I 1 20 jaar schrijverschap: een ode aan leven, liefde en lust MEDIA CULTUUR 25 U E van royen HE LEEN te stellen: #CoronAtotZ. Via het alfa bet-principe dus: Jim Jansen zocht en vond in zijn netwerk 26 aanspre kende Nederlandse wetenschappers, die ieder hun licht laten schijnen op corona in hun vakgebied. Bij de A van Amerika is dat Robbert Dijkgraaf, als directeur op de prestigieuze Ameri kaanse Princeton-universiteit. Bij de B vertelt Erik Scherder over bewegen. Eindelijk een alfabet waarbij de letter Q_geen hoofdbrekens bezorgd: Jim sprak Heino Falcke over het begrip quarantaine. Falcke is hoogleraar radioastronomie aan de Radboud Universiteit in Nijmegen en maker van de eerste foto van een zwart gat. Trefzekere spits Na elk interview geeft Dolf zijn eigen visie op het onderwerp. Slok koffie, dan: ,,Er zat er echt niet één bij waar ik niets mee kon.'' Jim: ,,Dat ging allemaal razendsnel, zoals alles wat wij doen snel gaat. Al thans, dat vinden anderen. Wij oor- delen juist dat zij langzaam werken, haha. Nee joh, in deze rottijden is het veel beter om iets te maken, in plaats van te treuren. En met Dolf is het heerlijk samenwerken. Als ik een hoofdstuk af had, mailde ik het met een naar hem. En meestal had ik bin nen een uur zijn column terug. Ik geef de voorzet, hij kopt hem in als een trefzekere spits. Met welke voet baller kan ik jou vergelijken, broer tje?'' Dolf: ,,Ik zou eigenlijk Quincy Pro- Dolf over... mes willen zeggen, maar dat is mis schien wat pijnlijk nu.'' Jim: ,,Dit ook, hè: ik werk hier als enige op een verder volkomen lege redactie. Maar dan komt Dolf met zo'n grap en dan zit ik hier in m'n eentje keihard te lachen. Dat is zo vervreemdend.'' Jim Jansen is actief op het kruis punt van wetenschap en journalis tiek, twee sectoren die flink wat kri tiek krijgen tijdens de coronacrisis. In hun boek vertelt Mark Deuze over de mediakant - hij is hoogleraar journa listiek aan de Universiteit van Am sterdam. Jim: ,,Zijn conclusie is eer lijk en hard. De media doen wat ze moeten doen, nu: checken, checken, checken en nieuws en achtergronden brengen. Feiten dus. Neem de kran ten, zoals jullie: het is echt een pres tatie die jullie dit jaar leveren. Maar toch zijn de feiten niet meer genoeg. Alles wordt in twijfel getrokken, vooral op sociale media. Dat is wrang. En de wetenschap; bij de mensen die er toe doen, wordt de wetenschap na dit jaar alleen maar beter op waarde geschat, vooral door de snelle uitvin ding van het vaccin. Mensen die daar niet aan willen, die het allemaal niet geloven: prima, ieder heeft recht op z'n mening. Maar ik ga niet met ze in discussie en luister niet naar ze.'' Dolf: ,,De geluiden die de demon stranten maandag bij de Hofvijver maakten tijdens de toespraak van Rutte geeft wel het niveau van den ken en argumenteren aan. En als Lange Frans, Tisjeboy Jay en een dansleraar - met alle respect voor dat fantastische beroep - je belangrijkste woordvoerders zijn, dan geeft dat ook wel iets aan. Wantrouwen scoort al tijd. Iedereen voelt wel eens enig wantrouwen, zij surfen daarop. Het levert alleen niets op. De shit waar we nu in zitten: die is veroorzaakt door de 10, 15 procent van de bevol king die weigert zich aan afspraken te houden. Daar kan je van alles van vinden en dat doe ik dan ook.'' "V, V In 2020 is Heieen van Royen twintig jaar schrijver. Dat vieren we met Moeder.dochter, minnares. Deze jubileumbundel bevat zowel columns, als persoonlijke lange verhalen. Samen geven de stukken een mooi beeld van de afgelopen twintig jaar en van alle vrouwen die Heieen is. paperback 22,99 e-book 11,99 luisterhoek 12,99 Nil OVGral Verkrijgbaar donderdag 17 december 2020 GO Youp van 't Hek en Guido Weijers ,,Oei, nu moet ik op letten, want dit zijn heel belangrijke, ge waardeerde collega's. Ze hebben zelfs teams achter zich, las ik. Want het team-Van 't Hek ging contact zoeken met het kamp-Weijers. Ik heb een technicus, Henk. Ach, ze genereren een hoop aandacht met hun ideeën om toch meer publiek te mogen hebben, in houdelijk vind ik het van minder belang. Natuurlijk is het an ders om voor dertig man te spelen en zonder publiek al he lemaal. Je moet goed nadenken over hoe je het vertelt, want er wordt natuurlijk niet gelachen en geklapt. Maar het kan, echt.'' Felix Meurders ,,Puur het feit dat hij al 150 jaar op de radio te horen is, be tekent niet dat hij een minderwaardig mens is, laat dat duidelijk zijn. Zaterdag pre senteren we voor het laatst samen Spijkers met Koppen op Radio 2. Toen ik een jaar of 13, 14 was en naar In De Rooie Haan luis terde, dat hij presen teerde, had ik nooit gedacht dat ik ooit naast hem achter de microfoon zou zitten. Mijn vader wilde dat ook niet. Felix was links, ongewassen, met een baard. Ik ben blij dat hij verder kan op Radio 5, dat wil hij graag. Ik ga verder met een jongere vrouw, Willemijn Veenhoven. Laten we eerlijk zijn, dat kan ook iets opleveren.'' M De broers Jim en Dolf Jansen werken naar eigen zeggen 'heerlijk samen'. Jim: ,,Ik geef de voorzet, Dolf kopt hem in.'' FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE #CoronAtotZ, Dolf en Jim Jansen, Fontaine Uitgevers M0E°ER POCHTE* MiNNares '"Ml m !,ut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25