Intervence mag nog niet opgedoekt ZEELAND 3 'Rebellie' wekt woede op van veiligheidsregio KETENS We willen voorkomen dat individuele winkeliers allemaal met de auto op pad gaan heen. Met bezorging aan huis kun je hooguit je vaste lasten dekken, het levert geen winst op. Natuurlijk heb je er buikpijn van, maar ik denk dat ik deze crisis wel overleef." Eén distributiepunt In Terneuzen hebben winkeliers die zijn aangesloten bij Ondernemers vereniging Bizzy Stad Terneuzen de koppen bij elkaar gestoken. Voorzit ter Martijn van Battum en eigenaar van modehuis Studio Blique. ,,We hebben snel weten te schakelen. Ie dereen zit tenslotte met hetzelfde probleem: een gesloten winkel. Het resultaat van het overleg is dat we de thuisbezorging samen oppakken. We willen voorkomen dat indivi duele winkeliers allemaal met hun eigen auto op pad gaan. Dan rijden er honderd auto's door de regio, ter wijl je dat in principe met één be stelauto kunt doen. Een andere re- den om zelf iets op te zetten, is dat bezorgdiensten toch al overbelast zijn. Met onze eigen bezorgservice krijgt de klant snel zijn bestelling." Winkeliers brengen hun bestel lingen naar één distributiepunt: da mesmodezaak Stijl Jacques. Daar worden ze opgepikt door één koe rier die ze op de verschillende adressen aflevert. De winkeliers spelen bij toerbeurt pakketbezorger. Van Battum: ,,Dat is voor iedereen gemakkelijker en het is ook duurza mer dan dat ieder voor zich gaat be zorgen." Bezorgen aan huis kost overigens 2,50 euro. Van Battum vindt dat een redelijk bedrag. ,,De keuze is aan de winkelier of hij dat bedrag doorberekent aan de klant." Dat antwoordde het kabinet gister avond aan de Tweede Kamer. Die vloog 's ochtends in de gordijnen door een bericht in deze krant. Daarin stond dat de Zeeuwse ge meenten geld beschikbaar hebben gesteld om Intervence af te bou- wen, bij elkaar 3,3 miljoen euro. Dat was tegen het zere been van de Tweede Kamer. Die had juist met de minister afgesproken dat er geen onomkeerbare stappen mogen worden gezet. Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) en minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) fluiten de Zeeuwse gemeenten terug. Zij be vestigen in de brief nogmaals de af spraak met de Tweede Kamer en schrijven dat ze de Zeeuwse ge meenten op die afspraak hebben gewezen. 'Personeel loopt weg' Behalve de Tweede Kamer, stond gisteren ook de FNV op de achterste benen. Die wil dat wordt ingegre pen, omdat de zorg aan kwetsbare kinderen en gezinnen in Zeeland in gevaar is. Veel mede werkers van Intervence zouden hun baan hebben opgezegd. De vakbond heeft klachten ingediend bij de inspecties Gezondheidszorg en Jeugd, Justitie en Veiligheid én de Jeugdautoriteit. Tien procent Volgens de FNV is de zorg aan kwetsbare kinderen en gezinnen in gevaar, omdat veel personeel een andere baan zoekt. Het zou gaan om tien procent van de medewer kers en dat aantal zou groeien. Er zijn en worden geen maatregelen genomen om het verloop van per- soneel te voorkomen, aldus de FNV. Onrust Intervence begeleidt en onder steunt gezinnen en kinderen die te maken krijgen met jeugdbescher ming of jeugdreclassering. Dat doet zij in opdracht van de gemeenten. Maar de Zeeuwse gemeenten heb ben besloten het contract met In- tervence per 1 januari op te zeg gen. Reden: de aanhoudende finan ciële en organisatorische proble men. Het besluit zorgde voor veel ophef, zowel in de politiek, als bij gezinnen en medewerkers. De gemeenten trekken 3,3 mil joen euro uit om de hulp aan kinde ren en gezinnen zorgvuldig over te dragen aan de drie andere organisa ties voor jeugdbescherming en -re classering in Zeeland: de William Schrikker Stichting, Leger des Heils en Briedis. Kamer in de gordijnen De Tweede Kamer is verontwaar digd en vindt dat de kinderen en gezinnen niet de dupe mogen wor den. Maar het is juist de Tweede Ka mer zelf die de verantwoordelijk heid voor de jeugdzorg vijf jaar ge leden heeft overgedragen aan ge meenten. Den Haag is alleen nog verantwoordelijk voor de spelregels van jeugdzorg. Staatssecretaris Blokhuis zei tijdens een debat deze week dat er 'duidelijker spelregels' moeten komen. Ik denk dat mensen sinds dinsdag meer bezig zijn met de organisatie van thuiswerken en de op vang van hun kinderen. Shoppen heeft nu even minder prioriteit." Bos snapt dat het kabinet radicaal heeft inge grepen, omdat het aantal coronabe smettingen en zie kenhuisopnames te hard opliep. Voor zijn inko men komt het na tuurlijk slecht uit „Het gaat de laat ste vijfjaar toch al moeilijk in de re tail. Zeker modeza ken hebben het zwaar. Er zijn er gewoon te veel. En daar komen de coro nacrisis en nu een totale lockdown nog eens over- donderdag 17 december 2020 bezorgen massaal aan huis - Martijn van Battum, voorzitter Bizzy Stad Terneuzen Sjoerd Ba- rends van Inter- sport Goes be zorgt schoenen bij Goesenaar Ruben Goedee, die op de drem pel verschil lende modellen past. FOTO MARCELLE DAVIDSE De 'rebellie' van de grote winkelketens tegen de lock- down heeft de woede ge wekt van de veiligheidsre gio's. Jan Lonink, voorzitter van de Veiligheidsregio Zee land, 'viel van zijn stoel' toen hij hoorde dat winkelketens als Hema, Action en Wibra - na overleg met het ministerie van Economische Zaken - toch open waren of weer open wilden gaan. De lockdown van de winkels blijkt volgens Lonink 'knudde' te zijn voorbereid. ,,De burge meesters in het Veiligheidsbe- raad hadden voorspeld dat dit zou kunnen gebeuren. Wij zijn des duivels dat de handhaving nu weer op ons wordt afge wenteld." Er heerste dinsdag al grote verwarring over de vraag welke winkels hun deuren nog mochten openen. Gistermid dag kwam het kabinet met de mededeling dat de regels zijn aangescherpt. Het kabinet maakte bekend dat winkels tij dens de lockdown alleen open mogen als ze minimaal 70 procent van de omzet halen uit 'essentiële producten', zoals voedingsmiddelen en hygiëneproducten. Hema be sloot daarop alle vestigingen alsnog te sluiten. Het kabinet fluit de Zeeuwse ge meenten keihard terug. Zij mogen jeugdzorgorganisatie In- tervence pas opdoeken als de inspecties en de Jeugdautoriteit daarvoor groen licht geven. Doen zij dat niet dan moet de toekomst van Intervence op nieuw worden bekeken. Jeffrey Kutterink Den Haag Ewald Bos van het Be- vahuis in Goes zet be stellingen in zijn auto om die te gaan bezor gen. I OIO MaRCI I I II A"I| SI Kijk op de site bij /video Winkeliers eisen duidelijkheid over regels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31