H EUWS 11 CORONA STAGES vrijdag 18 december 2020 Zorg voor stageplaatsen, anders ontstaan er straks personeelstekorten. Het Interstedelijk Studenten Overleg en CNV Vakmensen roepen bedrijven op om jongeren hun vak ook in de praktijk te laten leren. De studenten zoeken ondertussen door. Je bent zo machteloos.'' Ellen van Gaaien Utrecht e afgelopen maan den klopten hon derden studenten (van mbo tot en met universiteit) bij het Meldpunt Stageproblemen aan. Sommige verstuurden tientallen sollicitatiebrieven, maar werden overal afgewezen. „Bedrijven zeggen dat het lastig is door corona. Er is minder werk of ze moeten meer energie steken in de begeleiding van stagiaires'', zegt Susanne Witteveen van CNV Vakmensen. Zeker nu er een nieuwe lockdown is, vallen stages stil. Maar dat zouden bedrijven niet moeten laten gebeu ren, vinden het CNV en Interstede lijk Studenten Overleg (ISO). „Na tuurlijk is dit een extra tegenslag, maar er is een einddatum aan. Ga door met gesprekken voeren, zorg dat stagiaires gelijk na de lockdown aan de slag kunnen en laat ze nu meekijken met crisismanagement. Er is achter de schermen van alles te doen'', betoogt ISO-voorzitter Dahran ^oban. Met name op het mbo en hbo zijn stages een verplicht onderdeel van het studieprogramma. Zonder stage lopen studenten punten mis en raakt de opleiding vertraagd. Dat baart het ISO zorgen. ,,De onderwijsinstellin gen zien al een ophoping ontstaan. Die studenten staan stil, terwijl hun kamerhuur en collegegeld doorlo pen", zegt ^oban. Volgens het CNV en ISO snijden bedrijven zichzelf in de vingers. Er komt straks minder personeel van de opleidingen af. Dat gebeurde ook tij dens de economische crisis in 2008, stellen ze. Toen de crisis voorbij was, hadden diverse sectoren een groot tekort aan mensen. Daarom vinden de organisaties dat bedrijven er nu alles aan moeten doen om plaatsen te creëren. Laat sta giaires een plek delen, bied thuissta- ges aan, regel begeleiding via video verbindingen. ,,Een stage is zo be langrijk voor studenten. Ze leren hoe het op de werkvloer gaat, houden er vaak een baan aan over'', stelt ^oban. Witteveen vult aan: ,,We snappen dat het een lastige tijd is voor bedrij ven. Maar als er een enorm stuwmeer van studenten die een stage zoeken ontstaat, heeft dat nog lang gevolgen en lopen werkgevers mensen mis.'' Yassine bAllOuti RICK YASSINE BALLOUTI (22) Vierdejaars student International Business Management Eigenlijk had Yassine Ballouti uit Zaandam in september al aan zijn stage moeten beginnen. Tientallen sollicitatiebrieven later is hij niet aan het werk bij een internationaal be drijf, maar in een elektronicawinkel. Zijn studie ligt bijna stil. ,,Ik moet alleen nog twee herkansingen doen, maar kan verder niet vooruit.'' Door corona lukt het niet om een stageplek te vinden. Bedrijven krij gen zoveel brieven binnen dat ze soms een ander kiezen. Of ze zeggen geen stagiaires aan te nemen van wege corona. ,,Het is ontzettend ver velend dat ik niet kan beginnen'', vindt Yassine. ,,Ik wilde graag mijn studie in vier jaar afronden, maar dat gaat niet lukken.'' Via een klasgenoot hoopt Yassine in februari alsnog aan een stage te be ginnen. Dat betekent een vertraging van zo'n vijf maanden. En daarna kan de student op zoek naar een bedrijf voor zijn afstudeerstage. ,,Ik hoop maar dat het dan beter gaat.'' RICK KOELMAN (26) Vierdejaars student Groene Biotech nologie Het had rond deze tijd feest moeten zijn voor Rick Koelman uit Almere. Hij zou net klaar zijn met zijn afstu deerstage en zijn bachelor op zak hebben. In maart bemachtigde de hbo-student de stage die hij graag wilde, maar na acht weken kwam er abrupt een einde aan. ,,Door corona was er geen plek voor me in het labo ratorium.'' Intussen is Rick maanden en vele sollicitatiebrieven verder, maar heeft hij nog steeds geen nieuwe stage ge vonden. Op de vacatures die er zijn, reageren zoveel studenten dat hij Het is wachten, wachten, wachten - Rick Koelman, vierdejaars naast het net vist. Ook zijn er bedrij ven en universiteiten die geen sta giaires aannemen, omdat ze 1,5 meter afstand moeten houden in de labora toria. ,,Ik heb echt een laboratorium nodig, want ik ben in opleiding voor analist.'' Nu werkt de student als postbode en zoekt dagelijks naar nieuwe be drijven waar hij wellicht wél terecht- kan. ,,Elke keer als ik bericht krijg dat er geen plek is, wordt het zwaarder. Alles liep gewoon soepel tijdens deze opleiding. Nu is het wachten, wach ten, wachten. Je bent zo machteloos.'' SILLAH SIMAHA (19) Tweedejaars student Doktersassistente De 19-jarige Sillah Simaha uit Den Haag verstuurde al meer dan vijftig sollicitatiebrieven. Ze hoopt op een stage bij een huisartsenpraktijk, huisartsenpost of bij een polikliniek. Maar de deur blijft overal dicht. ,,Ze zeggen dat er door de coronamaat regelen niet genoeg plek is om een stagiaire aan te nemen vanwege de afstand.'' Het lukte de student wel om een bijbaan te vinden op een corona- spoedpost. Daar werkt ze elke week twee dagdelen. ,,Ik hoop dat ik die uren uiteindelijk als stage mag ge bruiken, ook al zijn dat er niet ge noeg.'' Sillah houdt er rekening mee dat ze in de zomer alsnog een stage plaats moet zien te vinden, zodat haar studie niet vertraagd wordt. ,,Het is best vervelend en het frus treert om steeds afwijzingen te krij gen. Je wilt verder leren, maar wordt tegengehouden.'' Dat het lastig zou worden om voor deze opleiding een stage te vinden had Sillah ergens wel verwacht. ,,Dat was altijd al moeilijk." Maar dat het haar echt niet zou lukken, daar had ze geen rekening mee gehouden. ,,Je hoort steeds dat er zoveel zorgverle ners nodig zijn, maar dan nemen ze ons niet aan voor een stage. Dat vind ik heel erg jammer.'' GO Studenten zoeken en zoeken, maar kunnen nergens terecht '1, -OTO'S MARLIES WESSELS, MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11