10 ZEELAND Als kind luisterde Sjoerd Bin stiekem boven aan de trap naar de liedjes die zijn ouders zongen uit de bundels van Youth for Christ. Onlangs haalde hij die bundels bij zijn ouders van zolder af, koos vijftien spirituals uit en maakte er zijn versies van. Gisteren verscheen de video van het eerste nummer, volgend jaar de cd. CD EN VIDEO'S LIEDJES YOUTH FOR CHRIST IN NIEUWE JAS Terugkijkend op de selectie liedjes die ik heb gemaakt, merk ik dat die allemaal draaien om troost l ijn moeder was wel wat verbaasd toen hij naar die zangbundels van Youth for Christ vroeg, lacht I Sjoerd 'Sieuwerd' Bin (33). ,,Die? Die liggen op zolder. Ik denk dat mijn ouders niet eens goed wis ten wat die bundels en die liedjes voor mij betekenden. Zij zongen ze vroeger op vakantie met vrienden bijvoorbeeld, en thuis. Als ik boven aan de trap meeluisterde, was vooral de melodie belangrijk. Nu heb ik ook echt naar de teksten geluisterd." De Middelburger is al vanaf zijn 4de bezig met muziek. Hij bespeelt allerlei instrumenten, van gitaar tot harmonium, van piano tot banjo. Met zijn broer bracht hij onder de naam Gebroeders Bin in 2015 een cd uit met door henzelf geschreven liedjes over de Eerste Wereldoorlog. Ze waren onder de indruk geraakt van de Grote Oorlog na geschiede nislessen. De plaat - Brieven (Liederen over de oorlog van 14-18) - trok lande lijk de aandacht. Sjoerd gaat nu solo door, als Sieu werd; de Germaanse naam waarvan zijn roepnaam is afgeleid. Terug naar de oorsprong geldt ook muzikaal voor hem. ,,Veel van de liedjes uit die zangbundels gaan terug tot Afro- Amerikaanse traditionals. Ik ont dekte nu ook heel andere liedjes dan die ik vroeger had gehoord en ge zongen. Ik ben echt op zoek gegaan naar die oude traditionals, waarvan de bronnen niet eens meer bekend zijn." Eigen stijl Eng vond hij het niet om met zulke liedjes aan de slag te gaan en er zijn interpretatie aan toe te voegen. ,,Ik heb mijn eigen stijl. Het is juist mooi om daarmee te spelen. Ik heb gepro beerd vooral eerst de melodie te ont dekken in de nummers en daar zelf mijn akkoorden bij te maken. Soms op piano, soms op gitaar, banjo of harmonium. Zo zijn heel eigen versies ontstaan. Het leuke is dat ik op mijn manier het verhaal van die liedjes voortzet." De referentie naar Johnny Cash, één van zijn muzikale voorbeel den, ligt voor de hand. Met de band Molly Tenbrooks treedt hij regelmatig op en speelt dan covers van Cash. ,,Ja, door hem ben ik wel beïnvloed. Vooral door zijn Ameri can Recordings. Die klinken me lancholisch en gedragen. Hij kon Ik geef mensen graag iets mee, maar ik ga echt niet volle bak staan evangeliseren ook zijn stijl geven aan bekende liedjes." Vijftien nummers heeft Sjoerd Bin uit de liedbundels uitgekozen en be werkt. Liedjes die hij mooi vindt, die hem inspireren en troost bieden. ,,Ik ben zelf wel een piekeraar. Hoe moet het verder met de coronacrisis? De technologische vooruitgang, wat gaat die betekenen? Ik ben niet som ber, maar ik kan er wel over dubben. Terugkijkend op de selectie liedjes die ik heb gemaakt, merk ik dat die allemaal draaien om troost. Dat is het centrale thema. Die traditionals hebben vaak iets nuchters. Ze gaan over het leven, de dagelijkse beslom meringen." Het eerste liedje dat hij uitbrengt met een video, heet This world is not my home. ,,Niet omdat ik me niet thuis zou voelen op de wereld, maar omdat het me helpt relativeren: maak je niet te veel zorgen, richt je op iets anders, op iets positiefs. Pack up your sorrows gaat daar ook over: leg je zorgen neer bij God en buig ze om naar iets moois." Ja, de oorsprong van de liedjes is religieus. Maar hij wil ze graag bre der maken. ,,Ik wil er meer mensen mee aanspreken. Ik geef ze graag iets mee, maar ik ga echt niet volle bak staan evangeliseren. Al valt het me ook op dat in de popmuziek tegen woordig wel meer een vermenging is van populaire muziek met religi euze aspecten. Lauren Daigle doet dat, Typhoon ook." Volgend jaar wil hij een cd uit brengen. Nu al gaat hij drie num mers delen via YouTube en sociale media. Met hulp van Eduard Wal- hout en Martijn Everts heeft hij daarbij video's gemaakt in de Gast- huiskerk in Middelburg. ,,Het zijn live ingespeelde video's. Die ruimte achter de kerkzaal in de Gasthuis- kerk is prachtig, Ik zou ook graag concertjes geven in die kerk als het weer mag. Ik vind het zo gaaf om aan deze nummers uit de liedbundels van mijn ouders mijn eigen draai te geven en dat te delen. Ik kan dit niet alleen voor mezelf houden." Wanneer de cd uitkomt, weet hij nog niet. De video's van de eerste drie liedjes verschijnen de komende weken, steeds op woensdag. De eer ste is nu te bekijken: This world is not my home. Volgende week verschijnt All night all day, en de week daarna Pack up your sorrows. donderdag 17 december 2020 GO Maurits Sep Middelburg Sjoerd biedt troost met traditionals M Sjoerd Bin: ,,Het leuke is dat ik op mijn manier het verhaal van die liedjes voort zet." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De video's zijn te zien op YouTube en Facebook op de pagina's van Sieuwerd Bin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38