EUWS 11 Zeker 10.000 gedupeerden zijn nog zoek INTERVIEW TOESLAGENAFFAIRE Vandaag verschijnt het verslag van de parle mentaire commissie over de toeslagenaffaire. Een historische dag voor Renate (46), een van de duizenden gedupeerde ouders. Is alle ellende na dertien jaar nu voorbij? Ja, als het Renate ligt, rollen er koppen na het eindver slag van de Parlementaire Ondervragingscommissie Kinderopvangtoeslag. Ie mand moet toch bloeden voor de chaos bij het ministerie van Sociale Zaken en de Belastingdienst? ,,Het zou bizar zijn als al die hoge ambte naren op hun post mogen blijven.'' En, zeker, ze hoopt dat de affaire tot een totaal andere manier van werken leidt. ,,Zoals het nu gaat, kan het niet. De Belastingdienst behandelt bur gers als nummers. Wie luistert naar je als je in de problemen zit?'' Maar uiteindelijk gaat het Renate uit Nijverdal niet om bobo's, ontslag procedures of reorganisaties. Nee, het gaat de moeder van vijf kinderen (23, 20, 15, 12 en 6 jaar) maar om één ding. Eén ding moet ze vandaag uit de mond van commissievoorzitter Chris van Dam horen. Luid en duide lijk. Dat zij noch al die andere dui zenden ouders iets fout deden. Dat zij géén sjoemelaars zijn. Géén op lichters. ,,Ik heb jaren als fraudeur te boek gestaan. En hoewel ik wist dat ik niks fout had gedaan, schaamde ik me toch. Mensen denken: waar rook is, is vuur.'' Renates lijdensweg begon zo'n dertien jaar geleden met een ogen schijnlijk simpel verzoek van de Belastingdienst. Die wilde een jaar opgave van het Almelose bureau van Renates gastouder. Een gastouder die Renate in die tijd meer dan nodig had: zij werkte hele dagen als be drijfsleider bij een kapper, haar man als monteur bij de NS. Maar die jaar opgave kwam niet boven tafel, hoe vaak zij er ook om vroeg. ,,Het bureau bleef me met smoezen afschepen en toen ging het mis. De Belastingdienst concludeerde dat wij ten onrechte tienduizenden euro's kinderopvang- toeslag hadden gekregen en dat we die moesten terugbetalen.'' Geengenade Het gezin belandde in de daaropvol gende jaren pijlsnel in een neer waartse financiële spiraal. ,,Wij heb ben op alle manieren geprobeerd aan te tonen dat het niet onze schuld was, maar de Belastingdienst kende geen genade. Wij moesten op een ge geven moment maandelijks duizen- den euro's terugbetalen en dat lukte, in combinatie met onze vaste lasten, gewoon niet. De eigenaar van het gastouderbureau was inmiddels spoorloos verdwenen: nooit hebben we nog wat van hem vernomen. Waarschijnlijk zit hij nu van onze centen cocktails op de Bahama's te HOE ZIT HET? drinken.'' Laatst vatte Renate nog A Renate: eens op vier A4'tjes staccato samen ,,De kinde tot hoeveel financiële ellende de ren is een schuldenlast bij haar thuis leidde: stuk jeugd afsluiting gas, water en licht; loonbe- ontnomen.'' slag; beslag op roerend en onroerend foto vincent goed, dreiging verkoop huis door jannink achterstand hypotheek, achterstand bij de zorgverzekeraar ('jarenlang niet naar tandarts geweest'), geen ex tra's voor de kinderen ('geen sport, geen dagjes weg, geen kerst, geen Sinterklaas, geen vakanties'). ,,Dat vind ik het allerergst: dat de kinderen een stuk jeugd is ontnomen.'' Scheiding Op dezelfde afstandelijke toon pende ze de ingrijpende emotionele gevol gen op: scheiding van partner door oplopende spanningen; oudste doch ters het huis ontvlucht vanwege con flicten; faalangst bij jongste dochter; slaapproblemen en hoofdpijn bij haar partner; twee keer burn-out bij haarzelf, geheugenverlies bij haar zelf, hypertensie, hartproblemen, verlies tanden door de vele medicij nen. ,,Ik ben er fysiek en mentaal aan onderdoor gegaan." Renate, die met haar baan stopte: ,,Anderen zijn aangedaan als ze deze samenvatting zien, maar ik kan het emotieloos oplezen. Net alsof het niet over mij gaat, maar over iemand anders. Misschien heb ik het verdriet de afgelopen jaren zo diep wegge stopt dat ik gewoon niet tón huilen?'' Andere emoties borrelen wel op. Al gaf het rijk mij 1 miljoen euro, het kan nooit herstellen wat kapot is gegaan Woede vooral. Over de ambtenaren en ministers die voor tv doen alsof ze niks wisten van de huiselijke drama's door het keiharde terugvorderings- beleid van de Belastingdienst. ,,Echt, ik word razend als ik zo'n topman zie doen alsof hij alzheimer heeft." Ook is er de angst voor iedereen met een uniform. ,,Agenten pikten de afgelopen jaren in politiefuiken mijn auto er vaak uit: mijn kenteken stond geregistreerd op naam van een 'fraudeur'. Die schaamte, als je met je kind op weg bent naar zwemles, en je wéér staande wordt gehouden.'' On bekenden aan de deur vindt ze nog altijd eng. ,,In het verleden stond er regelmatig een incassobureau voor de deur en dan verschuilde ik me in de keuken, lichten uit, rolgordijnen omlaag.'' Ze kampte zelfs met een deurbelfobie. ,,Dat snerpende geluid maakte me zo bang. Toch niet wéér iemand die geld wilde.'' Volgens psy chologen lijdt Renate aan een trauma vergelijkbaar met ptss, posttrauma tisch stresssyndroom. Omdat dit jaar beetje bij beetje duidelijk is geworden dat noch Re- nate noch duizenden andere lotge noten iets te verwijten valt, is er ein delijk zicht op teruggave van geld. Ze heeft volgend jaar hoogstwaarschijn lijk ook recht op compensatie, maar, nee, dat maakt niks goed. ,,Al gaf het rijk mij i miljoen euro: het kan nooit herstellen wat kapot is gegaan.'' donderdag 17 december 2020 GO 'Hoewel ik niks fout deed, schaamde ik me toch' Eefje Oomen Nijverdal De toeslagen affaire is een veel koppig monster. De slachtoffers vormen een uiteenlopende groep mensen die schade is berokkend nadat zij kinderop vangtoeslag aanvroe gen. Hun precieze aantal is niet bekend: schattingen lopen uit- een van 22.000 tot 30.000 ouders. Van hen zijn er inmiddels 9500 in beeld. Zij moeten zich zelf mel den. De gedupeerden val len uiteen in drie groepen: allereerst zijn er slachtoffers die 'vooringenomen' zijn behandeld, wat in veel gevallen bete kent dat zij ten on rechte als fraudeurs zijn aangepakt. Ook zijn er mensen die slachtoffer zijn ge worden van de 'hard heid' van het stelsel, waardoor zij bij het ontbreken van één bonnetje hun gehele toeslag moesten te- rugbetalen. En dan zijn er nog de men sen die zonder goede reden het etiket opzet/grove schuld kregen opgeplakt: door die kwalificatie kwamen zij niet in aanmerking voor een betalingsregeling en belandden ze vaak diep in de ellende. —Renate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11