's-Heerenhoekse kinderen brengen ouderen lichtpuntje Hoe de CU Reimerswaal een partij van lefgozers werd 6 Raad Kapelle is het beu Analyse Het is al jarenlang een geldvretende ergernis in alle Bevelandse ge meenten: het steeds maar moeten bijbetalen voor de zorg. De ge meenteraad van Kapelle heeft het college van B en W nu middels een motie opgedragen om een fusie plan te maken. Een fusie tussen het SWVO (Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio) en GR De Bevelanden. Dat zou flink wat geld moeten besparen. Tot nu toe bekommeren beide in stanties zich om de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (Wmo), waaronder bijvoorbeeld de jeugdzorg, trapliften en huishoude lijke hulp vallen. De toegang tot de Wmo en de uitvoering ervan wor den geregeld door GR De Bevelan- den. Tekorten Het SWVO zorgt echter voor de ad ministratie en de contracten. Een situatie die zorgt voor toenemende financiële tekorten. Kosten die de gemeenten keer op keer moeten ophoesten. Dat moet nu anders, vindt de gemeenteraad van Kapelle. ,,Het wordt wel een heel lastige om uit te voeren'', reageerde wet houder Annebeth Evertz dinsdag avond naar aanleiding van de mo tie. ,,Ik ben er voorstander van, maar ik proefde vooral bij Schou- wen-Duiveland en Tholen dat deze gemeenten vasthouden aan SWVO. Dus ik kan niet beloven dat we het op deze wijze kunnen uit voeren. Omdat wij afhankelijk zijn van de andere gemeenten." Volgens burgemeester Fons Na- terop sluiten de andere vier ge meenten die deelnemen aan GR De Bevelanden (Borsele, Goes, Noord- Beveland en Reimerswaal) een fu sie niet op voorhand uit. ,,Maar ze zien het niet als een doel op zich.'' Extra hindernis De verschillen in samenstelling tussen de twee organisaties vor men een extra hindernis voor een totstandkoming van een eventuele fusie. GR De Bevelanden is een sa menwerkingsverband tussen de vijf Bevelandse gemeenten: Bor- sele, Goes, Kapelle, Noord-Beve land en Reimerswaal. In het SWVO nemen naast die vijf gemeenten ook nog eens Schouwen-Duiveland en Tholen deel. Dat maakt een een- op-een overgang al niet mogelijk. Op Noord-Beveland is men daarom juist weer niet voor een dergelijke fusie. In die gemeente heeft men het liever over een ver dergaande samenwerking. De ge meenteraad van Noord-Beveland wil dat er goed gekeken wordt naar dubbelingen in bezetting en activi teiten. Door die aan een van de twee organisaties toe te wijzen zouden de kosten ook al flink ge drukt kunnen worden. Michiel Bouwman 's-Heerenhoek De kerstactie van Caritas, een werkgroep van de katholieke paro chie, wordt al een paar jaar gehou den. Maar waarschijnlijk was die niet eerder zó nodig als nu. Elkaar blijven zien, dat is zo'n beetje de boodschap. In en rondom 's-Heerenhoek worden 48 pakketjes bezorgd. Aan 46 ouderen die alleen wonen en aan twee echtparen. Tientallen kinderen nemen het afleveren er van op zich. ,,Voorgaande jaren werden kinderen vaak uitgeno- digd door de ouderen om binnen te komen", zegt Jozien Borgmeijer van Caritas. ,,Dat hebben we nu ontraden." Blije reacties De tienjarige Hidde bracht gister middag twee presentjes naar ou dere dorpsbewoners. Eigenlijk zit hij niet meer in het dorp op school, maar in Goes. Via de bso kon hij toch weer meedoen aan de actie. Waarschijnlijk was de kerstactie van Caritas niet eerder zó nodig als nu ,,Je ziet veel blije reacties", vertelt hij als hij net mevrouw Van de Dries verrast heeft met een tasje. Daarin zit iets lekkers van de bak ker, een kaart van Caritas én een zelfgemaakte kerstkaart. An dersom krijgt Hidde zelf óók iets lekkers: een snoepje. Caritas is een oud Latijns woord en betekent zoveel als 'naasten liefde'. Of'zet zich in voor ieder een die hulp kan gebruiken'. Dat kan door het verlenen van prakti sche of financiële hulp maar ook met een zetje in de rug. Zoals met de kerstactie. ,,Voor oudere men sen is zoiets wel fijn als je maar in je eentje of met zijn tweetjes thuis zit tijdens de feestdagen", legt Hiddes vader Durk-Jan Lagendijk uit. Dinsdag kregen de kinderen