Leerlingen krijgen meer tijd voor de examens DE RACE NAAR HET VACCIN NIEUWS 3 Overal ter wereld spuiten landen al enkele dagen na goedkeuring het coronavaccin in. In Nederland kan dat zomaar twee weken duren. Een ict-systeem krijgt de schuld, maar is al niet maanden bekend dat de vaccins onderweg zijn? In Engeland zaten er maar zes dagen tussen goedkeuring door de medicij nenwaakhond en de eerste vacci natie en in de VS twitterde president Trump al vier da gen na FDA-goedkeu- ring: ,,Het eerste vaccin is toegediend! Gefelici teerd Amerika! Gefeliciteerd wereld.'' En Duitsland voerde de druk op het Europees Geneesmid delen Agentschap (EMA) op om nog voor kerst goedkeuring af te geven, omdat het land al in december wil starten met inenten. In Nederland duurt het langer. De 'bottleneck', aldus minister Hugo de Jonge, is het op tijd afkrijgen en testen van het computersysteem waarin vac cinaties worden geregistreerd. Daarin moet informatie worden gestopt die pas vrijkomt op het moment dat de EMA-toelating is afgerond en als de Gezondheidsraad daarover heeft ge adviseerd. Denk aan redenen of om standigheden om het vaccin niet toe te dienen, zoals een allergie. Ook moet het systeem afspraken kunnen in plannen en moeten er priklocaties worden ingevoerd. De passievere houding van de GGD (,,Wij starten in in de loop van januari en dat blijft staan'') en coronaminister De Jonge (,,Vaccinaties staan of vallen uiteindelijk niet bij een week eerder beginnen'') levert gefronste wenk brauwen op in politiek Den Haag en bij deskundigen. Arts-microbioloog Marc Bonten van het UMC Utrecht zegt: ,,Het is sowieso waar dat bij ons alles lan ger duurt dan in Engeland. Er is altijd nog wel iemand te be denken die het goed moet keuren. Dat is de ziekte genaamd Hollandi tis. Hier wordt niks goedge keurd voordat iedereen het heeft goedgekeurd.'' Volgens Bonten is het proces in Nederland stroperiger dan in elders. ,,Maar met al die verve lende feestdagen ertussen is het wel goed te verdedigen dat het inenten pas in januari begint. Die twee weken gaan geen verschil maken." SP-Kamerlid Maarten Hijink snapt er niks van. „De vaccins komen toch niet als een verras sing? Terwijl iedereen smacht naar een oplossing voor deze crisis, is het nogal knullig dat wij moeten wachten op een ict- systeem. Geen mooi beeld." Vanwege de specifieke eigen schappen van BioNTech/Pfïzer (het moet diepgevroren worden bewaard) heeft de minister gekozen voor cen trale locaties. De Gemeentelijke Ge zondheidsdiensten (GGD's) zijn ge vraagd het zorgpersoneel uit ver pleeghuizen, gehandicapteninstellin gen en de wijkverpleging te prikken. Er is altijd nog wel iemand die hetgoed moet keuren - Marc Bonten, arts Daardoor moet de GGD eerder dan ge pland volop in actie komen. GroenLinks-Kamerlid Suzanne Kröger noemt de situatie 'absurd' dat de GGD ook gaat vaccineren op testlo caties, wat kan betekenen dat er tijde lijk minder capaciteit is om mensen te testen op het virus. ,,We blijken wéér niet goed voorbereid!'' zegt ze. Veldepidemioloog Amrish Baidjoe, verbonden aan de prestigieuze Lon don School of Hygiene Tropical Me dicine, deelt die kritiek: ,,We weten ei genlijk al sinds de zomer dat we eind dit jaar of begin volgend jaar het vaccin konden verwachten. Dus de GGD's hebben zich hier al maanden op voor kunnen bereiden.'' Volgens hem heeft dit ermee te maken dat 'GGD's struc tureel onderbemand zijn' en dat 'Ne derland geen duidelijke crisisstruc tuur heeft'. ,,En als er geen concrete opdracht ligt, gaat het niet werken. Dat zag j e met het bron- en contacton- derzoek ook. De Wereldgezondheids organisatie (WHO) zei al heel lang: testen, traceren en isoleren." Extra handelingen De iet-problematiek speelt de GGD's volgens Baidjoe al langer parten. „Bij het bron- en contact- onderzoek zag je ook dat compu tersystemen moeite hadden om met elkaar te praten, wat tot veel extra handelingen leidde. Maar ik heb liever dat GGD's dit in één keer goed doen, dan dat die het snel afraf felen. Het zou wat zijn als de overheid niet goed in kaart brengt wie al wel een vaccin heeft gehad en wie nog niet.'' Het is volgens hem ook belang rijk om 'goede registers te hebben om bij te houden of bepaalde groepen, zo als zwangeren of ouderen, na zes maanden nog antistoffen hebben'. Daarmee wil het kabinet voorko men dat een leerling die ziek is of in quarantaine zit een examen mist. Ook mogen leerlingen ervoor kie zen een vak of meerdere vakken te verplaatsen naar het tweede tijd vak. Door dat te doen, krijgt een leer ling een paar weken extra voorbe reidingstijd voor de vakken die hij of zij door wil schuiven. Dat schrijft minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet Onderwijs aan de Tweede Kamer. Dat tweede tijdvak is normaal gesproken alleen be doeld voor herkansingen, maar wordt nu uitgebreid naar tien da gen - van 14 tot en met 25 juni - om meer leerlingen de kans te geven in die periode examen te doen. Het eerste tijdvak loopt dit jaar van 17 mei tot en met 1 juni. Vakantie Voor de extra herkansingsmoge lijkheid, die ook geldt voor leerlin gen die staatsexamen doen, is 6 tot en met 9 juli uitgekozen. Dat bete kent wel dat docenten in de regio Noord nog in hun vakantie, die daar op 12 juli begint, examens na moe ten kijken en de definitieve cijfers moeten doorgeven. Dit jaar werden de centrale exa mens vanwege de coronapandemie geschrapt. Het Laks, dat leerlingen vertegenwoordigt, had de Chris tenUnie-bewindsman gevraagd nog voor de kerstvakantie duide lijkheid te geven over de eindexa mens in 2021. Het Laks is blij met de duidelijkheid, zegt voorzitter Nienke Luijckx, maar had liever nog een tweede extra herkansing gezien. ,,Iedere leerling moet een vol waardig diploma kunnen halen. Juist tijdens een crisis als deze", stelt Slob. Hij maakt nog wel een voorbehoud: als de coronasituatie na de voorjaarsvakantie er slecht uitziet, dan gaat hij opnieuw om ta fel met de onderwijspartijen om de examenmaatregelen te herzien. In de maandag afgekondigde lock- down is geregeld dat examenklas sen wel gewoon naar school mogen om zich voor te bereiden op het eindexamen. donderdag 17 december 2020 GO Duitsland kan al inenten, waarom wij nog niet? Edwin van der Aa Marcia Nieuwenhuis Den Haag Leerlingen die nu in het eindexa menjaar zitten, krijgen een extra herkansing. Ook mogen ze hun eindexamen verdelen over twee tijdvakken. Hanneke Keultjes Den Haag Tweede tijdvak, bedoeld voor her kansingen, wordt nu uitgebreid naar tien dagen - van 14 tot en met 25 juni - om meer leerlingen de kans te geven in die periode exa men te doen. *vW$f£rit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3