O NIEUWS zorgpersoneel die rol overneemt. Lassche en zijn team leiden bijna drie maanden lang een monomaan bestaan. Opgesloten in zijn kantoor aan huis werkt hij met de redactie (op afstand) van 's morgens 07.00 uur tot 's avonds 21.00 uur aan het da gelijkse programma. ,,Ik was even te rug op de redactie van TweeVandaag en Netwerk, waar ik vroeger werkte. Ik voelde de intensiteit van een groep gepassioneerde mensen die bezig is iets urgents neer te zetten. Het gevoel van de samenleving te pakken. Totaal anders dan mijn werk als documen tairemaker, dat vaak een solistisch bestaan is. Het was een monniken bestaan, maar tegelijk had je het ge voel midden in de crisis te zitten." Snelkookpan Het is een dagelijkse snelkookpan, zoals hij zelf zegt, van vergaderen, ideeën uitwisselen, vlogs verzame len, selecteren, editen, monteren. ,,Stressvol ook, want half negen 's avonds moest alles naar Hilversum. Leve de glasvezel. Soms was het kantje boord en belden ze vanuit Hil versum waar de bestanden bleven. Nee, mijn vrouw en zoontje hadden niet veel aan mij. Even snel eten en weer door. Om de dag stond ik om zes uur op om voor de werkdag nog even 10 kilometer hard te lopen. Ik liep nooit richting Hasselt, want daar was een coro- nabrand- haard. Mijn broer en schoonzus wonen er. Ze waren jong, sportief en kregen toch corona. Hoe kon dat? Er was zo veel onwetend heid. We stapten in toen iedereen de kluts kwijt was. Een peri ode van paniek en angst." Frontberichten wordt dagelijks door zo'n miljoen mensen bekeken, maar Lassche en de redactie krijgen niet alle handen op elkaar. Ziekenhuis directies schrikken van de ongefil terde verslaggeving. ,,Communica- tieafdelingen gingen ons dwarszit- ten. Ze verboden hun personeel mee te werken. Ik vond het vanzelfspre kend dat de privacy werd gewaar borgd van patiënten en ook van het personeel. Maar op een moment dat de pikorde in een ziekenhuis zo be langrijk wordt dat mensen hun ver haal niet meer kunnen doen, dan heb je aan mij een verkeerde. We kregen een vlog van een ambulancever- pleegkundige in Tilburg, van wie de ouders ziek waren. Hij deed zijn per soonlijke verhaal, maar werd toch te ruggefloten. Dat maakte me enorm boos. 'Wat gebeurt hier? Mag je dan in dit land als persoon niet meer je verhaal doen?' Even was ik bang dat het de verkeerde kant op zou gaan en de vlogs zouden stoppen. ,,Het frappante: ziekenhuizen die eerst tegenstribbelen, zagen later de waarde van Frontberichten. Zo hadden we een ic-verpleegkundige die werd tegengehouden door de communica tieafdeling. Daarna kwam het zie kenhuis bij ons terug en stelde: 'We willen wel meedoen, maar dan moet een andere dokter het woord voe ren'. Uiteraard hebben we dat niet gedaan." Honderden uren materiaal stroomden binnen. ,,Wat mij heel erg aangreep, waren de vlogs van Theo uit Nunspeet. Een verpleeg kundige in een aantal verpleeghui zen op de Veluwe. Hij deed verslag in de nachtelijke uren. Ging hij de kamers langs. Zag je de deur open gaan en een oud vrouwtje gekruld op haar bed liggen. Kreunend. 'Ik heb zo'n heufpien, zo'n heufpien' Ze was zo alleen." Dat is waar Frontberichten nieuws maakt: het gebrek aan middelen (mondkap jes, beschermende kle ding), de schrijnende situa ties in verpleeghuizen en zorginstellingen voor ge handicapten. ,,Ik ben door de vlogs van Elsje met een andere blik naar de gehan dicaptenzorg gaan kijken. Wat een ongelooflijke waardering heb ik voor het personeel gekregen. ,,We hebben in eerste in stantie vastgelegd hoe een land overspoeld werd door corona en in crisis raakte, maar wat we vooral in beeld hebben gebracht, is de een zame dood. Hoe corona onder de deur van de verpleeghuizen door kroop en daar dood en verderf zaaide. Dat heeft Nederland onder schat. We hebben het laten gebeuren dat oudere mensen eenzaam zijn overleden. Deels doordat we niet wisten hoe we ermee om moesten gaan, deels omdat we niet goed ke ken. De eenzame dood is voor mij het absolute dieptepunt van de coro nacrisis." Teamwork Frontberichten wordt in het voorjaar genomineerd voor de prestigieuze Nipkowschijf, maar ziet de prijs naar Brieven aan Andalusië gaan. Toch is die dag van de uitreiking in juni een hoogtepunt. ,,We kwamen namelijk met de redactie voor het eerst bij el kaar. BNNVara had een terras gere geld. Buiten en op 1,5 meter. Dat kon nog toen. We kenden elkaar alleen van de platte beeldschermen en Zoom. Nu zagen we elkaar opeens in 3D. Ik ben de redactie ook veel dank verschuldigd. Anders dan bij docu mentaires was dit echt teamwork. We hebben dit samen gedaan." Met een lied en passende video clip brengt Trijntje Oosterhuis een eerbetoon aan Frontberichten, dat eind mei stopt. Lassche zorgt voor een passende afsluiting: op 20 de cember verschijnt zijn film: Frontbe richten, de special. Daarin blikken de vloggers terug. De documentaire begint met de staking van het zorgpersoneel in no vember 2019: ze willen meer loon en minder werkdruk. Lassche: ,,Nie- mand weet dan nog iets van de coronacrisis. Er zijn dan wel wat mensen in de samen leving die zich zorgen maken, maar eigenlijk le ven we gewoon door. We hebben als Nederland dan totaal niet door hoe be langrijk deze groep men sen gaat worden in het jaar dat volgt." donderdag 17 december 2020 GO n - n de Frontberichten - De Special is 20 decem ber om 20.15 uur te zien bij BNNVara op NPO 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9