O 0 CD H O 8 NIEUWS Met dagelijkse vlogs van zorgmedewerkers toonde het tv-programma Frontberichten dit jaar de rauwe werkelijkheid van de coronacrisis. ,,De eenzame dood is voor mij het absolute dieptepunt.'' Bedenker en regisseur Geertjan Lassche blikt terug. 'Ik ging voor het gebouw staan en beeldde me in dat ik een arts was' Dennis Jansen Een donkere avond in mei. Martine, de rij dende doktersassis tente uit Oldebroek, is onderweg naar Zwolle. We zien beel den op haar smart- phone, die verticaal wordt gehouden. De snelweg, het schijnsel van de lantaarnpalen, de opdoe mende verkeersborden, terwijl rechtsboven op het schermpje de be kende streepjes staan van bereik, wifi en batterij-inhoud. Martine is op weg naar een vrouw die net is overleden. De huisarts moet officieel de doodsoorzaak vaststellen. Haar man is in april overleden aan co rona. De vrouw moest in qua rantaine, kon de kinderen niet meer zien en zat de hele dag op haar kamer. ,,Ze stopte met eten en drin ken, ze wou niet meer", zegt Mar- tine. Doodsoor zaak? ,,De kin deren van de vrouw zeiden bijna in koor te gen de huisarts: schrijf maar op: een zaamheid." Het is een van de vele vlogs uit Frontberichten, het televi sieprogramma dat vanaf 20 maart tot de laatste dag van mei de rauwe wer kelijkheid van de coronacrisis in de huiskamers brengt. Dagelijks doen ziekenhuismedewerkers, zorgverle ners, uitvaartondernemers, politie agenten, schoonmakers, leraren, die renverzorgers en kroegeigenaren ver slag 'vanaf het 'front'. ,,Die naam werd geassocieerd met de oorlog. Zo had ik er zelf nooit over nagedacht. We wa ren als Nederland, als de wereld, in een crisis beland. En we konden die laten zien van waar het echt ge beurde: het front", zegt bedenker Geertjan Lassche (44). Lassche staat in februari van dit jaar in Los Angeles voor de opnamen van Break Free, het programma waarin hij jonge mensen portretteert die op avontuur zijn geweest in het buiten land en daar op tragische wijze zijn omgekomen. ,,De eerste berichten van een vreemd virus uit China sij pelden door. Ik weet nog goed dat ik om me heen keek en mensen, vooral van Aziatische komaf, zag met mondkapjes. Ik dacht: het zal wel." Als hij terug is in Nederland ne men de onrustbarende geluiden toe. ,,Je kijkt naar het nieuws. Naar bui tenlandse zenders. Je ziet de beelden in Italië. Dit was toch iets an ders dan we dachten", blikt de documentai remaker terug. ,,Ik had allerlei plan nen. Aan het lus trumseizoen van Break Free was ik in LA al begonnen. Ik zou dit jaar weer naar de Hi malaya gaan voor een tweede berg- film en een ander project doen. Tegelijk voelde ik dat er iets groots stond te gebeuren. Dat we iets te zoeken hadden in die ziekenhuizen. Ik woon in een dorp waar best veel verpleegkundigen wonen. De trend was dat cameraploegen steeds lasti ger de ziekenhuis binnenkwamen, ook omdat je daar aan de leiband van de afdeling voorlichting loopt. Toen dacht ik: wat als we gaan vloggen?" Begin maart reist Geertjan Lassche af naar het ziekenhuis in Zwolle. ,,Voor een proefvlog. Ik ging voor het gebouw staan met een telefoon. Ik beeldde mij in dat ik een arts was, naar buiten liep en verslag deed van wat er binnen was gebeurd, daar waar het publiek geen zicht op heeft. Stel je nou eens voor dat we dit bin nen zouden krijgen?" En dan gaat het snel. Lassche polst omroep BNNVara, waar enthousiast gereageerd wordt. Een oproep op de radio bij De Nieuws BV wordt beant woord met een vlog van Gor Khat- chikyan, een spoedarts uit Utrecht. ,,Allerlei schijven begonnen te draaien." Slagveld Lassche noemt in het bijzonder de naam van Sander van den Eeden, hoofd Informatieve programma's bij BNNVara. ,,Hij geloofde erin. BNNVara en ook NPO 2, ze durfden het aan. Dat was uniek. Binnen een mum van tijd werd er een redactie van twintig man samengesteld. Men sen die ik niet kende. Met wie ik voor het eerst ging samenwerken. En dan alleen via Zoom en WhatsApp. Onze WhatsAppgroep leek wel een slag veld van een mitrailleur, zo snel werd er getikt. Vlogs, spraakberichten, me dedelingen, commentaren, alles kwam binnen." Op vrijdag 20 maart is de eerste af levering van Frontberichten. Video verslagen van mensen in de front linie. Vanuit ziekenhuizen, intensive cares, verpleeghuizen, tehuizen met gehandicapten, maar ook vanuit lege cafés, treinen en dierentuinen. De korte reportages op het verticale beeld van de smartphone maken in druk. Een kaartje op de achtergrond toont de plaatsen waar de filmpjes zijn opgenomen. Met Frontberichten 'kijk je het monster corona echt in z'n bek', constateert Lassche. Spoeddok- ter Gor, longarts Wouter, gehandi captenbegeleider Elsje, verpleegkun dige Ellen, anesthesie-assistent Kim, ze vertellen wat ze doen, wat ze den ken en voelen. Ze worden characters. Helden uit de zorg. De beelden en verhalen, ze komen op indringende wijze binnen. De vrouw die plotseling afscheid moet nemen van haar man. Zonder laatste woorden, zonder laatste aanraking. De mistroostigheid van de lege gan gen. De verpleegkundigen in maan- pakken. De ritten naar crematoria. Tranen en troost als de zieken geen bezoek mogen ontvangen en het donderdag 17 december 2020 GO 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. Vloggers namen de kijker mee naar de frontlinie van de coronacrisis - Geertjan Lassche, regisseur Links naar rechts: ic-verpleegkundige Michelle, spoedarts Gor, gehandicapten begeleider Elsje, long arts Wouter en anes- thesie-assistent Kim. Regisseur Geertjan Lassche. FOTO'S BNNVARA, DIK NICOLAI 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8