Tv-hits klinken door in Top 2000 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV INTERVIEW JANSEN EN JANSEN In een krappe maand schreven wetenschapsjournalist Jim Jansen en zijn broer, cabaretier Dolf, een boek over corona, wetenschap en humor. Jim: ,,Dan mailt Dolf zo'n grap en zit ik keihard te lachen op een verder lege redactie.'' Als het om televisie gaat, had de tweede lock- down op geen beter moment kunnen komen. Precies nu er elke avond De Slimste Mens is. We hebben geen groots kerstdiner, geen vuurwerk en geen wintersport om ons op te verheugen, maar wel Maarten en Philip. Toch nog één reden om jezelf 's morgens uit bed te slepen en de lange eentonige dag door te komen. Bovendien vind ik het wel humor: zogenaamd #dorhout dat ons op de valreep van rampjaar 2020 fijntjes laat zien helemaal geen dor hout te zijn, maar onverwoestbare eiken die de pu blieke programmering én mijn humeur stutten. Maar op dat laatste kom ik zo terug. Ik heb sterk de indruk dat Maarten er ook extra zin in heeft dit seizoen, al was het maar om te bewijzen dat hij nog lang niet op is. Bij elke anekdote en elke interventie doet hij er een subtiel schepje bovenop. Ik zie ook iets aan hem. Is het zijn kapsel of misschien een nieuwe bril? Hij heeft ook al een paar keer ge glimlacht en we zijn pas twee afleveringen op streek. Maar misschien ligt het aan mij. Is het iets biolo gisch, waar ik als ouder wordende vrouw gewoon niets aan kan doen. Toen ik zelf meedeed aan de ken nisquiz heb ik van dichtbij gezien wat voor onge kende aantrekkingskracht Maarten uitoefent op 50 plusdames. Zodra hij op zijn gympies de studio in slenterde, ontstond er opgewonden (lees: een tikkel tje hitsig) geroezemoes op de tribunes. Die bedaarde pas als hij met alle aanwezige vrouwen op de foto was gegaan. En dat was niet één keer, maar elke opname, drie keer per dag. Jammer dat er momenteel door corona geen publiek bij mag zijn, want ik had deze louterende ervaring ook graag gegund aan de bravouregeneratie van Kaj Gorgels en Emma Wortelboer. Al kan Maar ten er vanuit zijn stoel natuurlijk ook wat van. Waar Philip dinsdagavond ongemakkelijk stond te schutte ren op de vraag van de Temptation Island-presentator Kaj hoe hij zou reageren als hij twee weken lang tus sen twaalf aantrekkelijke dames in bikini zou verblij ven, hoefde Maarten niet eens na te denken. ,,Ik zou dolblij zijn als ik weer weg was.'' En ineens zag ik het voor me: Maarten en Philip die De Slimste Mens spelen op Temptation Island met twaalf schaars geklede dames. De een stoïcijns als altijd, de ander schattig blozend. Mochten de corona blues toeslaan komende weken - of de lockdown lan ger duren dan het seizoen van De Slimste Mens - is alleen al dat beeld genoeg om mij uit de put te trek ken. Ik hoop voor u ook! Quote van de dag Toets met testbewijs Regionaal journaal Jeroen Schmale Vaste prik bij de familie Jansen: met z'n allen op oude jaarsdag naar de eindejaarsshow van zoon, broer, zwa ger, man en vader Dolf in de Kleine Komedie in Am sterdam. Maar zoals dat gaat met tradities, forse groepen en theater voorstellingen dit coronajaar: die kan de familie Jansen vergeten. Eigenlijk zou hij zich nu in het Zaantheater in Zaandam gereedma ken voor een try-out van zijn 'Oude- jaars 2020' (Dolf: 'nooit met het woord conference erachter, dat ge bruik ik gewoon niet'), maar in plaats daarvan roert hij nu in een kop koffie in zijn woonkamer. Het getik van het lepeltje klinkt via de videoverbin