aan Bewoners en gemeente op ramkoers over renovatie m m 7 ZEERUSRUITJE PADDESTOEL Het is een ukkepuk: het 'zeerusruitertje op helm'. Als leek loop je er zo aan voorbij. Maar dat geldt niet voor Theo Strik (64) uit 's Gravenzande. Hij vond het piepkleine paddenstoeltje in de duinen van Westenschouwen. Het gaat om de derde vondst in Nederland ooit. mmx, Strik, die in het dagelijks leven in de voedsel- branche werkt, is gék op paddenstoelen. ,,Er zijn zulke verschrikke lijk mooie soorten. Het zijn won dertjes. Soms zijn het gewoon kleine kunstwerkjes. Zo'n rood- met-witte vliegenzwam ziet ie dereen staan, maar er zijn ook on opvallende kleintjes die prachtig zijn om te zien." Toeval De vondst van het zeerusruitertje, dat letterlijk op helmgras groeit, was een gelukstreffer. Strik reed wel doelbewust naar de duinen van Westenschouwen om pad denstoelen te spotten, maar hij was er niet op uit om specifiek het zeerusruitertje te ontdekken. ,,Je weet natuurlijk wel een beetje M* waar je naar moet kijken en hoe je moet kijken. Maar het is ook toe val. Soms valt je oog op iets omdat je eigenlijk net naar iets anders kijkt. Zo'n vondst is wel een kroon op je werk. Juist dit maakt het leuk om op pad te gaan." Mycoloog (schimmeldeskun- dige) Machiel Noordeloos van de Nederlandse Mycologen Vereni ging (,,Hij is de enige beroepsmy- coloog in Nederland") meldt bij Nature Today dat 'de grootsporige variant van dit in het verborgene levende paddenstoeltje' nog maar twee keer eerder is aangetroffen. Bij Zandvoort en op Rottumer- Zo'n vondst is wel een kroon op je werk. Juist dit maakt het leuk om op pad te gaan plaat. De ieniemienie paddenstoel is een kustliefhebber. ,,Je vindt daar in het zand allemaal zeld zame paddenstoelen. Niet alleen zeerusruitertjes maar ook bijvoor beeld de helmharpoenzwam. Het zijn echte pionierssoorten die je bij zee vindt. Die houden van zout, wind en van dynamiek." Zeereep Strik zelf werd een jaar of vijf gele den gegrepen door de rijkdom in paddenstoelenland. Is 'ie vrij dan struint hij door de natuur op zoek naar moois. Nu het kouder wordt en de winter zich wat meer aan dient, is de zeereep dé plek om paddenstoelen te vinden. ,,De temperaturen aan zee zijn iets ho ger. Bijna het hele jaar door ontdek je wel wat." Eenmaal thuis zit het werk van de amateurmycoloog er nog niet op. ,,Ik ben lid van een werkgroep van de Nederlandse Mycologen Vereniging waarmee we ook microscopisch onderzoek doen. Er zijn soorten die heel erg op elkaar lijken, maar die onder scheiden zich dan onder meer door de grootte van hun sporen." Zijn zeerusruitertje bijvoorbeeld kenmerkt zich door grote sporen. Zat raakt de paddenstoelenman uit 's Gravenzande het nooit. ,,Je bent buiten bezig. Je hebt een doel. En ik kom elke keer wel weer iets nieuws tegen." Marcel Modde Zierikzee De bewonerscommissie werd eind oktober ingesteld op aangeven van de gemeenteraad. Dat gebeurde na felle kritiek op de renovatieplan nen voor de vervallen kademuren van de Oude Haven en de aanslui tende herinrichting van gebied. Omwonenden vrezen schade aan hun woningen. Ze hebben geen vertrouwen in de onderzoeken die de gemeente heeft laten uitvoeren en eisen een onafhankelijke se cond opinion. De kritiek richt zich vooral ook op de voorgenomen kap van de bomen rondom de haven. Flink chagrijnig Een commissie onder leiding van een onafhankelijk voorzitter moest de plooien gladstrijken. Maar het uitgebreide voorstel dat het college nu naar de raad heeft gestuurd voor besluitvorming eind volgende maand, lijkt eerder het tegenovergestelde te bereiken. Ik krijg de indruk dat onze deskundigen als onnozele Hans worden weggezet Voormalig dijkgraaf Geluk deed dinsdag in de gezamenlijke pre sentatie met verantwoordelijk wethouder Jacqueline van Burg weinig moeite te verbloemen dat hij flink chagrijnig is over de koers die B en W inzetten. Van Burg zegt op haar beurt geen enkele re den te hebben om te twijfelen aan de deskundigheid van de inge schakelde aannemer en ingeni eursbureau. De werkgroep heeft twee erva ren ingenieurs uit hun midden, onder wie oud-directeur bij Rijks waterstaat Luitzen Bijlsma, de plannen laten doorlichten. Zij ko men tot de conclusie dat met het boren van nieuwe funderingspa len te zwaar wordt ingezet en dat herstel van het metselwerk van de kademuren grotendeels volstaat. Het college wijst daarbij echter op de gebrekkige technische bereke ning van hun bevindingen, die bovendien niet voldoet aan de huidige wet- en regelgeving over de toegestane belasting in relatie tot de veiligheid. Bomen noordkant Ook over de voorgenomen bo- menkap verschillen bewoners commissie en college nog steeds van mening. Die noodzaak heeft de gemeente nog wél eens door een onafhankelijk adviesbureau la ten bekijken. De conclusie is dat de bomen langs de noordkant van de Oude Haven de werkzaamhe den niet in de weg staan. Dit in te genstelling tot de lindes aan de overkant, waarvoor geen andere keus rest dan ze te rooien. Maar met een minder ingrijpende reno vatiemethode komt wellicht ook die opvatting weer in een andere daglicht te staan, betoogt Geluk. woensdag 16 december 2020 SD Theo Strik vindt zeldzame ukkepuk Esme Soesman Westenschouwen S* *r- t'i, Theo Strik op paddenstoelenjacht. foto s theo strik - Theo Strik, amateurmycoloog De bewonerscommissie Oude Haven Zierikzee ligt op ram koers met burgemeester en wethouders. Onafhankelijk voor zitter Jan Geluk heeft geen goed woord over voor de wijze waarop het college omspringt met aangedragen alternatieven en suggesties vanuit de werk groep van omwonenden. ,,Ik krijg de indruk dat onze deskun digen als onnozele Hans worden weggezet. Op deze wijze creëer je geen draagvlak voor de plan nen, maar juist meer verzet." -Jan Geluk, voorzitter bewonerscommissie Oude Haven Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51