'Lot van Stegeman ligt in handen van spelersgroep' Japans chagrijn over Olympische Spelen neemt, vooral buiten Tokio, snel toe 22 Van de Japanse trots over de Spelen in Tokio is zeven maanden vooraanvang weinig meer over. Bijna driekwart van de bevolking zit niet te wachten op het mondiale sportfeest komende zomer. Het was eind 2018, anderhalf jaar voor de aanvankelijke Olympische Spelen, en Tokio was er klaar voor. De stadions waren zo goed als af, het olympisch museum was open, vlaggen wapperden, de stad had er zin in. Twee jaar en een pandemie verder is dat enthousiasme overge gaan in chagrijn. Uit een enquête van de Japanse zender NHK blijkt dat nog maar 27 procent van de be volking voorstander is van Zomer spelen, de komende zomer. Onge veer een derde heeft liever weer uit stel, een derde prefereert definitieve afgelasting. Schaatscoach Johan de Wit, al ruim vijf jaar werkzaam als bonds coach in Japan, hoorde het nieuws en besprak het met een van zijn rijders. ,,Die zei dat de angst voor corona erg groot is en de kosten van de uitgestelde Spelen zijn heel hoog. Dat wordt deels gedragen door de belastingbetaler. Van wie ik er trouwens één ben'', zegt De Wit lachend. ,,Dus ik mag er ook best iets van vinden.'' Goed, corona dus en de kosten, vele miljarden hoger dan aanvan kelijk. Japan staat aan de voor avond van een enorme vergrijzing, mensen vrezen voor hun pensi- 1 oen. Maar het ligt wel genuanceer der, zegt de 41-jarige Edammer. „Vooropgesteld: Tokio is eigenlijk een ander 'land' dan de rest van Japan. De stad heeft er wel zin in, is mijn overtuiging. Veel mensen zijn trots, of zelfs onderdeel van de organisatie. Maar als je buiten die wereldstad komt, ga je al snel te rug in de tijd. Bij de mensen daar staat een duur sportfeest ver van ze af. Zoiets groots past niet in deze tijd'', aldus De Wit. Succesvol Met minder dan 2700 doden op 126,5 miljoen inwoners heeft Japan corona relatief succesvol getem perd. Het land is er alles aan gele gen dat ook in het hopelijk laatste jaar van de pandemie zo te hou den. De angst voor het virus is groot. ,,Dat komt ook door alle De angst voor corona is erg groot in Japan en de kosten van de uitgestelde Spelen zijn heel hoog overheidsmaatregelen stelt De Wit. „Er moe ten hier zóveel din gen. En Japanners zijn heel strikt, die volgen alles op wat hen wordt opge legd, de sociale controle is groot. Dat levert op dat corona grotendeels buiten de deur wordt gehou den. Er staat tegenover dat je veel vrijheid inle vert, in denken en doen. Voor iets dat er eigenlijk niet meer is. Hier in Obihiro bij voorbeeld is nauwelijks nog corona. Maar er wordt qua maatre gelen amper on derscheid ge maakt met To kio. Als men sen hier kijken naar het gedrag en de tendens in Europa, met de open grenzen, dan snappen ze dat niet heel goed." Het is de reden dat er half februari in Thialf geen Japanse schaatsers aan de start van de WK afstanden ver schijnen. Te gevaarlijk, oordeelde de bond. ,,Een bittere pil'', zegt de coach, die een alternatief seizoen uittekende. ,,We gaan baanrecords aanvallen, een Japans kampioen schap schaatsen. Moeilijk, in een pre-olympisch seizoen, maar we hebben geen keus.'' Het is niet ondenkbaar dat er straks bij de Spelen alleen Japans publiek welkom is. Dan zou het wel prettig zijn als er mensen wil len komen. Dat komt wel goed, voorspelt De Wit. ,,Vorige week reden we een