Zorgpersoneel bang dat situatie uit de hand loopt: 'Het wordt zeer spannend' Finn (2) is doof en wordt langzaam blind Sjoerd geeft eigen draai aan spirituele liedjes Veers gezin op tv om te vertellen over zeldzame aandoening Middelburger komt met nieuwe versies van songs Youth for Christ In beide Zeeuwse ziekenhuizen is het ploeteren om de roosters rond te krijgen. De druk op de verpleeg- afdelingen neemt toe. Bovendien komt het met regelmaat voor dat medewerkers in quarantaine moe ten (bijvoorbeeld vanwege be smette huisgenoten) en dus tijde lijk niet kunnen werken. Vooralsnog kunnen verpleeg kundigen met vakantie, maar de ziekenhuizen houden er rekening mee dat ze de komende weken toch een beroep op hen moeten doen. ,,Er zijn al mensen op de intensive care die zowel met kerst als met oud en nieuw moeten werken", vertelt woordvoerder René Maas van ZorgSaam ziekenhuis in Terneu zen. ,,Dat wil je eigenlijk niet. Je wilt dat mensen minstens een van de feestdagen vrij kunnen zijn." Steeds moeilijker Maar het wordt steeds moeilijker de roosters rond te krijgen. ,,Daarom zetten we momenteel op een rij wanneer het moment komt dat we mensen terug moeten roe pen van vakantie", vertelt woord voerder Ilona Wielemaker van Adrz. ,,Dat hangt van allerlei facto ren af. We bepalen nu wanneer het moment is om vakanties in te trek ken. Nu is dat nog niet nodig. Maar de situatie kan met de dag verande ren." Juist daar zijn de medewerkers van de ziekenhuizen angstig voor. ,,Op de afdelingen is iedereen bang voor wat er gebeurt met de kerstpe riode", verwoordt Maas die angst. ,,Hier zeggen mensen al tegen el kaar: als mensen massaal de regels overtreden, moeten ze er niet gek van op kijken dat als ze Covid-19 krijgen en opgenomen moeten worden, ze zomaar naar een zieken huis in Zwolle of Purmerend moe ten. Want als het echt uit de hand loopt, kan niet meer worden gega randeerd dat Zeeuwen terecht kun nen in Zeeuwse ziekenhuizen." Om de druk op overvolle zieken huizen te verlichten, worden Co- vid-patiënten uit de Randstad of Brabant in Zeeuwse ziekenhuizen verzorgd. Momenteel liggen er in Adrz 18 mensen met Covid-19, waarvan 7 inwoners van andere provincies. Van de 18 liggen er 6 op de intensive care. Bij ZorgSaam lig- Vooralsnog gaat alle andere zorg die we leveren gewoon door gen 14 Covid-patiënten, waarvan 5 niet-Zeeuwen. Van de 14 liggen er 5 op de ic. ,,Nu houden we plekken vrij voor Zeeuwse patiënten", zegt Maas. ,,Maar op een gegeven moment kan dat niet meer. Nu kunnen we nog schuiven. Stel dat we een piek zien ontstaan in Zeeland, dan gaan er weer mensen terug naar de Rand stad om plaats te maken voor Zeeu wen. Maar als het echt uit de hand loopt, dan valt er niet meer te schui ven." Iedereen in de Zeeuwse zieken huizen hoopt dat dat gitzwarte sce nario nooit waarheid zal worden. ,,Maar dat ligt er wel aan hoe we ons gaan gedragen", zegt Maas. Inmid dels loopt de druk in de ziekenhui zen buiten Zeeland al erg hoog op. ,,Het wordt dus zeer spannend." De reguliere zorg gaat in beide ziekenhuizen nog door. ,,We mer ken dat meer mensen naar Adrz bellen met de vraag of hun afspraak nog doorgaat", zegt Wielemaker. ,,Vooralsnog gaat alle andere zorg die we leveren gewoon door." Het zelfde geldt voor ZorgSaam. De zie kenhuizen proberen dat zolang mogelijk zo te houden. It I donderdag 17 december 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 ZEELAND10 IC-verpleegkundigen verzorgen een Covid-19 patiënt op de intensive care van ZorgSaam ziekenhuis in Terneuzen. foto johan van der heijden Alle hens aan dek in ziekenhuis In de Zeeuwse ziekenhuizen is het alle hens aan dek. Momen teel is het nog niet nodig om ver loven van verpleegkundigen in te trekken. Maar zowel Adrz als ZorgSaam houden er rekening mee dat het in de komende week wel kan gebeuren. Onder tussen zijn medewerkers bang voor wat mensen gaan doen met de kerst. Jeffrey Kutterink Goes/Terneuzen - Ilona Wielemaker, Adrz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29