ECONOMIE 17 'Deal is een geweldig kerstcadeau' Koers van crypto schiet naar25.000euro wmwmm® DNB: Pas op met beleggen in crypto's HISTORIE In 2003 haalt de Amerikaanse durfinvesteerder KKR Vendex KBB van de beurs. Hierna wordt het concern ontmanteld en in delen verkocht. KKR verkoopt tientallen winkelpanden, waar door Hema voortaan miljoenen per jaar kwijt is aan huur. In 2007 wordt Hema voor ruim 1,1 miljard euro verkocht aan het Britse Lion Capital. Eind 2010 zet Lion het waren- NIEUWE START Hema maakt weer een nieuwe start. Na alle wisselende eigena ren, na de gevaarlijk hoge schul denlast, na alle investeerders zonder Hema-hart, krijgt het bijna 100 jaar oude warenhuis met de familie Van Eerd en Par- com nieuwe én Nederlandse ei genaren. De deal levert volgens Hema-ceo Tjeerd Jegen vooral rust en ruimte op. ,,Rust voor onze medewerkers, want we hebben de laatste tijd behoorlijk wat meegemaakt. Gisteren was er vooral teleurstelling aange zien we toch dicht gingen, maar vanochtend kreeg ik al veel enthousiaste reacties. Een medewerker schreef: 'Dit is een geweldig kerstcadeau.' Dat doet me goed, want afgelopen voor jaar was het behoorlijk span nend en dreigde het verkeerd te gaan. Nu liggen de kaarten heel anders, want door de financiële deal dalen onze rentelasten met tientallen miljoenen. Hierdoor ontstaat ruimte om te investe ren in onder meer winkels, logistiek en online.'' Jegen bena drukt dat er geen staatssteun (NOW) wordt aangevraagd om Hema door de lockdown te loodsen. ,,Nee, we gaan dit red den, ook zonder deze steun. Op naar een mooi 2021.'' Het korte antwoord: goed. Ja- loersmakend goed zelfs. Didi Tai- huttu zit in de zon bij de ge huurde villa in Lagos in het zui den van Portugal. ,,Kijk, ons zwembad. De jacuzzi. De barbe cue voor kerst. Vier slaapkamers met vier eigen badkamers. Dat heb je nodig met drie dochters, hoor.'' De meiden zijn inmiddels 15, 13 en 10 jaar oud. Ze krijgen thuisonderwijs, want de familie zwerft al vier jaar over de wereld. De familie - vader Didi, moeder Romaine en de dochters Juna, Joli en Jessa - werd wereldnieuws in 2016 toen ze alles op de bitcoin zetten. En twee jaar geleden toen de koersen instortten, kwamen de media weer. ,,Komt goed'', suste de Limburger toen de paniek toesloeg bij mensen die 80 procent van de waarde van de crypto zagen verdampen. Voor drie maanden wonen de Taihuttu's in de Algarve. Het kli maat is er mild en er is geen lock- down zoals in Nederland. ,,In mei waren we even terug in Neder land nadat we heel Europa had den verkend. Moest ik in vakjes staan en langs routes lopen. Niks voor mij. We kwamen toen net terug uit Thailand, waar geen beperkingen waren. Uiteindelijk zijn we via Spanje in Portugal belandt. Hier merk je niets van het virus.'' Enorme koerswinst De familie vaart wel bij de enorme koerswinst. Er komt bovendien geld binnen via de sociale media-accounts en uit de verkoop van merchandise als T-shirts en petjes. Ook voor zijn boeken en digitale cryptomunt- cursussen is de belangstelling groot nu de koers weer zo hard stijgt. ,,Het is een combinatie. De koersstijging maakt het leven natuurlijk makkelijk voor ons, maar 'The Bitcoin Family' is uit gegroeid tot een merk. Ik handel dagelijks in bitcoins en ik heb een indicator die je zegt wanneer je moet kopen en verkopen. Heel veel mensen hebben een abonne ment op mijn indicator. Er komt altijd wel wat inkomen binnen.'' Taihuttu is daarnaast ook een belangrijk pleitbezorger van crypto's als vervanging van nationale munten. ,,We hebben nu een aanbieding van een bedrijf om door Canada te gaan toeren om ons verhaal daar te vertellen.'' De getatoeëerde B met twee strepen siert