II II Ronnie Flex en zelfgemaakte kerstkaarten 7 Nuenen Ze zouden morgen in hun mooie kerstkleren naar school komen om hun actie voor de voedselbank te houden. Maar de schooldeuren moeten ineens dicht. Daarom haalde OBS de Rietpluim in Nuenen nog snel even wat activiteiten naar de laatste lesdag van dit jaar. ,,Ze zijn de voedselpakket ten aan het versieren en hebben kerstkaarten voor elkaar ge maakt. Die brengen we maar vast rond. Alles moet sneller, maar het lukt'', zegt directeur Erik Adema. Intussen zijn alle voorberei dingen in gang gezet om de kinderen met genoeg spullen naar huis te sturen. Vanaf groep 5 hebben alle leerlingen een ei gen chromebook, die krijgen ze mee. Voor de jongste kinderen konden ouders er maandag ge lijk een aanvragen. Les krijgen de leerlingen van de Rietpluim deze week niet meer. De school heeft vandaag meteen weer noodopvang. ,,We hebben de afspraak gemaakt dat we alles vóór de kerstvakantie regelen, want die vrije dagen hebben we echt nodig. Dus daar zijn we de komende dagen mee bezig'', zegt Adema. Met name voor basisscholen kwam de lockdown als een on aangename verrassing. Weken lang hing juist een sluiting van middelbare scholen boven de markt. Omdat basisscholen nauwelijks een rol (lijken te) spelen in de verspreiding van Covid-19, dachten zij gewoon open te kunnen blijven. Het ka binet besliste maandag anders. Als de scholen sluiten, blijven meer ouders thuis. Uit een peiling van de Alge mene Vereniging Schoolleiders (AVS) onder duizend schoollei ders, blijkt dat 78 procent van de scholen deze week geen les meer geeft. Een derde is nog niet goed voorbereid op een nieuwe sluiting. Hoewel de scholen van de eerste lockdown hebben geleerd, moeten ze de komende dagen nog van alles regelen. Een op de vijf leerlin gen heeft bijvoorbeeld geen computer of tablet om school werk te kunnen maken. Pittige weken Ouders bereiden zich voor op pittige weken. Of ze nu willen of niet; zij zijn weer de meester en de juf als straks de kerstva kantie voorbij is. En daar zitten ook niet alle kinderen op te wachten, weet moeder Lobke Vlaming ,,Oh nee, krijg ik weer die slechte juf!" was de eerste reactie van haar dochter. Vla ming moest er hartelijk om lachen en geeft haar ergens geen ongelijk. ,,Ik kan het niet op dezelfde manier uitleggen als hun juf.'' Nee, Vlaming koestert geen warme herinneringen aan be gin dit jaar toen leerlingen ook weken thuiszaten. ,,Als je niet in een cruciaal beroep werkt, De kinderen zitten hier echt niet op te wachten. De teleur stelling is enorm heb je echt een probleem. Thuiswerken met joelende kin deren die ook kruissommen uitgelegd moeten krijgen, is ge woon heel zwaar. Gelukkig is het maar twee weken. Daar houd ik mij maar aan vast." Toch zijn er ouders die er heel positief instaan, zoals Ros- witha Pieter. Maar ze beseft dat ze makkelijk praten heeft. Zij werkt twee dagen per week buiten de deur in een verzor gingshuis en heeft een grote woning. Haar echtgenoot heeft een eigen bedrijf en is flexibel in zijn werktijden. ,,En dan is het prima te doen. Met de buren hebben we afgesproken dat de kinderen de ene dag daar les krijgen en de andere bij ons. Zo maken we het onszelf nog makkelijker." Groep 7-leerkracht Thijs Roovers weet dat het niet overal zo eenvoudig is. Hij deed maandagnacht geen oog dicht door het besluit. ,,Ik vind het echt erg. We waren net klaar met het inventariseren van de achterstanden en hadden voor alle leerlingen plannen hoe die weg te werken. Nu kunnen we weer opnieuw beginnen. Die kinderen krijgen achterstand op achterstand. Ik word er echt verdrietig van." En ook in zijn klas werd het besluit met wei nig enthousiasme ontvangen. Roovers: ,,Die kinderen zitten hier echt