«ssb Politie krijgt veel tips over rellende jeugd 4 Besturen roepen op tot online diensten tijdens lockdown n- Am* Sri 'n - a™. X if «toS Ï.»V. ,,Een hard besluit, maar iedereen begrijpt het", zegt pastoor Wiel Wiertz van de Willibrordusbasiliek in Hulst. ,,Maar dit doet pijn, zeker dit jaar." Toch sluiten alle rooms- katholieke kerken in Zeeuws- Vlaanderen aan bij het besluit dat tijdens de Nederlandse bisschop penconferentie is genomen. De bis schoppen willen voorkomen dat veel mensen op kerstavond alsnog de deur uitgaan. Met besmettingen als mogelijk gevolg. De dagmissen en andere vierin gen, op eerste en tweede kerstdag, kunnen wel doorgaan, met maxi maal dertig bezoekers. Toch hebben de gezamenlijke katholieke kerken besloten alleen de dienst op eerste kerstdag door te laten gaan. Hoewel een moeilijk besluit, is pastoor Wiertz blij dat in Zeeuws-Vlaande- ren alle neuzen dezelfde kant op staan. ,,Als kerken is het belangrijk Als kerken is het belangrijk dat we eenheid uitstralen en dat is kiezen voor online dat we eenheid uitstralen en dat is kiezen voor online." Ook de protestantse kerk roept op diensten zoveel mogelijk online te houden. Dat liet classispredikant Arie van der Maas in een brief aan leden van de kerkenraden, de pre dikanten en de kerkelijk werkers in de classis Delta weten. En hoewel de kerken vanwege de grondwette lijke positie ook nu de vrijheid heb ben om zelf te bepalen of ze kerk diensten wel of niet in fysieke zin laten doorgaan, roept Van der Maas op dat niet te doen. 'Als u het mij persoonlijk vraagt, mijn advies is: ga online. Hoe pijnlijk en treurig het ook is om - juist nu met het kerstfeest voor de deur - helemaal geen mensen meer in de kerk te kunnen ontvangen. Maar het is voor nu de helderste en veiligste lijn. Dit geldt ook voor vergaderin gen en andere bijeenkomsten. Voor de komende weken, gedurende de lockdown, uitstellen wat uitgesteld kan worden en zoveel mogelijk on line.' De kerken lijken dat advies te vol gen. Dominee Jan van Langevelde van de Christelijke Gereformeerde Kerk (CGK) Zierikzee neigt daar ook toe. ,,Moet je de diensten door laten gaan voor een kleine groep mensen, terwijl het land in lock- down is? Of moet je solidair zijn en zeggen; we doen het niet. Dat is waar wij mee worstelen." Toch neigt hij persoonlijk naar dat laat ste. De kerkenraad heeft daar gis teravond laat een knoop over door gehakt. Ook de protestantse kerk in Oost-Souburg volgt naar alle waar schijnlijkheid het advies van Van der Maas, laat predikant Eeuwout Klootwijk weten. ,,Wij hebben tot nu toe altijd de richtlijnen van de protestantse kerk opgevolgd. Het huidige advies kunnen we niet zo maar naast ons neerleggen. Toch de grens opzoeken, lijkt mij heel on verstandig." Ook de katholieke kerken op de Bevelanden, Walcheren en Schou- wen-Duiveland gaan met kerst avond over op een onlinedienst. Onduidelijk is nog of de diensten op eerste en tweede kerstdag met dertig bezoekers doorgaan. Afgelopen maandagavond richtte een groep jongeren op het Stad huisplein in Vlissingen vernielin gen aan. En dinsdagavond zorgden jongeren voor onrust in Oost-Sou burg. Volgens Don hebben die twee groepen, zover hij kan overzien, weinig met elkaar te maken. ,,In Vlissingen was het toch de wat ou dere jeugd, zo'n twintig man. In Souburg ging het om zo'n vijftig jongeren van zo'n 14 tot en met 18 jaar oud." Het viel hem ook op dat de Souburgse groep deels bestond uit jeugdige meelopers. ,,Gelukkig waren er ouders die hen naar huis stuurden." Hij hoopt dat ook an dere ouders die verantwoordelijk heid nemen. Dinsdagavond hield de politie in Souburg een 17-jarige jongen uit Reimerswaal aan. Hij had via sociale media anderen op geroepen om samen te komen in Oost-Souburg. Hij is gisteren ver hoord en zit nog vast. De politie merkt dat de jongeren beschikken over veel vuurwerk. ,,Er is zo makkelijk aan te komen en het levert zo veel onrust op." Ook op dat gebied hoopt hij dat ouders hun verantwoordelijkheid nemen. ,,Bel desnoods Meld Mis daad Anoniem." Terugtrekken Volgens Don is het elke keer af tasten voor de politie wat verstan dig is en wat niet. ,,Zo waren we maandagavond in eerste instantie aanwezig op het Stadhuisplein en hadden we goede gesprekken met de jongeren. We hadden toen het idee dat onze aanwezigheid ervoor zorgde dat er meer jongeren kwa men. Daarop is besloten weg te gaan. We hadden echter niet ver wacht dat ze vervolgens de gele genheid zouden aangrijpen om vernielingen aan te richten." Dat terugtrekken als politie is volgens hem niet zomaar. We hadden niet verwacht dat ze vervolgens vernielingen zouden gaan aanrichten Hij wijst erop dat een paar we ken geleden in Roosendaal onlus ten een soort eigen dynamiek kre gen. ,,Het werd elke avond erger en erger. Wij willen hier niet in zo'n situatie terecht komen." Het Vlis- singse gemeentebestuur doet, bij monde van loco-burgemeester Al bert Vader, nogmaals een beroep op 'het gezond verstand' van de burgers. ,,Vijf weken lockdown is niet niks", beseft Vader. ,,Maar de druk op de zorg is gigantisch. Om die terug te dringen, zullen we ons allemaal aan strengere regels moe ten houden." In Vlissingen trokken gister avond kleine groepjes jongeren door de stad die zo nu en dan vuur werk gooiden. Volgens politie woordvoerder Alwin Don was bij het sluiten van deze editie nog nie mand aangehouden en waren ook geen strafbare feiten vastgesteld. De politie was wel met veel mensen aanwezig. donderdag 17 december 2020 Kerken gaan digitaal deze kerst ïks IB» jF'ïttfii *1 »'I s Y-Sj> L0 -' g00^ M Classispredi- v - kant Arie van der Maas: ,,Hoe pijnlijk en treu rig het ook is, het is voor nu de helderste en vei ligste lijn." FOTO MARCELLE DAVIDSE Het lijkt erop dat het merendeel van de Zeeuwse kerken tijdens deze lockdown volledig over gaat op online diensten. Ook tij dens het kerstfeest. En daarmee volgen de kerken het advies van het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), het sa menwerkingsverband Neder landse kerken. Timo van de Kasteele Middelburg - Wiel Wiertz, pastoor De maatschappelijke veront waardiging over de rellende jon geren maandag- en dinsdag avond is groot, zegt politie woordvoerder Alwin Don. ,,Dat merken we goed. We krijgen veel meldingen en tips." Hij hoopt dat mensen die blijven doorgeven, zodat de politie in staat is snel en adequaat op te treden. Emile Calon Middelburg - Alwin Don, politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32