de verrassingspakketjes mee, de vol gende dag brachten Hidde en Durk-Jan ze al weg. ,,Je kunt het beter maar op tijd doen." Het gaat wat ver om ze af te schilderen als grijze mui zen, maar in de doorsnee Zeeuwse gemeenteraad is de ChristenUnie-fractie geen opval lende verschijning. Hoe anders gaat het er in Reimerswaal aan toe. Zeker sinds de laatste verkie zingen, waarbij de CU als grote winnaar uit de bus kwam maar niet beloond werd met coalitie deelname, laten raadsleden Huib Bouwman en Andries Jumelet stevig van zich horen. Stop met bange politiek en toon lef, is hun centrale boodschap. Nu is Yersekenaar Jumelet nooit bang geweest om zijn mening uit te dragen. Ook als hij daarmee grote groepen tegen de haren in strijkt. Door bijvoorbeeld fel op positie te voeren tegen de bouw van zorgcentra voor reformatori sche ouderen of de 'megakerk' van de Gereformeerde Gemeen ten in Yerseke. Zijn hartstochte lijke pleidooien voor het opne men van vluchtelingen of het openen van een asielzoekerscen trum werden hem eveneens niet door iedereen in dank afgenomen. Op wat ludieke stunts na, was de toon in de raadsvergaderingen redelijk gematigd. Zeker toen Sjaco van Damme fractievoorzit ter was. Maar nadat hij wegens ziekte opstapte en zijn plek werd ingenomen door Huib Bouwman uit Rilland, ging de ChristenUnie een meer activistische en popu listische koers varen. Zo ontpopte Bouwman zich als onversneden actievoerder tegen de mestvergis- ter en zamelde hij handtekenin gen in om de sloop van de bouw vallige dorpskerk in Rilland te voorkomen. Zelfs als andere partijen het in de kern eens zijn met de Chris tenUnie, loopt de onderlinge er gernis tijdens debatten vaak hoog op. Want als ze de gewaagde en soms risicovolle CU-voorstellen niet willen steunen, krijgen ze het verwijt angsthazen te zijn of wordt er hard op de man gespeeld. En als in het debat blijkt dat een voorstel totaal kansloos is, culti veert de CU de slachtofferrol door hoofdelijke stemming aan te vra gen. Of door, zoals dinsdagavond, te concluderen dat de voorstellen van ChristenUnie 'weer worden afgezeken'. Vóór de verkiezingen trok Jumelet vaak samen op met Marien Weststrate. Maar sinds het 'enfant terrible' van de Reimers- waalse politiek vriend en vijand verraste door in een coalitie met SGP en PvdA te stappen, staat hij steeds vaker lijnrecht tegenover de mannen van de ChristenUnie. Dat een confrontatie tussen op vliegende karakters tot explosieve situaties kan leiden, bleek dins dag. Weststrate voelde zich in de kwestie rond de aanstelling van de griffier geschoffeerd door Ju- melet en gooide het bijltje als voorzitter van de werkgeverscom missie er bij neer. Het ligt voor de hand dat de ChristenUnie-fractie na de felle kritiek nu zelf een kandidaat aan levert voor deze commissie. Het is een uitgelezen kans voor de 'lef gozers' om te bewijzen dat ze ook in staat zijn om verantwoordelijk heid te dragen. donderdag 17 december 2020 Opdracht tot fusie in de zorg BE Vader Durk-Jan en zoon Hidde Lagendijk verrassen mevrouw Van de Dries met een presentje na mens Caritas. foto marcelle davidse Het is genoeg zo. De raad van Kapelle is het beu om elk jaar grote sommen geld bij te moe ten leggen voor de zorg. Het is de hoogste tijd dat er een fusie komt tussen de twee instanties die zich met die zorg bezighou den. Willem Adriaansens Kapelle Een klein lichtpuntje in moei lijke tijden. Zo kun je de presen tjes wel zien die leerlingen van de Don Boscoschool in 's-Heer- enhoek rondbrengen bij 85- plussers in het dorp. Joeri Wisse We staan er weer mooi op, werd dinsdag na afloop van de raadsvergadering in Krui- ningen verzucht. De aanstel ling van een griffier, in een normale gemeente een slaapverwekkende formali teit, ontaardde in Reimers waal in politiek vuurwerk. Het was de ChristenUnie die de lont in het kruitvat stak. Niet verrassend, de partij laat de raadsvergaderingen steeds vaker knetteren met theatrale acties, onortho doxe voorstellen en harde verwijten. Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51