au Royale steun bedrijven, maar maatwerk mist Winkels: soms beperkte service 'Ik lever de sieraden zelf wel af' Angst om buiten de boot te vallen 4 LOCKDOWN GEVOLGEN Lockdown of niet: sommige winkeliers zijn nog steeds strijdlustig. Drie ondernemers die er nog alles aan doen om hun spullen voor kerstavond bij de klant te krijgen. Zondagmiddag Ook tijdens de nieuwe lockdown vloeien miljarden euro's naar bedrijven om zoveel mogelijk banen te behouden en faillisse menten te voorkomen. De staatsschuld is dit jaar al met 54 miljard euro toegenomen door extra uitgaven en misgelopen belas tingontvangsten. Daar komt nu nog een schep bovenop. Een limiet ontbreekt. Ten opzichte van maart, april en mei is de vergoeding nu zelfs soms hoger dan toen. In het voorjaar kregen getroffen bedrijven al lemaal dezelfde vergoeding van 4500 euro om de huur en de elektriciteitsrekening te kunnen betalen. Nu is er een andere tege moetkoming in de vaste lasten (TVL) en kan de vergoeding oplopen tot wel 90.000 euro per kwartaal. Sinds 1 oktober geldt bo vendien een hogere vergoeding als bedrij ven helemaal geen omzet meer maken, zo als vaak in de horeca. Ook doet het er niet meer toe of bedrijven wel de juiste 'SBI- code' bij de Kamer van Koophandel hebben om in aanmerking te komen voor TVL. Het enige wat telt, is of het omzetverlies meer dan 30 procent bedraagt. Voor de loondoorbetalingsregeling NOW ligt de lat zelfs nog iets lager: daar hebben bedrijven al recht op subsidie bij 20 procent omzetverlies. Deze regeling vergoedt wel iswaar minder loonkosten dan eerder dit jaar, maar tegelijkertijd krijgen bedrijven geen boete als ze werknemers minder laten werken of ontslaan. Hoewel de TVL en NOW genereus van opzet zijn, zitten er ook haken en ogen aan de regelingen. Zo houden zij geen rekening met specifieke omstandigheden. Maatwerk ontbreekt. Denk bijvoorbeeld aan de geslo ten modewinkel die nu vol hangt met glit terjurken. Die zijn in januari onverkoop baar en volgend jaar misschien wel totaal uit de mode. In dat geval is sprake van een flinke strop. Of neem de boekhandel of sigarenwinkel die kerstkaarten verkoopt waarmee mensen een gelukkig 2021 wordt gewenst. Ook die zijn na de lockdown plots waardeloos. Voorraadvergoeding Werkgeversorganisaties vragen om hulp en het kabinet is hier niet helemaal doof voor. Premier Mark Rutte kondigde gisteren aan dat er een extra vergoeding komt, net zoals horecazaken die eerder hebben gekregen. Restaurants en cafés kregen in het derde steunpakket een eenmalige toeslag op de TVL, omdat ze met bederfelijke etenswaren bleven zitten. De nieuwe voorraadvergoe- ding moet echter nog worden uitgewerkt, dus het is niet duidelijk in hoeverre deze winkeliers helpt die hun schappen nog bomvol kerstspullen hebben liggen. En dan is er nog een ander struikelblok, waarschuwt MKB Nederland. De aanvra gen voor NOW en TVL lopen steeds per kwartaal, maar de lockdown van tenminste vijf weken loopt van de laatste twee weken in het vierde kwartaal tot de eerste drie we ken van 2021. De kans bestaat dat een geslo ten winkel per kwartaal net te weinig om zetverlies heeft om voor steun in aanmer king te komen, terwijl dat wel het geval zou zijn als er met de maandgrenzen zou wor den geschoven. Vooralsnog krijgen deze be drijven echter te horen dat aanpassing niet uitvoerbaar is. AFTASTEN ,,Natuurlijk was ik na het nieuws over de lockdown teleurgesteld. Waarom heeft het zo ver moeten komen? Als de straten in de binnensteden niet hutjemutje wa ren geweest, had ik als kleine ondernemer in een buitenwijk geen probleem gehad. Na de toespraak van Rutte lag ik de hele nacht te woelen en te piekeren: hoe kan ik tóch door blijven gaan? Voor mij is de periode vóór kerst namelijk cruciaal. Dan draai ik in tien dagen een omzet waar ik normaal een paar maanden voor nodig heb. Ik verkoop voornamelijk unieke, met de hand gemaakte sieraden en dat zijn bij uitstek cadeaus die mensen aan het einde van het jaar aan elkaar geven. Ik ben na die ene nacht direct tot actie overgegaan: geen tijd om te sippen, nü actie, vóór de wereld me vergeet. Ik heb voor alle klanten die iets wilden bestellen een Facetime-afspraak ingepland. Dan kan ik ze 'live' in de winkel laten zien welke opties er zijn. Welke stenen, welke schakels, welke muntjes. Als ik de siera den af heb, ga ik ze eigenhandig op mijn scooter of fiets bij de klanten langsbren- gen. Zo ben ik niet afhankelijk van de pakketdiensten. Die hebben het te druk. Nieuwe klanten hoop ik nog te werven via sociale media. Dus, ja, ik ga tot kerst avond gewoon knallen. Het kan niet an ders: ik ga mijn mooie zaak niet opgeven.'' Ik ga tot kerstavond gewoon knallen, ik ga mijn mooie zaak niet opgeven woensdag 16 december 2020 GO De steun aan bedrijven valt tijdens de tweede lockdown in een aantal gevallen royaler uit dan in het voorjaar. Toch zul len er ook pechvogels zijn die achter het net vissen of die met een giganti sche strop blijven zitten. Laurens Kok Den Haag 'Klant wilde zelfs Rose van Ginneken. foto marco de swart Open of toch niet? En zo ja: wat mag je wel en vooral niet verkopen? Voor veel winkeliers was het gisteren lang gissen wat ze precies mochten. Zo besloot de Hema toch open te gaan. Alle winkels op slot, be sloot het kabinet maan dagavond. Maar al snel bleek dat de lijst met uit zonderingen langer was dan alleen het bekende rijtje van supermarkten, drogisterijen, slijterijen, verswinkels, dierenspe ciaalzaken, audiciens en opticiens. In een poging aan de meeste verwarring een einde te maken, plaatste het ministerie van Econo mische Zaken 's middags op rijksoverheid.nl de toe voeging dat als een win kel hoofdzakelijk (meer dan 70 procent van de omzet) producten ver koopt die vallen onder de lijst met uitzonderingen, het hele filiaal open mag blijven. En als minstens 30 procent van de omzet uit deze producten komt, dan mag een deel van de winkel openblijven. Hoe de overheid deze percen tages gaat controleren, is nog niet duidelijk. De regel zorgt ervoor dat ketens als de Hema niet volledig op slot gaan. ,,Wij zijn de grootste banket bakker van Nederland. Het zou gek zijn als we dicht zouden gaan'', aldus een woordvoerster. Het assortiment dat niet het stempel 'essentieel' heeft, is uit de schappen ge haald of afgedekt. Andere grote ketens als Blokker en Action hebben een mogelijke heropening van filialen nog in beraad. De Primera-winkels blijven alleen open voor post- en bankzaken. Klanten kun nen bij de PostNL- of DHL-servicepunten in de winkels terecht voor het versturen en ontvangen van brieven, postpakket ten en voor postzegels. Rose van Ginneken, goudsmid/eige naar van atelier Pepita d'Oro, Den Haag - Rose van Ginneken, goudsmid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4