'Wij proberen het zonder Angst voor meer coronaslachtoffers door uitzonderingen op draagplicht JOL Toen applaus, nu protesten Top 2000: corona, overleden helden en veel van Studenten zoeken, maar vinden geen stageplaats Walcheren Heeft corona onze saamhorigheid gesloopt? Door corona houden bedrijven de boot af en lopen jongeren studievertraging op Caroline en Arjen Roost uit Terneuzen hebben allebei een vitaal beroep. Dus mogen hun kinderen Sophie, Tijmen en Lucas naar de kinderopvang. Maar die heeft het veel drukker dan tijdens de eerste V lockdown. Daarom gaat de familie Roost het zelf oplossen. „Het is geen ideale situatie, maar dat is het voor niemand." zeeland2 Leon van den Toorn, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuber culose, uit zijn bezorgdheid in een interview met deze krant. Ruim een miljoen Nederlanders heeft een chronische longaandoening. ,,Al die mensen kunnen nu denken: oké, fijn ik print een uitzonderings kaartje uit en ga naar de super markt.'' Veel longartsen maken zich zorgen om het lot van longpatiën ten zelf én om verdere verspreiding van het coronavirus. ,,Wij merken dat veel patiënten het mondkapje in de spreekkamer willen afzetten'', beaamt longarts Hans in 't Veen van het Rotter damse Franciscus Gasthuis Vliet- land. Meerdere vakgroepen hebben volgens hem afgesproken om über haupt geen uitzonderingsverkla ringen te tekenen. ,,Zie het als de veiligheidsgordel in de auto, die zit ook niet lekker, maar moet je wel omdoen.'' Sinds 1 december moet iedereen in Nederland vanaf 13 jaar een mondkapje op in bijvoorbeeld win kels. Als je vanwege een beperking of ziekte zoals een longaandoening Geen goed plan dat juist de kwetsbare groep géén mondkapje draagt niet in staat bent een mondkapje te dragen, geldt een uitzondering. Maar de voorzitter van de longart sen vindt het 'geen goed plan dat juist deze kwetsbare groep géén mondkapje draagt'. ,,Wij begrijpen dat een mondkapje voor een pa tiënt die het toch al benauwd heeft zeer onaangenaam kan zijn. Vaak gaat dit om wat oudere mensen met zuurstoftekort. Als die kwetsbare mensen corona krijgen, zijn wij bang dat het verkeerd afloopt.'' De reden achter de uitzonde ringsregel voor longpatiënten is volgens Van den Toorn 'nogal duis ter'. ,,Je hoort soms mensen zeggen dat ze minder zuurstof binnenkrij gen door een mondkapje, maar daar zijn wetenschappelijk echt totaal geen aanwijzingen voor.'' Het ministerie van Volksgezond heid laat weten het met de longart sen eens te zijn dat 'mensen die vanwege hun longaandoening een verhoogd risico lopen op een ern stig verloop bij besmetting met het coronavirus, er extra belang bij heb ben zich goed te beschermen'. ,,Mensen die dat kunnen, moeten zeker een mondkapje dragen.'' De aanhoudend hoge besmet- tingscijfers zijn volgens de longarts 'zeer zorgelijk'. In 24 uur tijd stelde het RIVM bijna 13.000 nieuwe co ronabesmettingen vast: een nieuw dagrecord. Van den Toorn: „Jongens kom op! We moeten nu echt alle zeilen bij zetten. De naweeën van deze besmettingen gaan we over twee a drie weken terugzien in de ziekenhuizen. Deze cijfers maken onze zorgen alleen maar groter.'' »P7 vrijdag 18 december 2020 Nieuwsmedia »Pn Longartsen: iedereen een kapje Longartsen maken zich zorgen om patiënten die vanwege een uitzonderingsregel geen mond kapje dragen. De voorzitter van de longartsenvereniging waar schuwt dat corona daardoor extra levens kan eisen: deze kwetsbare patiënten, maar ook mensen in hun omgeving. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam - Leon van den Toorn, longarts 10°C Weekend pzc.nl nog iets Ook voor het laatste zachter regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1