EENS EEN ZEEUW... 9 Peter Coppoolse (38) bivakkeerde als student bouwkunde al in Rotterdam. Hij vermaakte zich op feestjes, in kroegen en op Het Kasteel. Werkte voor Shell, brouwde zijn eigen bier en bouwt nu cannabisplantages. De levensgenieter is blijven hangen in de Randstad, maar een Zeeuw blijft hij in hart en nieren. ,,Ik ben geboren in Vlissingen en heb tot mijn negende in Oost-Sou burg gewoond. Daarna verhuisden we naar Middelburg. Ik heb een oudere zus Inge en een jonger zusje Annelies. Mijn jeugd was fijn. Buiten spelen kon je overal. Voet ballen met andere kinderen uit de wijk. Ik ging naar christelijke basis scholen en naar de CSW in Mid delburg. Mijn opvoeding was christelijk, al moet ik eerlijk zeg gen dat dit naarmate ik ouder werd losser werd. Er was geen weke lijkse kerkgang meer. Als ik al mee moest dan met frisse tegenzin. De preken duurden mij te lang. Stie kem met Nirvana in je walkman was het best goed uit te houden." ,,Vorig jaar is er een WhatsApp- groep opgezet met als idee een reü nie te organiseren. In de app wor den regelmatig anekdotes gedeeld. Dat zorgt voor glimlachen. Uiter aard heb ik ook kattenkwaad uitge haald op school. Dat je als 15-jarig jongetje mocht roken in school is nu niet meer voor te stellen." ,,Ik volgde de studie bouwkunde niet verder op de HZ in Vlissingen, maar in Rotterdam. Tot de dag van vandaag geen spijt van. Ik ging op kamers en stortte me redelijk op het studentenleven. Niet dat ik lid werd van verenigingen, niets voor mij. Maar feestjes en bier (enzo) waren er genoeg. In het begin kwam ik regelmatig om het week end thuis. De was mee en de voor raadkast van mijn ouders inspec teren. Fijn om iedereen weer in Zeeland te zien. De Rock Dessert, Seventy, de Rooie Oortjes, Schut tershofHet hele lijstje werd afge werkt van vrijdag tot zondag avond. Ik voelde me er thuis. Op het oude station in Rotterdam was het vrijdag al een feest van her kenning aan de Zeeuwse gezich ten die dezelfde lange rit maak ten." ,,Ik merkte daar pas hoeveel Zeeuwse woorden en zinnen ik gebruik. 'Lae mè doe..', bijvoor beeld heeft voor verwarring ge zorgd. Zeeuwse bolussen nam ik meer mee dan goed voor me was. Verder heb ik nog nooit onbewust zin gekregen in een mosselfeest. Toch vind ik mosselen erg lekker." ,,Als je dan toch in Rotterdam woont, je de weg kent en je reali seert dat bruggen (hoe mooi ook) niet al te vaak moeten worden overgestoken. Rotterdam is ont staan aan de noordzijde van de Maas, Zuid telt dus niet. Logischer wijs is er maar één echte Rotter damse club: Sparta. Vriend Ian nam mij mee naar het stadion. De sfeer, mensen en het bier bevielen mij meteen goed. Over het voetbal zullen we het maar niet hebben." ,,Ik werd benaderd door Rene Bos- selaar of ik samen met Ian het stokje wilde overnemen. Geen idee wat het precies inhield. Super- goed doel. Hartstikke leuk om op te zetten. Zo hielpen we naast een goed doel ook Sparta Europa in." ,,Aan alles komt een einde. Hart stikke naar mijn zin gehad. Shell is geen slecht bedrijf om voor te wer ken en carrièretechnisch had ik er ook niet weg gehoeven. Na een aantal jaren dezelfde functie vond ik het tijd om door te gaan. Ik was wat verveeld en had nieuwe uitda gingen nodig. Wie werkt er nu nog zijn hele leven voor eenzelfde be drijf?' ,,Een uit de hand gelopen hobby. Na genoeg geproefd te hebben en een grote mond dat ik dat zelf ook allemaal wel kan, ben ik met een vriend biermerk Hoevebrugsch begonnen. Vernoemd naar de brug over de singel achter Rotterdam Centraal. Van ge-emmer met plas tic emmers tot een volledig wer kende brouwerij. We verkopen onze bieren nu aan een aantal kroegen, restaurants en bierwin kels in Rotterdam. Het blijft leuk om hiermee te experimenteren. We hebben een eigen man cave. Het is verleidelijk om grootgebrui ker van jezelf te worden, zeker in coronatijd. Ik houd het netjes." ,,Iets heel anders. Ik bouw tegen woordig cannabisplantages voor het Canadese bedrijf ALPS uit Naaldwijk. ALPS gebruikt dat voor medicijnen. Ik moest wel grinni ken om het product en begrijp nu hoeveel mensen er baat bij hebben. ALPS produceert ook groenten. Bi zar toch dat groente in de super markt geïmporteerd wordt vanuit Zuid-Amerika, terwijl we hier overschot hebben? Dankzij corona is de vraag naar lokaal kweken gro ter aan het worden." ,,Ik woon nu zo'n vier jaar in Den Haag. Ernaartoe gegaan voor de liefde, zoals dat heet." ,,Niet zo vaak als ik zou willen. Af gelopen twee zomers hebben we een deel van onze vakantie in Zee land genoten. Beviel prima. Vorig jaar op Noord-Beveland. Op fiets- afstand van familie, die allemaal in en om Middelburg wonen. Hoeft niet elk jaar, maar op zich best ge zellig voor een keer.'' De duinen bij Den Haag zijn ook fantastisch, maar je bent er dan niet de enige Mis je Zeeland? ,,Missen is een groot woord, maar ik denk er positief aan terug. Ben blij dat ik ben opgegroeid op een plek waar alles bereikbaar was. Van spelen in het groen, op strand tot en met de voordelen van de steden Middelburg en Vlissingen. Stads- hectiek is iets waar je soms uit weg wil. Nu zijn de duinen bij Den Haag ook fantastisch, maar je bent er dan niet de enige." ,,Zou zomaar kunnen. Mijn familie woont er, maar mijn sociale leven is toch echt verplaatst naar omge ving Rotterdam/Den Haag. Mijn fijne leven achterlaten doe ik nog niet." ,,Als Zeeuw word je geboren. Je blijft dat voor altijd. Het is prima om trots te zijn op waar je vandaan komt. Als er iets van Zeeland op bijvoorbeeld tv langskomt, heb ik toch altijd de neiging om te zeg gen: kijk, daar kom ik vandaan. Na tuurlijk worden er (slechte) grap pen gemaakt over dat je uit Zee land komt. Pure jaloezie, joh. Ie dereen wil stiekem een beetje Zeeuw zijn." donderdag 17 december 2020 'Het is prima om trots te zijn op waar je vandaan komt' Peter Coppoolse: ,,In de Randstad merkte ik pas hoeveel Zeeuwse zinnen en woorden ik gebruik." PRIVÉFOTO Gerrit van Loon Op Walcheren liggen je roots. Nog contact met klasgenoten uit die tijd? Waarom uit Zeeland vertrokken? Nam je Zeeuwse gewoontes mee naar de Randstad? Je kreeg liefde voor voetbalclub Sparta. Hoe? Je leidde ook het Roparun-team van Sparta. Je werkte voor Shell. Je brouwt je eigen bier. Wat doe je nu voor werk? Je woont niet meer in Rotterdam, toch? Kom je vaak terug naar Zeeland? -Peter Coppoolse Keer je ooit terug naar Zeeland? Voel je je wel altijd Zeeuw?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37