^pWERK Waarom we een heel zwaar leven hebben Hoe je in deze tijd verbondenheid creëert Alsjeblieft, een 18 Je brein op het werk We zijn dit jaar veroordeeld tot een digitale kerstborrel met collega's. Trainer Mirjam Wiersma en softwarebedrijf Exact weten hoe je die interactief en leuk maakt. ,,Je moet er wat meer moeite voor doen.'' donderdag 17 december 2020 Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? I let is bij hen gewoon vaak vloed en bij I mij gewoon vaak eb', zo klaagzangt I1 Brigitte Kaandorp in haar klassieker Ik I heb een heel zwaar leven. Herkenbaar? I Ik mopper graag met een vriend over onze 'achterstand' op de arbeidsmarkt. Ja, we zijn hoogopgeleid en hebben prima banen, maar wat hébben we veel drempels moeten overwinnen. Onze ouders zijn laagopgeleid en konden ons niet helpen met onze studies en werk. Onze mede studenten hadden het maar makkelijk, met al die tips en connecties van paps en mams. We vergeten steevast dat er ook veel meezat, anders waren we nooit gekomen waar we nu zijn. 'Valt het je op dat de wind harder waait als je hem tegen hebt in plaats van mee', zingt Boudewijn de Groot. En dat is precies wat psycholoog Tom Gilovich bedoelt met de tegenwind/meewind-asymmetrie. Hebben we de wind mee, staan we in de goede kassarij en regent het niet als we gaan hardlopen, dan merken we daar niks van. Maar die keer dat alles tegenzit en we tegen de wind in fietsen, dat herinneren we ons tot in lengte van dagen. Gilovich ontdekte dat iedereen steevast denkt dat zijn broer of zus minder streng is opgevoed, zijn opleiding moeilijker is, zijn favoriete sportclub meer te kampen heeft met tegenvallers en zijn politieke partij minder makkelijk gehoord wordt. Typisch. Als ik een bordspel win, dan klaagt mijn vriend over hoeveel meevallers ik had en hoe slecht zijn hand was. We zien alleen maar onze eigen obstakels. Dat is jammer, vindt Gilovich, want we vergeten hierdoor weleens hoe gezegend we zijn. En het maakt ons jaloers en afgunstig naar anderen. Denk maar niet dat we een poot uitsteken om een ander te helpen, die heeft al genoeg geluk gehad. Zelf mogen we best een beetje valsspelen in het leven, met al die achterstand. En hoe durft iemand te zeggen hoeveel geluk je hebt gehad in je leven. Wil hij soms zeggen dat je niet hard gewerkt hebt? Dankbaar zijn voor de meewind maakt je gezon der en gelukkiger. Je kan dit doen door elke dag drie dingen op te schrijven waar je dankbaar voor bent. Wanneer had jij wind mee? Wat of wie maakte jouw leven makkelijker? SANNE WOLTERS De meesten van ons zien collega's alleen nog maar via een scherm. Aan het begin van de crisis bleek uit onderzoek van onder zoeksbureau MeMo2 al dat 75 procent van de thuiswerkende ondervraag den het erg saai en stil vindt zonder collega's. Na driekwart jaar thuiswer ken is dat percentage waarschijnlijk niet lager geworden. Een gezellig digitaal kerstfeest zou enorm helpen, maar de organisatie daarvan lijkt een behoorlijke opgave. Volgens Mirjam Wiersma, trainer, spreker en auteur, hoeft het niet zo ingewikkeld te zijn. Sinds corona organiseert ze de online workshop 'Zakelijk flirten', om mensen op een luchtige manier digitaal te leren netwerken. Een leuk en gezellig online evenement bedenken waarbij werknemers op een informele manier contact met elkaar hebben, is volgens de coach geen hogere wiskunde. ,,Je moet er alleen wat meer moeite voor doen. In deze tijd moet er gewoon even wat kunstmest bij- Dat geldt zeker voor zoiets feestelijks als de kerstborrel of het eindejaars- event. Softwarebedrijf Exact in Delft weet precies hoe je zoiets in een digitaal tijdperk organiseert. Dit jaar pakt het groots uit. ,,Dit is het mo ment om het pittige jaar samen af te sluiten'', zegt Florien de Nijs, hr-di- recteur bij Exact. ,,Alles draait, het thuiswerken werkt, dus de rest gaat ook gewoon verder. Er was voor de crisis een feest, nu is er ook een feest.'' RANKEN De werknemers zijn uitgenodigd voor de Jolly Good Game Show, met als onderdeel Ranking the Board, naar het tv-programma Ran king the Stars. Medewerkers uit heel Europa, maar ook de directieleden mogen elkaar 'ranken' op grappige onderwerpen. ,,Dan moet je denken aan vragen als 'wie overleeft het langst op een onbewoond eiland?' of 'wie drinkt de meeste champagne op oudejaarsavond?'. We willen mensen aan het lachen maken, een grapje op het randje mag.'' De Nijs wil niet dat de show een lange zit wordt, de werknemers zitten immers al genoeg achter hun scherm. ,,Daarom wordt het een kort amusementsprogramma, met veel luchtigheid. We kunnen heel serieus gaan doen en het over het moeilijke jaar hebben, en dat doen we ook kort, maar we willen de mensen liever vermaken.'' Om de feestvreugde te vergroten, krijgen alle deelnemers een pakket thuis gestuurd met snacks uit alle landen waar Exact kantoren heeft. ,,Er zitten poffertjes in, Engelse drop, Poolse limonade. Alle werk nemers in Europa krijgen dit pakket. Mensen uit andere delen van de wereld doen mee of krijgen een opname van de show.'' Bij Exact denken ze niet alleen aan zichzelf. Het budget voor de feestda gen dat dit jaar niet is opgegaan aan de kerstdecoraties, circa 8000 euro, is gedoneerd aan goede doelen zoals de voedselbank. INTERACTIE Wiersma vindt het initiatief van Exact ontzettend leuk en moedigt dit soort events aan. Interactiviteit en gezelligheid is heel belangrijk, vindt zij. ,,Het is niet leuk als er al leen een manager aan het woord komt die het hele jaar doorneemt. Je moet deelnemers aan het begin iets laten doen, bijvoorbeeld wat oefenin gen om iedereen in de juiste stem ming te krijgen. Zo zit iedereen op het puntje van z'n stoel in plaats van achterovergeleund.'' Om meer interactie te creëren is het volgens Wiersma belangrijk om wisselende kleine groepjes te maken. Zo spreek je veel verschillende Ook een online kerstborrel kan vrolijk en gezellig zijn Pv' T'i I Kerst Kado van vandaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18