nog altijd zijn on derarm. ,,De B van biljonair of van bankroet heb ik ooit gezegd. De kans dat het het eerste wordt, is het grootst. Ik zie de koers vol gend jaar wel stijgen naar 60.000 dollar of zelfs 100.000 dollar.'' In 2016 investeerde Taihuttu 'enkele honderdduizenden eu ro's' in bitcoins, de koers lag toen Ik zie de koers volgend jaar wel stijgen naar60.000 of100.000dollar rond de 600 euro. Door de enorme koersstijging zou hij al lang en breed multimiljonair moeten zijn. Hij lacht. ,,We staan er wel heel goed voor. Maar ik zeg niks over mijn precieze vermo- gen. Er moet ook iets privé blij ven. Wat ik wel wil zeggen: ik handel maar met 20 procent van mijn crypto's. De overige 80 pro cent raak ik niet aan, die zitten in een hardware wallet ergens in een kluis in Europa.'' Het zijn niet langer ict'ers en consumenten, maar grote profes sionele beleggers die zich storten op de bitcoin. Zakenbank JP Mor gan Chase is positief over de crypto. Eerlijk is eerlijk, precies zoals Taihuttu in 2018 voorspelde. Alle 18.400.000 bitcoins die er op dit moment zijn, zijn 420 miljard dollar waard. ,,Die grote beleggers begrijpen dat dit het goud is van de 21ste eeuw.'' Cyclus ,,Er is een gigantische vraag. Niet alleen van beleggers. Een bedrijf als PayPal verkoopt bitcoins aan zijn klanten. Die moeten ze ook ergens kopen, dus stijgen de koer sen. Maar niet altijd. Als je terug kijkt zie je een vierjarige cyclus. Drie jaar stijging, een jaar koers daling. In 2014 en in 2018 zakten de koersen en dat verwacht ik in 2022 weer.'' Taihuttu predikt een financiële wereld met betalingsmogelijkhe den waar overheden niets mee van doen hebben. ,,Mijn Bacardi- cola betaal ik op het strand nu ook met bitcoins. Binnen vijf minu ten is dat gedaan.'' De grote doorbraak van de bit- coin als wijdverspreid betaalmid del blijft echter uit; het zijn nog vooral beleggers en speculanten die bitcoins kopen. Naar schatting hebben toch zo'n 500.000 Neder landers cryptomunten in hun be zit. Niemand weet ze binnenkort schatrijk zijn. vrijdag 18 december 2020 GO In 1926 wordt Hema opge richt door Leo Meyer en Arthur Isaac, directeuren van de Bijen korf. In 1999 fuseren Koninklijke Bij enkorf Beheer en Vendex in het beursgenoteerde Vendex KBB. huis in de etalage. Ahold doet een serieuze poging Hema over te nemen, de deal strandt op 30 miljoen euro. In 2018 wordt Hema gekocht door Ramphastos van Marcel Boekhoorn. In juni 2020 nemen de groot ste schuldeisers Hema over van Boekhoorn en een groot deel van de schuldenlast wordt weggestreept. Het bedrijf komt dan opnieuw in de etalage te staan. In oktober 2020 wordt bekend dat de familie Van Eerd van de Jumbo-supermarkten dicht bij een overname van Hema is. Gis teren werd bekend dat de deal financieel rond is. Bitcoin Familie leeft als God in Portugal De bitcoin breekt deze maand weer records. De voorlopige piek: 23.500 dollar voor één cryptomunt. De familie Taihuttu verkocht vier jaar geleden hun hele hebben en houwen en investeerde alles in bitcoins. Hoe gaat het met ze? Ton Voermans Lagos A The Bitcoin Family met de eigen merchandise in Portugal: ,,We zijn een merk geworden.'' privefoto - Didi Taihuttu De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt nog steeds voor bitcoins en an dere crypto's. Ze worden ge zien als een 'risicovolle be legging met sterke koers schommelingen'. Het is geen geld en er is geen garantie stelsel als het mis zou gaan met de bitcoin. Witwasprak tijken en financiering van cri minaliteit gebeuren óók met de bitcoin. Dat is de reden dat DNB nu toezicht houdt op bitcoinhandelaren en aan verwante dienstverleners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17