niet op te wachten. De teleurstelling is enorm. Ik zag het aan die gezichtjes." Dat merkte ook Kelly Jansen, leerkracht groep 7. ,,De kinde ren balen. Ze zeiden: nee hè, niet weer. Ze weten nu dat het niet zo heel leuk is om thuis te werken en hopen heel erg dat het niet langer dan twee weken duurt." Op de laatste lesdag heeft de klas van deze juf vooral leuke dingen gedaan: een kerstontbijt gegeten, spelletjes gespeeld en een kerstfilm gekeken. Jansen: ,,En gelukkig hebben we ook de klas nog kunnen opruimen. Alle kerstspullen zijn weer uit het lokaal verdwenen. We vie ren het hier toch niet meer." TWEEDE GOLF, DAG 83 De kinderen 's ochtends met dertig pannenkoeken naar school gebracht. Hun beste kleertjes aan. Toch nog iets van een kerstgevoel creërend. Wonder lijk en hoopgevend hoe die kleintjes zelf altijd weer een lach tevoorschijn weten te toveren. Of ze nou hun knietjes kapotvallen of een feestmaal door hun neus geboord krijgen. Een dikke knuffel en het leed is weer grotendeels geleden. Was het leven voor ons allemaal maar zo overzichtelijk. ,,Hou goed vast'', zeiden we en daar lie pen ze de schoolpoort binnen, hun handen stevig om de borden, een fles stroop er bovenop. Op straat, voor de ramen van de school, stonden we met andere ouders (af stand, afstand) van ver naar binnen te glu ren om nog een beetje sfeer op te snuiven. Gek jaar, gekke wereld. Op de terugweg namen we de route door de binnenstad. De voorheen drukke bin nenstad, moet ik zeggen. Ik deed voor me zelf de quiz: essentieel-niet essentieel? Welke winkels mochten nog open zijn, welke niet? Fietsenwinkel, slijter, boekwin kel, koffie-afhaal? Kroegen die kerstbomen zijn gaan verkopen? Voor mij is de logica niet altijd helder. Wel is duidelijk wat het betekent dat achter steeds meer ramen nu de bordjes 'te huur' opduiken. Kaalslag. 's Middags haalden we ze weer op, de kleintjes. Afscheid van de klasgenootjes. Ik wil geen zwartkijker zijn, maar je mag ho- Achter steeds meer ramen duiken bordjes 'te huur' op. Dat betekent: kaalslag pen dat het bij vijf weken blijft. Enfin, het thuisonderwijs gaat weer beginnen. En daar omheen werken. Zoals nu. Mijn 8-ja- rige zit op de grond naast me, haar rug te gen een kastje van mijn bureau, met de iPad, doet een spelletje. Zo zal het weer we ken gaan. Na het huiswerk natuurlijk hè, beste juffen en meesters. Uit haar hoofd rapt ze daarbij liedjes van Snelle en Ronnie Flex. Kleine meisjes worden groot. Even daarvoor vertelde ze aan de keuken tafel nog over een van de laatste activiteiten op school. Ze hebben kerstkaarten gemaakt voor eenzame ouderen. 'Zoals papa', zei ze met een vette knipoog naar haar moeder en een grijns naar mij. Gaat de goeie kant op met de humor. Ze zit nog steeds op haar plekje bij mijn bureau te gamen, als ik een half uur later in een werkoverlegje met collega's het nieuws van de dag bespreek. 'Corona, corona, corona', mauwt ze me na, met van die handjes die een mondje nadoen. Ze heeft het er wel mee gehad. ,,Het heeft al zo lang geduurd, pap!'' Wat kun je zeggen? IN QUARANTAINE woensdag 16 december 2020 GO 'Ze krijgen achterstand op achterstand, hier word ik verdrietig van' Basisscholen hielden nog snel hun kerstvieringen en gaven de kinderen vast tas sen vol werkboekjes mee. Onverwacht hadden ze giste ren hun laatste lesdag en zijn ouders weer de klos, tot ver driet van sommige kinderen. ,,Oh nee, krijg ik weer die slechte juf!'' Raymond Boere Ellen van Gaalen -Thijs Roovers, leerkracht Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Leerlingen van OBS de Rietpluim in Nuenen maken versneld hun kerstactie af voor de voedselbank. foto koen verheijden Frank Poorthuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7