schaatswedstrijd in Nagano, publiek was welkom. Er zaten 3000 mensen. En dat met co rona. Dus ik verwacht dat de stadi ons in Tokio straks ook gewoon gevuld zijn, als het mag.'' Aad de Mos: ,,Voor Stegeman wordt het de komende dagen alles of niks. Als hij vrijdag tegen Emmen en woensdag tegen ADO vier punten haalt, blijft hij nog wel even. Maar als hij er eentje verliest, kan hij zijn koffers pakken. Of Bram van Polen moet vandaag al naar Adriaan Visser stappen en zeggen: het is over tus sen ons en de trainer. Dan grijpt de voorzitter in. Dit krijg je als het ver wachtingspatroon te hoog is. Dan krijg je gemor. Het lot ligt nu in de handen van de spelersgroep. En dat is gevaarlijk. Want als de spelers van je af willen, kunnen ze je ook saboteren." Gertjan m Verbeek „Supporters kunnen Bïjflfc een trainer niet ont slaan. Maar het is nooit leuk als de fans zich tegen je keren. Dan wordt het voor een trainer heel moeilijk om een presterend team neer te zetten. Op alles wordt commentaar geleverd, ze beginnen nu zelfs over hoe hij op de bank zit. Maar vergeet niet dat er nogal kwaliteit is wegge gaan. En daarvoor zijn te weinig vervangers gehaald. Dat zie je terug. Het veldspel is redelijk, maar omdat de buitenspelers niet doorkomen en je de nummer 10 nooit ziet, creë ren ze nauwelijks kansen. Dat heeft puur met kwaliteit te maken.'' Leonne Stentler „Ik vond PEC dit sei- zoen nog niet drama tisch slecht. Maar ja, dan komt die nederlaag tegen Excelsior en dan ziet het er ineens heel slecht uit voor Stegeman. Sterker nog, als te gen Emmen en ADO niet wordt ge wonnen, is het ongetwijfeld einde verhaal. Maar ook dat kan zo veran deren. Want wint hij die wel, is er weer niks aan de hand. Dat is het opportunistische van voetbal. Ik geloof alleen niet dat Stegeman die inspirerende manager is. In de rust kan hij vast een goede donder- speech geven, maar hij is meer de botte bijl.'' Jan van Halst ,,Het is heel makkelijk om Stegeman weg te sturen, maar of dat de juiste beslissing is, betwijfel ik. Kijk de statistieken er maar op na. Bij Fortuna, waar ze Kevin Hofland hebben ontslagen, gaat het welis waar goed. Maar op lange termijn zie je nauwelijks verschil. Boven dien: wat is het alternatief? Het is dan ook beter om de assistent-trai ners meer naar voren te schuiven. Dan krijg je ook een ander gezicht voor de groep.'' Jeroen Elshoff ,,Ik vind het best oké dat supporters zich la ten horen. Alleen, het moeilijke aan acties op sociale media is dat je niet kan bepalen hoe groot de groep is. Zelf ben ik er geen voorstander om een trainer te ontslaan. Tenzij het binnen de selectie een onhoudbare situatie is geworden. Maar ik heb niet de indruk dat dat het geval is. Bovendien: als ze bij PEC denken dat het zonder Stegeman beter gaat, had je al eerder die stap moeten ne men.'' donderdag 17 december 2020 GO 'Niet de tijd voor duur feest' Rik Spekenbrink Rotterdam/Obihiro r Japanners die geen zin meer hebben in de Olympi sche Spelen in hun hoofdstad Tokio demon streren bij één van de stadi ons. FOTO REUTERS - Schaatscoach Johan de Wit Na de bekerblamage dinsdag avond tegen Excelsior (0-2) was de hashtag #Stegemanout op nieuw trending topic op Twitter. In hoeverre lost het wegsturen van de trainer de problemen bij PEC Zwolle op? Vijf voetbalana listen geven antwoord. Vincent de Vries Zwolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22