M Knutselwerkjes voor een glimlach in deze moeilijke tijden Zwaar verkeer wordt geweerd van opgeknapte Zuidwellebrug 6 Gemeente springt bij met zorgpolis Marcel Modde Zierikzee Meer dan 96.000 nieuwe metselste nen zijn er in de Zuidwellebrug ge gaan, naar authentiek voorbeeld ge bakken. En ook iets minder dan de helft van het natuursteen in de bo gen was er te slecht aan toe voor hergebruik. ,,Het heet nog restaura tie omdat oude onderdelen uit de brug zoveel mogelijk zijn verwerkt in de brug. Maar feitelijk kan je spreken van nieuwbouw op de oude manier", verklaart Den Hol lander. De brug is feitelijk vanaf de fun dering helemaal opnieuw opge bouwd. Met een betonplaat op die basis, is de draagkracht verbeterd. De oorspronkelijke houten palen onder water zijn intact gelaten. ,,Die waren nog voor 80 tot 90 pro cent in prima conditie, dus daar zijn wij afgebleven. Die houden het zo nog heel lang vol, zeker als er alleen nog maar fietsers en voetgangers over die brug mogen." Verweerd Slechts een kleine 2000 op een to taal van 98.000 metselstenen is hergebruikt vertelt Den Hollan der. ,,Die zijn binnenin verwerkt, daar zie je verder niks van. Ze wa ren verweerd en niet goed schoon te krijgen, zodat het niet mooi was geweest als we die stenen in het zicht hadden teruggeplaatst. Dan zouden ze te veel afsteken tegen dat nieuwe materiaal." Het was een omvangrijke klus, waarvoor de gemeente ruim een miljoen euro uittrok. Zeventig pro cent van dat bedrag komt voor reke ning van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. Nog voordat er één spa de grond inging, werd duidelijk dat de restauratie duurder zou uit pakken en schoof de gemeente 180.000 euro extra bij. Volgens Den Feitelijk kan je spreken van nieuwbouw op de oude manier Hollander is het verder zonder grote tegenvallers gegaan en blijft de afrekening binnen de uiteinde lijk begrote 1,5 miljoen euro. En dat is toch weer een meevaller op zo'n project, redeneert wethouder Jac queline van Burg. ,,Natuurlijk valt het altijd tegen wanneer je er meer werk aan hebt dan in eerste instantie was gedacht. Maar hier loop je tegen dingen aan die je pas ziet wanneer je begint." Van Burg is in ieder geval 'hart stikke blij' met het eindresultaat. ,,Het draagt zeker weer bij aan ons mooie visitekaartje." De restauratie, die in april begon, wordt een maand eerder afgerond dan gepland. Den Hollander. ,,Het tempo zat er lekker in en we heb ben geluk gehad met het weer." De tijdelijke weg over de gracht naast het gemeentehuis wordt binnen kort afgebroken. Die werd aange legd voor bouw van de wijk Buzee en was ook gedurende de afsluiting van de Zuidwellebrug een handig binnendoortje. ZIERIKZEE Inwoners van Schou- wen-Duiveland met een laag inko men of een chronische ziekte kun nen aanhaken bij de collectieve zorgverzekering van de gemeente. Via zorgverzekeraar CZ worden twee verschillende zorgpolissen aangeboden. De ene polis is zonder vergoeding van het eigen risico en de andere met. De gemeente draagt respectie velijk 20 en 35 euro per premie bij om minima met hoge zorgkosten te ondersteunen. Dat doet ze zodat ie dereen de zorg kan krijgen die hij of zij nodig heeft. Op Gezondverzekerd.nl kunnen belangstellenden een keuzehulp in vullen, zodat zij weten of ze in aan merking komen en wat een pas sende zorgverzekering voor hen is. Overstappen naar deze collec tieve zorgverzekering is alleen mo gelijk op 1 januari 2021. Meer info via de site: gezondver- zekerd.nl/schouwen-duiveland of via de klantenservice van CZ: 088 - 555 7777. ,,We willen iets doen voor mensen die eenzaam zijn. Nu door corona misschien nog wel eenzamer dan normaal", vertelt Indya Pasveer (8) uit groep 5. Op de laatste dag dat ze naar school mag ('Ik vind het niet leuk dat de school dicht gaat') werkt ze samen met haar klasgenootjes keihard om een kaarsj eshouder van klei te maken voor mensen die in de zorg werken bij Adrz. Leerlingen uit andere groepen maken weer andere mooie dingen voor andere goede doelen in Zierik- zee, zoals Cornelia, Gors en het Odensehuis. Daarnaast zijn spullen ingezameld voor de voedselbank en kerstkaarten geschreven naar een zame ouderen. Normaal gesproken is het feesten geblazen op school in de week voor kerst. Mooie kleren aan, kerstdiner met z'n allen en een kerstviering in een propvolle kerk. Dit jaar zit het er niet in. Kerstgedachte ,,Dat zagen we al aankomen", zegt juf Christel van de Voorde van groep 5. ,,We hebben toen gekeken: wat kan er nog wel én wat vinden we belangrijk om onze kinderen mee te geven als het gaat om de kerstgedachte en om zorgen voor elkaar." Besloten werd verschil- lende groepen mensen met iets moois een hart onder de riem te steken. Dat de scholen nu halsoverkop sluiten, maakte dat er gisteren nog extra hard moest worden gewerkt. Christel van de Voorde: ,,We heb ben alles op alles gezet om dit af te krijgen. Maar we hopen zo toch bij mensen in deze moeilijke tijden een glimlach op het gezicht te bren gen." woensdag 16 december 2020 Brug weer zo goed als oud De Zuidwellebrug is klaar. Mor gen wordt de monumentale brug uit 1783 weer vrijgegeven voor fietsers en voetgangers. Auto's en nog zwaarder verkeer mogen er nooit meer overheen. ,,Ach- teraf is het verbazingwekkend dat de brug het nog zo lang heeft volgehouden", vindt Jan den Hollander van Bouwbedrijf van de Linde. ,,Dat zware ver keer geeft zoveel trillingen. Dat moet je gewoon niet willen." De Zuidwellebrug in Zierikzee is vanaf de fundering weer helemaal opnieuw opgebouwd. foto marieke mandemaker - Jan den Hollander, Bouwbedrijf van de Linde Het was nog even aanpoten gis teren, maar het is gelukt. Leer lingen van de Willibrordus- school in Zierikzee maakten knutselwerkjes voor mensen die in deze donkere dagen wel een oppepper kunnen gebrui ken. Esme Soesman Zierikzee De kleuters van groep 1 van de Willibrordusschool gaan met juf Trudy Gunst en conciërge Leo Seinen naar De Wieken om hun knutselwerk af te leveren. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50