Rutger Punt (CDA). Inkomsten vallen weg, maar hu ren en andere lasten lopen door - schetst Petri d'Anjou (PvdA) het probleem. ,,We willen niet dat straks alles omvalt. Dat je weer bij elkaar mag komen, maar dat je dan alles opnieuw moet opbouwen. Dat zou toch wel heel zonde zijn." Een leven zonder verenigingen is in haar ogen 'wel heel kleurloos'. ,,Ze geven plezier en ontspanning, maar zorgen óók voor verbinding tussen mensen." In verschillende gemeenten zijn steunfondsen opgericht. Op Goe- ree-Overflakkee is voor organisa ties zonder winstoogmerk i mil joen euro beschikbaar om het soci aal aanbod in stand te houden. Even los van de hoogte van bedragen en wie er al dan niet gebruik van kan maken, ziet Pieter van der Hulle van het Cultuurhuis in Zierikzee zo'n steunfonds als een belangrijk middel om organisaties lucht te ge ven. Zelf heeft het Cultuurhuis nu voor de tweede keer dit jaar beslo ten een periodieke huurverlaging door te voeren. ,,De huurders van het Cultuurhuis is al geen groep waar veel verdiensten te halen zijn. Het draait daar allemaal om idea lisme, gedrevenheid en passie." De huur verlagen is een bewuste keuze, al heeft het piepjonge (half jaar oude) Cultuurhuis zelf ook nog geen vet op de botten. ,,Maar we zijn nog wel zo gezond als een vis en stellen gewoon bepaalde wen sen die we hebben wat langer uit." Ook de gemeente kan en moet een duit in het zakje doen, vindt Punt. Wat hem betreft pakt de po litiek die handschoen gezamenlijk op. Het CDA staat pal achter de mil joenen die in dorpsvisies worden gestoken. ,,Maar het kan niet zo zijn dat we fantastisch mooie gebou wen en straten hebben, maar dat daar geen clubs en verenigingen meer rondlopen. Het verenigings leven is cruciaal. DSt is waar men sen elkaar ontmoeten, hun vrije tijd doorbrengen. En dat in combinatie met gezondheid en ontspanning." Dit jaar zit er nog een extra verras sing bij de voedselpakketten. ,,De bakkerij-afdeling van onze school heeft druk kerstkransjes staan bakken voor de eindejaarsviering. Maar die gaat helaas niet door, dus toen hadden we ineens duizend kerstkransjes over. We hebben be sloten die daarom ook aan de Voedselbank te schenken", vertelt Kathinka Kraaijenbrink. De do cente Nederlands coördineert elk jaar de inzamelingsactie. Meestal maken we er iets feestelijks van, nu is het de bus inladen en gelijk weer door De leerlingen worden daarbij gevraagd iets van huis mee te ne men en bij de receptie af te geven. ,,Daar is flink gehoor aan gegeven. De kratten stonden hoog opgesta- peld bij de recepties." Van alle in gezamelde producten worden ver volgens voedselpakketten samen gesteld. Kraaijenbrink weet zeker dat er dit jaar veel meer is binnen gekomen, maar dat uit zich niet gelijk in meer kratten. ,,Vorig jaar gingen we wat min der gestructureerd te werk en stopten we op het laatste moment van alles in de kratten. Dit jaar hebben we de producten wat beter gesorteerd en de kratten wat strak ker ingepakt, waardoor er meer in zit." 26 kratten, eentje minder dan vorig jaar, heeft ze gisteren kun nen overhandigen aan Jaap Schoof van de Voedselbank. ,,Normaal gesproken hadden we er iets feestelijks van gemaakt met de leerlingen erbij, maar nu is het een kwestie van in de bus laden en door." Esme Soesman Zierikzee Hoewel het op Schouwen-Duive- land relatief meevalt, zijn de cij fers landelijk schrikwekkend. Het aantal meldingen bij buurtbe middeling nam met 25 procent toe. ,,Het is belangrijk dat mensen ons goed weten te vinden. Als er irritatie ontstaat, kunnen ze ons al bellen om eventueel coaching of advies te krijgen. Vóór de spannin gen op gaan lopen en het uiteinde lijk explodeert." Succesvol Tijdens de lockdown wordt er te lefonisch bemiddeld en gecoacht. Daar hebben de buurtbemidde- laars in het voorjaar al ervaring mee opgedaan. ,,En dat is best suc cesvol gebleken." Al nam de ge middelde afhandelingsduur wel toe en gaat de voorkeur nog altijd uit naar echt contact. ,,Dat is het meest ideale omdat je dan ook non-verbale communicatie op pikt." Meer info via: Buurtbemidde- ling@schouwen-duiveland.nl of 06-45772516 Van Loon, freelance verslaggever voor onder andere de PZC, en Stremme, zzp'er in de installatie van zonnepanelen en vanaf januari 2021 eigenaar van eetcafé Surf-Inn in Scharendijke, willen via een live- stream geld gaan inzamelen. Elke dag ontvangen ze (coronaproof) gasten in het Zierikzeese café die ze gaan interviewen. Na de interviews zijn Van Loon en Stremme als een soort Big Brother 24 uur per dag via camera's te volgen. Het is de bedoeling dat gasten net als kijkers en luisteraars geld done ren. Het streefbedrag is 100.000 euro. ,,De eerste 1000 euro is al bin nen", zegt Van Loon. ,,Mijn familie had dat bedrag er wel voor over als ik mij vier dagen zou laten opslui ten." vrijdag 18 december 2020 Steunfonds kan clubs lucht geven SD Geen voorstellingen, spannende wedstrijden en ook geen drankje na. Het is afzien voor sportver enigingen, culturele en sociaal- culturele clubs en instellingen. Tijd voor een fonds of ander platform om noodlijdende Schouwen-Duivelandse vrijwilli gersorganisaties te steunen. - Rutger Punt, CDA Door de plotselinge sluiting van de scholen heeft Pontes Pieter Zeeman anderhalve dag minder voedsel kunnen inzamelen. Maar dat bleek achteraf hele maal geen probleem, want de recepties bij de beide ingangen van de Zierikzeese middelbare school puilden gistermiddag toch weer uit met allerlei waren voor de Voedselbank Schou- wen-Duiveland. Valeska Nastaly Zierikzee - Kathinka Kraaijenbrink, docente Pontes Pieter Zeeman De lontjes zijn kort en de com binatie van thuiswerkende mensen en kinderen die niet naar school kunnen, is niet al tijd handig. Als dat tot herrie met de buren leidt, trek dan vooral snel aan de bel - is de oproep van Anja Rijlaarsdam van Buurtbemiddeling Schou- wen-Duiveland. Coördinator buurtbemidde ling voor Schouwen-Duiveland Anja Rijlaarsdam. Gerrit van Loon uit Nieuwerkerk en Jim Stremme uit Scharen- dijke laten zich vanaf maandag vier dagen opsluiten in café De Gekroonde Suikerbiet in Zie- rikzee. Met hun actie Glaezen huus 2020 willen ze geld inza melen voor de vanwege de lock- down verplicht gesloten horeca zaken op Schouwen-Duiveland. De gemeente gaf ze gistermid dag toestemming voor hun actie. Valeska Nastaly Zierikzee S*Pieterïeeroan inactis of 1 VoeUseiliaiik Schouwen-Duiveland, De leerlingen van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee hebben dit jaar 26 kratten met levensmidde len ingezameld voor de Voedselbank. Jaap Schoof van de Voedselbank Schouwen-Duiveland nam ze gistermiddag in ontvangst van docente Kathinka Kraaijenbrink. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49