ding. In de andere hoek van het scherm popt Jim Jansen op, de jong ste van de vier Jansen-jongens. Hij is journalist en hoofdredacteur van po- pulair-wetenschappelijk tijdschrift The New Scientist, dat ook de zater dagse wetenschapsrubriek in het ka tern Z bij deze krant verzorgt. De feiten zijn niet meer genoeg. Alles wordt in twijfel getrokken Jim (49): „Natuurlijk is het eeuwig zonde dat deze oudejaarstraditie niet doorgaat. Dat is vaak het enige mo ment in het jaar dat we als familie helemaal compleet zijn.'' Dolf (57): ,,Voor Lebbis (Jansens voormalige ar tistieke wederhelft Hans Sibbel, red.) en mij was spelen in de Kleine Ko medie ooit de enige reden om het po dium op te gaan. Inmiddels heb ik er waarschijnlijk vaker gestaan die wie dan ook. Dat ik daar nu voor het eerst in ruim dertig jaar niet speel, dat is bijna niet te verwerken.'' Genoeg en misschien al te lang ge treurd, want de Jansens zijn vooral van het vooruitkijken. Ze zoeken naar de mogelijkheden die overblij ven. Dus streamt Dolf zijn voorstel ling op oudejaarsdag 'hoe dan ook' op internet. ,,Wellicht vanuit de Kleine Komedie, maar dan zonder publiek. ^s we speak is daar overleg over en ik word tijdens dit gesprek ook de hele tijd gebeld. Maar ik neem niet op, straks is het slecht nieuws.'' Contact hadden de tweede en vierde Jansen de afgelopen tijd veel vuldig, toen het plan opkwam om in een krappe maand een boek over corona, wetenschap en humor samen Alexander van Eenennaam Volgens Radio 2 stijgen alle nummers van Bos (59) in de lijst ten opzichte van vorig jaar. In die lijst stond hij met Papa het hoogst, op de 70ste plaats. De progressie in de lijst dankt Bos grotendeels aan zijn voor velen ontroerende optredens in het tv-programma Beste Zangers. Aan datzelfde pro gramma is het te danken dat zijn nummer Door de Wind dit jaar de lijst binnenkomt in de versie van Miss Montreal. Nick Simon presenteerden het afgelopen seizoen dat AvroTros-programma, bij af wezigheid van vaste presenta tor Jan Smit. Ook hun num mers stijgen in de Top 2000, maar het Volendamse duo zette zich tevens in de schijn werpers met Homeward Bound, een reisserie waarin ze met Kees Tol in de voetsporen tra den van Simon Garfunkel. Vermoedelijk hielp die aan dacht flink tijdens de stem- week, want het lied Homeward Bound van Simon Garfunkel stond in 2019 op plaats 1590 en stijgt in de editie van dit jaar met meer dan 1000 posities. Ik ben heel erg benieuwd wie hij volgend jaar met kerst gaat vragen Dor hou donderdag 17 december 2020 GO EVENEMENTEN Er komt moge lijk een digitaal testbewijs om evenementen veilig plaats te kunnen laten vinden. De afge lopen week is er een praktijk- toets uitgevoerd om geverifi eerde uitslagen van coronates- ten uit te kun nen geven. TELEVISIE Het regionale nieuws krijgt een prominen tere plek bij de landelijke pu blieke omroep. Vanaf 4 januari wordt elke werkdag het NOS Journaal Regio uitgezon den op NPO 1 en NPO 2, zo werd gisteren bekend. 3 "U O 'Wij zijn niet snel, anderen zijn gewoon zo langzaam' —Jim Jansen De invloed van de grote tele visiehits van 2020 is terug te zien in de Top 2000, die van middag in zijn geheel bekend wordt. Luisteraars van NPO Radio 2 kiezen dit jaar vaker voor artiesten als Nick Simon en Stef Bos, die in druk maakten met hun televi siewerk. Stef Bos. FOTO ANP - Bridget Maasland reageert op Radio 538 ietwat cynisch op het wingsnieuws van haar ex André Hazes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24