22 Kelderman dacht nog weken na Giro: 'wat als we het anders hadden gespeeld Wilco Kelderman (29) verloor het roze op een dag voor Milaan. Maar hij won in de Giro wel zijn dromen terug. Dit is zijn verhaal. Over de breuk met Sunweb, een podiumplaats in een grote ronde en bier drinken met Peter Sagan. ,,Viel reuze mee. Sagan is niet altijd een showbinkie. Hij was vrij rustig. Maar het was wel even een omscha keling, van Sunweb naar BORA. Bij Sunweb was het altijd vrij serieus. Bij BORA kwam er wel iets meer bier bij kijken, zeg maar.'' ,,De nieuwkomers werden ont groend. Ze hadden een vast ritueel met veel bier en een spelletje. Beetje lol maken, elkaar leren kennen. Maar ik ben geen beste drinker, bij mij tikt 't redelijk snel aan. Ik heb me wel een paar avonden redelijk slecht gevoeld toen ik mijn bed indook.'' ,,Dat moest ik in de krant lezen, ja. Maar op dat moment twijfelde ik al erg of ik bij Sunweb wilde blijven. Ik vond de rennersgroep en de mensen eromheen leuk, maar ik kreeg nooit het gevoel dat ik zelf onderdeel was van mijn eigen plan. Er werd van al les bepaald voor me, ik had te weinig inspraak. Alsof ik een robot moest zijn. Dus er waren al gesprekken gaande met andere ploegen, waaron der BORA. Maar ik was net zo goed in gesprek met Sunweb, dus ik was wel verrast dat er ineens in de krant stond dat ik geen contractverlenging zou krijgen. Op dat moment moest het seizoen nog beginnen.'' ,,Ik weet niet wat de gedachte erach ter was. Ik was het laatste jaar best kritisch op de plannen. Ik kan soms redelijk hard of direct zijn, misschien soms té hard. Ik probeerde feedback te geven zodat we beter werden als ploeg, maar het laatste jaar viel het misschien wel bij ze in het verkeerde keelgat. Maar uiteindelijk heb ik nog een heel mooi jaar gehad, hoor.'' ,,Ja, maar zeker in het begin voelde ik me niet zo goed. Eigenlijk maakte ik Wilco Kelderman Ik weet niet of de ploeg leiding echt blij was toen ik op het podium stond in Milaan -Wilco Kelderman (29) die stap pas richting de Tirreno. Maar ik wist in de coronapauze al dat ik op de goede weg was, dat mijn lichaam er klaar voor was. Eindelijk kon ik klachtenvrij trainen.'' ,,Niet echt eigenlijk. Ik startte wel met podiumambities, al wist ik dat het heel moeilijk zou worden. Als al les goed zou lopen, kon ik misschien derde worden. Dacht ik.'' ,,In het eerste weekend merkte ik wel dat ik goed was. Op de Etna keek ik om me heen en zag ik dat er geen ploeg meer was die een overtal had, dat ik ervan weg kon rijden. Maar pas in de laatste week begon ik aan het roze te denken. Almeida droeg de trui, maar ik wist dat hij op zijn leef tijd kon breken als het lang bergop zou gaan. In de rit naar Piancavallo moest hij lossen, maar toen voelde ik ook hoe hard Jai Hindley en Tao Geoghegan Hart reden. Ik zat te jan- ken in het wiel, al is dat wel vaker zo als je bergop rijdt.'' ,,Almeida lossen en het roze pakken. Dat lukte, al vrij vroeg eigenlijk. Sam (Oomen, red.) reed op kop, Almeida werd gelost. Ik dacht: perfect, nu een strak tempo omhoog. Niet te gefor ceerd, niet te gehaast. Maar toen nam Ineos ineens over, met Rohan Dennis en Geoghegan Hart. In het begin ging het nog wel, maar hij bleef maar zo hard rijden. Ik zat op mijn limiet, moest ze laten rijden. Vanaf toen was het vechten.'' ,,Ik had niet zien aankomen dat Den nis zo goed zou zijn. Maar ook niet dat Jai zijn eigen koers mocht rijden, dat zijn kaart werd getrokken. Dat ik aan mijn lot werd overgelaten. Op de teambespreking, de avond ervoor, was dat niet duidelijk geworden.'' ,,Op een gegeven moment reed ik al leen op de Stelvio, vol in de wind. Dan begint de frustratie. Je weet dat de Giro uit je handen glipt, dat je je voorsprong aan het verliezen bent. Je rijdt zoveel alleen, in de afdaling moest ik veel bijtrappen, ik had al zo veel energie verspeeld voor de laatste klim. Het was harken naar de finish. Ik heb wel in mijn communicatie ge roepen dat Jai moest wachten, maar ze zeiden: 'Nee, Jai blijft in het wiel van Tao'. Het was ook een moeilijke situatie. Hoe vaak komt het nou voor dat je met twee man de Giro kunt winnen? Jai kon Tao bergop niet los sen, er zat te weinig verschil tussen ze. Maar ik was zelf ook niet goed ge noeg, zo realistisch ben ik ook wel. Uiteindelijk had ik zelf harder moe ten rijden. Jai deed wat hem werd ge zegd, ik neem hem niks kwalijk. Ik was ook wel blij voor hem, dat hij die rit won.'' ,,De ploegleiders staan boven ons. Die bepalen de tactiek. Bij Nibali is dat anders. Die is zo ongeveer de baas van zijn ploeg.'' vrijdag 18 december 2020 GO 'Jammer dat vertrouwen er Tekst: Hidde van Warmerdam en Thijs Zonneveld n? Hoe was het? ,,Die kennismakings- dagen met mijn nieuwe ploeg?'' Ja, wij denken bij BORA-hansgrohe meteen aan die ene Slowaakse ve dette. Was het de Grote Peter Sa- gan Show? Heb je in de gordijnen gehangen? Een kotsje gelegd? Hoe is die overgang verlopen? Nog voordat het seizoen hervat werd, maakte Sunweb al bekend dat ze niet met je door wilden. Voelde dat als een motie van wantrouwen? Nogal ja. Je reed overal vooraan. HEEL DICHT BIJ WIELERHISTORIE Hij kon na Jan Janssen, Joop Zoetemelk en Tom Dumoulin de vierde Neder landse man wor den met de eind zege in een grote ronde op zijn pal mares. Eind okto ber startte de ren ner van Sunweb het laatste week end van de Giro in de roze trui, maar uiteindelijk moest Kelderman genoe gen nemen met de derde plaats in het eindklassement. Volgend jaar rijdt hij voor BORA- hansgrohe. In juni zei je dat je minder droomt dan vroeger. Dat je misschien wat vaker moest denken dat je die fucking Giro kon winnen. Toen je aan de start van de Giro stond, was er toen een stemmetje in je achterhoofd dat fluisterde dat je misschien wel kon winnen? Wanneer kreeg je het gevoel dat er misschien wel meer in zat? De Giro werd uiteindelijk beslist in twee bergetappes, misschien zelfs wel in één: die over de Stelvio. Wat was jullie plan voor die etappe? Hindley, jouw ploeggenoot, bleef niet bij je. In plaats daarvan volgde hij Geoghegan Hart. Had jij dat zien aankomen? Dat je daar in je eentje zou zitten? Heb je gevloekt? Geroepen dat hij moest wachten? Dat is lief. Nibali had hem waar schijnlijk aan zijn haren van het podium gesleurd. Je pakte die etappe wel het roze. Was er euforie of overheerste de Sunweb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22