Slob over bizar schooljaar O 0 CD H O 12 NIEUWS En toen zaten de scholen wéér dicht. Minister Arie Slob deed op de valreep van 2020 wat hij nooit meer zou doen. Het was een jaar vol worstelingen, ook op persoonlijk vlak. ,,Ik moest dingen doen die ongekend zijn.'' Paspoort Hanneke Keultjes lle scholen dicht? Nee, dat ging Arie Slob echt niet nog eens doen. De minister van Onderwijs zag dat als 'heilige op dracht'. De gevolgen van de eerste schoolsluiting waren simpelweg te groot. Toch was het Jaap van Dissel die Slob zon dag overtuigde door in het Catshuis woorden als 'alarmerend' en 'zeer ver ontrustend' in de mond te nemen. De sommetjes die de RIVM-baas daarna voorrekende gaven de door slag. De zorg zou door de grote en snelle toename onder druk komen te staan, vertelden de experts. Dus moest er 'een breed pakket' komen, om alle contacten te verminderen. Gelaten: ,,Dan is helaas ook het on derwijs weer in beeld.'' Slob had zich eerder verzet tegen het idee dat met een weekje langer kerstvakantie voor middelbare scho len meer mensen aan de kerstdis kon den aansluiten. ,,Scholen dichtdoen om ^ets te versoepelen, dat was voor mij onacceptabel.'' Nu legt hij zich neer bij de sluiting van alle scholen. En niet één week, maar twee. Het be sluit is vooral voor basisscholen een klap. Die lijken een kleine rol te spe len bij de verspreiding van het virus. ,,Het is tot mijn spijt onvermijdelijk. Er zijn gewoon te veel contacten, er is te veel heen-en-weergereis. Dat moet verminderd worden.'' ,,Ik ben boos op mensen die het coro navirus allemaal maar onzin vinden. Mijn oudste dochter werkt op de spoedeisende hulp van een zieken huis. Kom op, luister nou naar de mensen die in de zorg werken. Zie de realiteit onder ogen.'' ,,Je wordt helemaal stilgezet. Het werk gaat door, maar je zit alleen thuis. Dat is wel een ervaring hoor.'' Geen goede? ,,Ik snap wel dat mensen af en toe de muren op zich zien afkomen. En er was ook de spanning: oef, ga ik het ook krijgen? J e raakt heel geconcen treerd op je lijf. Ik liep marathons en dan had je dat tijdens de race ook: dat je alles voelt. Dat was nu ook weer zo. Is dit een neusverkoudheid?! Maar gelukkig werd ik niet ziek.'' Slob draait zo aan het einde van het jaar 'de film even terug'. ,,Toen ik mijn vrouw op 1 januari 2020 om middernacht een gelukkig nieuwjaar zoende, dacht ik aan wat het jaar zou brengen.'' Twee nieuwe kleinkinde ren, van wie er eentje, Floran Arie, naar Slob werd vernoemd. ,,Maar ik had nóóit kunnen voorzien dat ik on gekende dingen moest doen.'' Een streep zetten door de centrale eindexamens op middelbare scholen bijvoorbeeld. „Behalve in 1945 gingen die zelfs in oorlogstijd door. Ik heb een verantwoordelijkheid voor 2,5 miljoen kinderen, voor tienduizen den docenten. Dat is een grote ver antwoordelijkheid, sowieso al, die in deze coronatijd zwaar op me drukt.'' ,,In een grote alertheid. Om samen met alle betrokkenen in het onder wijs op te trekken en draagvlak te zoeken. De methode-Slob wordt het wel genoemd. Ik geloof in de kracht van samenwerken.'' 1993-2001: Gemeenteraadslid in Zwolle 2001-2015: Lid Tweede Kamer (met een korte onderbre king van een half jaar in 2002) 2011-2015: Ook partijleider Chris tenUnie 2016-2017: Directeur Histo risch Centrum Overijssel ,,Ik moest ze vertellen wat er was be sloten.'' Inmiddels is duidelijk dat de school- sluiting grote gevolgen heeft, die mo gelijk nog jaren worden gevoeld. Leerlingen hebben achterstanden opgelopen. De kloof tussen kansarm en kansrijk wordt alleen maar groter. En vorige week maakte het ministe rie nog bekend dat basisschoolleer lingen door het schrappen van een eindtoets een lager advies voor mid delbare school hadden gekregen. ,,Dat laatste hadden we al van tevo ren aan zien komen. Daarom hebben we afspraken gemaakt met middel bare scholen om extra alert te zijn op deze lichting brugklassers. We heb ben honderden miljoenen extra uit getrokken om achterstanden verder terug te dringen en de schade die is ontstaan weg te werken. Dat gaan we elke maand monitoren.'' ,,Het is nog te vroeg om dat te conclu deren, maar dat doe ik niet. Ik vind het heel erg als deze coronatijd leer lingen in een situatie brengt waar door ze minder kansen krijgen dan ze hadden moeten krijgen. Dat maakt me heel strijdbaar. Die houding zie ik overal in het onderwijs.'' Slob zit in zijn werkkamer op het mi nisterie van Onderwijs in Den Haag. Liever was hij thuis, in Zwolle, waar de woonkamer vol staat met bloe men en kaarten. Het zijn blijken van medeleven: zijn vrouw Marjette kreeg een ernstige medische dia gnose en moet intensieve behande- donderdag 17 december 2020 GO 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. k moes' ongekende d doe Waarom moet dan toch het basis onderwijs dicht? Minister Hugo de Jonge zei dat de basisscholen ook dicht moeten, omdat ouders dan thuis moeten werken. Bent u boos dat kinderen daar onder moeten lijden? U moest in quarantaine toen eind oktober een medewerker corona bleek te hebben. Hoe was dat? Hoe uit zich dat? 16 november 1961: Geboren in Nieuwerkerk aan den IJssel. Deed de lerarenoplei ding en studeerde een paar jaar ge schiedenis, werkte jarenlang als leraar maat schappijleer 2017-heden: Minister voor Basis- en Voort gezet Onderwijs in kabinet-Rutte III Slob is ge trouwd, heeft vier kinderen en woont in Zwolle Dat overleg was er deze week niet. Dat is nogal wat... Hoe kunt u nou accepteren dat er straks een generatie leerlingen op groeit die nét niet de kansen krijgt die ze wel hadden gekregen als er geen corona was? 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12