II Weer corona in De Wieken Windfonds Krammer deelt cheques uit in Bruinisse 7 Voor een klein archief als Schouwen- Duiveland is het bijna onmogelijk al het werk alleen te klaren. ARCHIEF SCHOUWEN-DUIVELAND ONDERDEEL VAN HET ZEEUWS ARCHIEF Eén enkel scannertje stond er op het ge meentearchief van Schouwen-Duiveland toen Ineke van den Broek daar bijna zeventien jaar ge leden kwam werken. Daar waren tot op dat moment nog maar 400 scans mee gemaakt. Nu gaat het om 276.000 scans per jaar. Het ar chief saai? Nee, nooit! Ooit was een archief een plek om tussen vergeelde papieren rond te struinen. Tegenwoordig is het archief ook een digitaal ding. „Digitalisering zorgt voor to taal nieuwe uitdagingen. Hoe we dat oude archief moeten bewaren, is bekend. Dat doen we al acht honderd jaar. Maar wat nu in de computers zit, is óók archief. Dat moet óók bewaard. Daar heb je niet alleen historische, maar ook technische kennis voor nodig." Schaap met tien poten Voor een klein archief als Schou- wen-Duiveland is het bijna onmo gelijk die klus alleen te klaren. ,,Je hebt geen schaap met vijf poten, maar eentje met tien poten nodig om alles te kunnen beheersen." Dat besef was drie jaar geleden de voornaamste reden voor de ge meente om zich te verloven met het veel grotere Zeeuws Archief. Volgende week is de trouwerij: dan worden de officiële papieren getekend en gaat het gemeentear- chief Schouwen-Duiveland op in het Zeeuws Archief. Dat verandert niets aan de 3,9 kilometer lange schat aan docu menten die samen de eeuwen lange geschiedenis van Schou- wen-Duiveland omvatten. Niet al leen de stadsarchieven van Zierik- zee en Brouwershaven ('Dat is nog een onontdekt pareltje') liggen in het souterrain van het gemeente huis voor het grijpen, maar ook een bonte verzameling aan parti culiere archieven. Van sport- en muziekclubs tot mussengildes en slavenkas. ,,Van praktisch alle kerken hier op het eiland hebben we archieven die teruggaan tot de zestiende eeuw. Dat je op je schermpje ziet: hé, in dat huis is ooit een moord gepleegd. Of iets leuks natuurlijk Uit de tijd van de Reformatie toen de eerste dominee kwam kijken. Samen geven die archieven niet al leen een beeld van wat de over heid vroeger deed, maar ook van wat inwoners zelf deden." De vijf medewerkers pendelen straks heen en weer tussen Mid delburg en Zierikzee. Dat is achter de schermen wennen, zegt de ge meentearchivaris - die straks coör dinator collectiebeheer en digitali sering is. Maar naar het publiek toe blijft veel hetzelfde. Depot en stu diezaal blijven zitten waar ze zit ten en de ruim dertig archiefvrij- willigers blijven op Schouwen- Duivelandse bodem 'van onschat bare waarde'. Alleen maar leuker Zelfs het vertellen en laten zien van al die prachtige verhalen uit het verleden gaat onverminderd door, belooft Van den Broek. ,,Onze eerste wettelijke taak is het overheidsarchief in goede en toe gankelijke staat houden. Maar je bent daarnaast ook het geheugen van de samenleving." Met alle nieuwe technieken verwacht Van den Broek dat dat laatste er alleen maar leuker op wordt. ,,Ik hoop op een combinatie ooit van geografi sche informatie met alle andere systemen. Dat je bij wijze van spreken door Zierikzee loopt en op je schermpje ziet dat die en die be woners in dit huis hebben ge woond. Dat daar deze bouwver gunning voor is afgegeven. En hé: daar is ooit zelfs een moord ge pleegd. Of juist iets leuks gebeurd. Dat kan natuurlijk ook." Esme Soesman Zierikzee Toen raakten 23 cliënten en 30 medewerkers besmet met het vi rus. Vijf cliënten overleden. De mensen die nu besmet zijn, heb ben allen geen tot milde klachten. De gezondheid van de overige be woners wordt scherp in de gaten gehouden. De besmettingen kwamen aan het licht na een preventieve test ronde, die is gehouden nadat eind vorige week een medewerker po sitief werd getest op het virus. Omdat het aantal besmettingen in Nederland blijft oplopen, is het haast onvermijdelijk dat ook De Wieken weer wordt getroffen, zo heeft directeur Marieke de Jong gemeld in een verklaring. Vat op de situatie ,,We nemen de ervaringen van de afgelopen tijd mee en schakelen snel. Hopelijk krijgen we daarmee ook weer spoedig vat op de situa tie. De medewerkers van Eiland- zorg weten wat ze moeten doen en blijven de zorg geven die de cliënten gewend zijn." In oktober ging het om de afde- ling somatiek, nu om de afdeling pychogeriatrie. Op deze afdeling wonen 28 mensen met dementie in vier verschillende kleinschalige woongroepen. We nemen de ervaringen van de afgelopen tijd mee en schakelen snel In overleg met de GGD zijn di rect extra maatregelen getroffen. De afdelingen die geraakt zijn zijn in quarantaine. BRUINISSE Een buitenkeu ken voor visserijmuseum Bru- sea, discolampen voor jeugd soos De Pul en een getijdenbak aan de dijk bij Bruinisse. Het vissersdorp aan de Ooster- schelde krijgt bijna 20.000 euro te besteden vanuit het Wind- fonds Krammer. Gisteravond zijn de cheques uitgereikt aan vijf projecten in de regio. Vijf organisaties kregen een cheque vanuit de stichting Windfonds Krammer. Deze steunt duur zame projecten in de regio. Van elke opgewekte MWh aan elek triciteit door Windpark Kram mer wordt 0,50 euro aan het Windfonds gedoneerd. Bij deze najaarsronde hebben ook KBS de Nobelaer uit Oude-Tonge en de Dierenwei in Nieuwe Tonge geld gekregen: respectievelijk 20.000 euro voor herinrichting van het schoolplein en 7600 euro voor zonnepanelen en vervanging van het hekwerk. De getijdenbak, een initiatief van de Dorpsraad Bruinisse, kost zo'n 10.000 euro. Het Windfonds draagt daar 5400 euro aan bij. De jeugdsoos krijgt 3415 euro en Brusea 11.000 euro. Die laatste twee bedragen zijn voldoende om de plannen te realiseren. donderdag 17 december 2020 Geheugen van gemeente trouwt Esme Soesman Zierikzee Gemeentearchivaris Ineke van den Broek bij het gemeentehuis waar in het souterrain het Zeeuws Archief Zierikzee gevestigd blijft. FOTO MARIEKE MANDEMAKER - Ineke van den Broek, gemeentearchivaris Op de afdeling psychogeriatrie van Eilandzorg locatie De Wie ken in Zierikzee zijn zeven cliën ten en een medewerker besmet met het coronavirus. Eerder dit jaar werden bewoners en mede werkers ook al hard met corona geconfronteerd. - Marieke de Jong, directeur Eilandzorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50