Volgens het kabinet kan toedienen vaccin niet sneller Marco Kroon opnieuw veroordeeld tot taakstraf NIEUWS 3 Thalys-schutter krijgt levenslang Veel andere landen dienen de eerste Pfizer-vaccins nog dit jaar toe, maar Nederland begint pas op 8 januari. Geprikkelde Kamerfracties eisten gisteravond uitleg in een spoeddebat. 'Kan het echt niet sneller?' Wat kunnen België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en het Verenigd Koninkrijk wat Neder land niet kan? In die Europese lan den wordt deze maand al begon nen met inenten, maar Nederland kan pas 8 januari kleinschalig star ten met de eerste Pfizer-prikken. Dat is tegen het zere been van di verse Kamerfracties, zo bleek gis teravond in een spoeddebat. Oppositiepartijen hamerden erop dat Nederland ook moet op schieten. Ze eisten uitleg over Ne derland als laatkomer op het Euro pese vaccinatiefeestje: ,,Wat een blamage'', zei PVV-leider Geert Wilders. ,,We weten al maanden dat er een vaccin aankomt, callcen- ters hadden allang klaar moeten zijn, zo'n ict-systeem had al klaar moeten zijn. We lopen weer eens achteraan.'' GroenLinks-leider Jesse Klaver sprak van nalatigheid. ,,Waar is het mis gegaan.'' PvdA- voorman Lodewijk Asscher: ,,We moeten zorgvuldig zijn, zegt de minister. Natuurlijk. Maar doen de Duitsers het dan minder zorgvul dig? Of de Belgen? Al die andere landen?'' SP-fractieleider Lilian Marijnissen: ,,Zijn we weer te laat begonnen? We hebben maar één oproep: dit mag niet mis gaan.'' Ook in de coalitie klonk (mildere) kritiek. Klaas Dijkhoff van de VVD vroeg zich af of eerder prikken toch nog mogelijk is: ,,Eer- der starten, ook met een kleine groep, heeft grote waarde. Het is een signaal.'' Maar volgens het kabinet kan het niet sneller. Dat zou ten koste gaan van de zorgvuldigheid, en ook het draagvlak voor een prik. Het vaccin wordt beschouwd als de ideale route uit de crisis. Hoewel andere landen eerder beginnen is 8 ja nuari volgens het kabinet 'de snelst haalbare planning met inachtne ming van alle zorgvuldigheidsei sen'. Ict-systemen voor prikregis- traties worden nog klaargemaakt, callcenterscripts zijn nog niet af. Volgende week geven medicijn beoordelaar EMA en de Europese Doen de Duitsers het dan minder zorgvuldig? Of de Belgen? Commissie naar verwachting hun fiat voor toelating van de Pfizer- prik, een dag voor Kerstmis komt de Gezondheidsraad in Nederland nog met een spoedadvies over de werking van het vaccin in diverse groepen. Vervolgens krijgt Neder land nog voor de jaarwisseling zo'n 500.000 doses binnen. Die zijn goed voor 250.000 mensen, want dit vaccin moet twee keer worden toegediend, met een tussenpauze van drie weken. Eind deze maand moet ook de database klaar zijn waarin elk vaccin wordt geregis treerd. Vanaf 4 januari worden uitnodi gingen verstuurd aan de eerste ge gadigden: medewerkers van ver pleeghuizen en personeel in de ge handicapten- en ouderenzorg. Zij kunnen een telefonische afspraak maken (later wordt dat online ook mogelijk) en dan gaat de GGD eerst op drie plekken in het land prikken, vanaf 18 januari gebeurt dat op 25 locaties. Het is allemaal laat en traag, oor deelden diverse partijen in de Tweede Kamer, ook refererend aan eerdere problemen, zoals rond het testen en het opsporen van bron nen en contacten van geïnfec teerde personen. Het kabinet wil er geen haast klus van maken, zo bleek uit de brief die minister Hugo de Jonge voor aanvang van het debat aan de Kamer stuurde. „Uiteindelijk is een zo hoog mogelijke vaccinatie graad ons doel. Dat bereiken we al leen als mensen vertrouwen heb ben in het vaccin en in het proces van vaccinatie.'' Een 'wedstrijdje' wie het eerst vaccineert, noemde hij 'onverantwoord'. Grote bereidheid tot het nemen van de coronaprik is cruciaal voor de bestrijding van de coronapan- demie: volgens experts moet 60 a 70 procent van de mensen zijn in geënt om groepsimmuniteit te be reiken. Uit recent opinieonderzoek blijkt dat 69 procent van de men sen openstaan voor vaccinatie, te genover 18 procent van de mensen die aangeven geen prik te willen, of neigen naar een nee. - V Volgens het gerechtshof heeft Kroon zich als officier van de land macht en publiek figuur respect loos gedragen naar twee agenten. Uit de beelden blijkt volgens de rechters duidelijk dat hij een kop stoot heeft gegeven. Kroon ver klaarde tijdens de zitting dat dit een reflex is van een pijnscheut die hij kreeg omdat zijn boeien steeds strakker werden getrokken. Het ge rechtshof gaat daar niet in mee. Volgens de rechters heeft Kroon ook met zijn geslachtsdeel naar een agent gezwaaid. Deze actie wordt nu niet gezien als schennis van de eerbaarheid, zoals in eerste aanleg, maar de rechters vinden het wel een belediging van een agent in functie. Voor beide misdragingen krijgt de geridderde militair 80 uur taak straf. Dat is twintig uur minder dan de rechtbank hem oplegde. Het ge rechtshof houdt er rekening mee dat Kroon letsel heeft overgehou den aan zijn hand bij zijn arrestatie, al is volgens het gerechtshof niet vast komen te staan dat dit komt door excessief politiegeweld. Ook valt de straf lager uit omdat Kroon getraumatiseerd is na een heftige missie in Afghanistan en dat hij ge straft is door zijn werkgever. PARIJS De Marokkaan die in 2015 het vuur opende in een Thalys-hogesnelheidstrein tussen Amsterdam en Parijs, is door een Franse rechtbank veroordeeld tot levenslang. Dat is ook de straf die tegen de terrorist was geëist. Vier Amerikaanse passagiers wis ten een bloedbad te voorko men door schutter Ayoub El Khazzani aan te vallen toen deze zwaarbewapend uit een toilet stapte. vrijdag 18 december 2020 GO Kamer ontstemd over trage corona-inenting Niels Klaassen Den Haag Jesse Klaver, Geert Wilders en Lilian Marijnissen in het debat. - Lodewijk Asscher, PvdA 51 Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) wil er geen wedstrijdje van maken 'wie het eerst vaccineert'. fotos anp Ook in hoger beroep straf voor Marco Kroon. foto anp Marco Kroon is in hoger beroep opnieuw veroordeeld voor het geven van een kopstoot aan een agent. Ook wordt hij bestraft voor het tonen van zijn ge slachtsdeel aan een andere agent. Het gerechtshof legde hem 80 uur taakstraf op. Raymond Boere Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3