Leve de notenboer in mijn buurt! F1 4 CORONA LOCKDOWN 4J Opeens vonden alle winkelketens zich gisteren 'essentieel' en gingen open. Action en Wibra verkopen immers ook ingeblikt voedsel en zeep. Hema mocht toch ook? Nog strengere regels maken een eind aan de eigenwijsheid. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 84 Hé, de notenboer was nog open. Zijn noten een essentieel voedingsmid del? Ik betwijfel het. Wat ik wel weet, is dat ik de notenboer niet graag zie ver dwijnen uit mijn buurt. Dus superessen- tieel, zou ik zeggen, noten. Ik begon me ineens enorme zorgen om zijn toekomst te maken. Dat kun je soms hebben, hè. Dus ik naar binnen. Naast superessentieel ook su- perveilig hoor, de notenboer. Dubbel plastic voor de toonbank. „Broeder, hoe gaat het? Iedereen nog gezond'', vroeg hij, Mijn vrouw heet 'zuster' bij hem. Ik heb het al eens verteld. 't Is apart, maar uiteindelijk ga je het waarderen. ,,Met ons gaat het nog goed'', antwoordde ik. ,,En met jullie?'' We hebben in de loop der jaren zijn hele familie wel leren kennen, alle ups en downs. ,,Alles goed'', vertelde hij. Zelfs de accountant was niet ontevreden over dit jaar. Ik voelde me plaatsvervangend opgelucht. En alhoewel het notenblik thuis nog vol zat, bestelde ik voor 30 euro ongebrande ongezouten ge mengde noten en twee doosjes gedroogde mango. Voor de zekerheid. Het is lockdown, bijna alles is dicht. Te recht. We moeten thuisblijven, niet shop pen, gewoon doen wat Rutte zegt. Maar la ten we wel de lokale middenstand blijven steunen waar het kan. Lokaal winkelen is ook gewoon leuk. Ik ken iemand die aanbidt z'n groenteboer, want hij brengt de bloem kolen en de spruiten 'gewoon even' thuis. Laten we de lokale middenstand blijven steunen waar het kan De kaasboer noemt zijn naam als-ie bin nenkomt. Wordt die man helemaal geluk kig van. Ikzelf doe ook m'n best. Een aantal winkels hier is levensgevaarlijk. Die doen niet aan corona. Maar we hebben bijvoor beeld een Libanees restaurant, waar ik blijf bestellen, ook al krijg ik geregeld verkeerd eten door een taalprobleem. Hij mag niet verdwijnen. De notenboer idem. De boek handel ook: niet naar Bol gaan. Waar wil ik naartoe? De actualiteit na tuurlijk. De mannen- en vrouwenmode zaak, de mini-super, de boekhandelaren, het juweliertje, die enorme klappen krijgen. Kaalslag in onze dorpen en steden. Dus is het nu meer dan ooit tijd voor een lofzang op onze kleine winkeliers. Die mag u geven. Ik wil graag uw verhalen. Wat maakt die kleine winkelier in uw buurt bijzonder, lief, aardig, inventief, onmisbaar. Om hoop te voelen, maar misschien ook inspiratie uit te putten. Anekdotes en verhalen dus, over die ene speciale kleine winkelier in uw buurt. En misschien over wat u doet om hem te helpen overleven. et is een dilemma voor onder meer Action,Wi- bra en Hema: een beetje open of toch helemaal dicht? ,,Het is ongeloof lijk'', zegt retaildeskun- dige Paul Moers over de pogingen van de ketens om tóch de deuren te openen. ,,We hebben al lemaal gezien dat de half zachte maatregelen niet werken. In de ziekenhui zen komt een totaal overspannen toestand. Ik snap ondernemerschap heel goed, maar op een bepaald mo ment moet je je ergens bij neer kun nen leggen.'' En dat is lastig. Het zijn zulke oer- Hollandse kenmerken: polderen, een scherpe koopmansgeest, gedogen, en dwars zijn tot op het bot. Altijd de grenzen opzoeken of nog liever er nét overheen gaan. 105 km/uur op de snelweg terwijl 100 de max is; dat werk. Restaurants moesten overal dicht, maar tot afgelopen weekein den niet in de hotels. Dus we boek ten daar een kamer om tóch uit eten te kunnen gaan en in het hotelres taurant de verjaardag te vieren. 'Ober! Nog twee glazen rood graag.' Zijn in Zwitserland de skipistes open? Dan 'mogen' we daar dus heen met de dakkoffer vol latten. Bonaire en Aruba waren tot maandag nog geel; dus hop, volle Boeings naar de witte stranden. En nu is het niet anders. Winkels zijn dicht, maar afhalen mag toch wel? Bloemisten zijn dicht maar hier en daar verkopen ze in een kraampje buiten. Dat kan best. Moers: ,,Winke- liers zoeken de grenzen op van wat mag. Hoe sociaal ben je dan? Je ver oorzaakt toch weer loop in de win kelstraten. Mensen gaan een om metje maken naar zo'n winkel, dan wordt het weer vrijetijdsbesteding en dat is nu net met de bedoeling.'' Polderen Het komt ook door die halfbakken polderregels rond de lockdown, zegt Moers. ,,Dan mag je open als je 30 procent van je omzet uit essentiële producten haalt. Tja. Polderen en co rona gaat niet samen. Het is even heel vervelend. Het doet pijn, maar we worden ook allemaal deels financieel geholpen. Kiezen op elkaar met z'n allen en dit offer brengen. Als je voor een lockdown gaat, ga dan rigoureus. Nu wordt er weer gepolderd en de hele wereld schiet in een stuip van het lachen: Dit is weer Nederland.'' donderdag 17 december 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl De Hollandse koopmansgeest en lockdown, dat wringt Ton Voermans Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4