Braakballen 9 Advocaten mogen in zaak Hrieps getuigen horen In de zaak met acht verdachten ziet het Openbaar Ministerie vijf personen als hoofddaders. Hun advocaten beklaagden zich giste ren tijdens een tussentijdse zit ting over de afwijzing van de rechter-commissaris (rc) om ge tuigen te mogen horen. De rc zag daar tot dusver de noodzaak niet van in, al helemaal niet omdat de verdachten zelf niets of nauwe lijks iets willen zeggen over hun eigen rol bij de roof. ,,Ze zwijgen niet, ze ontkennen. We wülen de getuigen horen", zei advocaat Mark Dunsbergen, die namens de verdachten wees op het Euro pees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De rechtbank ging daarin mee en bepaalde dat de advocaten van J.D. (25) uit Vlissingen, A.M. (23) uit Goes, C. de R. (24) uit Nijme gen, L.P (33) uit Goes en A.D. (33) uit Goes de gelegenheid moeten krijgen om de getuigen aan de tand te voelen. Onder hen zijn ook voormalige medeverdachten, die nu dus als getuigen worden verhoord. Het OM begint daar deze week al mee. De overval na Hrieps vond plaats op 12 mei 2019, enkele uren nadat het festival was afgelopen. Drie gemaskerde mannen dron gen in Grijpskerke een woning binnen waar de dagopbrengst werd bewaard. Ze gingen ervan door met ongeveer 500.000 euro. Van de dertien verdachten die het Openbaar Ministerie in de af gelopen maanden in beeld kreeg, zijn er nog acht over. Drie van hen moeten nog voor de rechter verschijnen. ,,Dat vertel ik niet, heb ik ook niet tegen de politie gezegd. Ik moet voorzichtig zijn, wil mijn hoofd niet in een wespennest steken. Er is hier natuurlijk wel iemand heel erg kwaad geworden." ,,Hij kreeg regelmatig bitcoins uit Israël overgemaakt die hij hier kon verzilveren." ,,Nee, helemaal niet. In Nederland zijn er die laatste zeven maanden geen problemen geweest. Het moet voor Paco ook onverwachts zijn gekomen, anders had hij het mij wel verteld. Zo'n vertrou wensrelatie hadden we intussen wel. Enjoy your life was zijn lijf spreuk. Hij was niet het type op lichter dat in de problemen komt. Hij zou de boel nooit besodemie teren. Als er wat was, dan moet het een oud verhaal zijn geweest. Hopelijk staat die auto waarin hij meereed goed op beveiligings- beelden en brengt dat de politie verder. We hopen dat de politie de zaak oplost. Dat verdient Paco." ,,Zijn dood grijpt ons aan. Wij hebben veel plezier beleefd met hem. Hij was altijd positief, vro lijk. Sprak Spaans, Engels en Frans en volgde een cursus Nederlands op de telefoon, dat ging steeds be ter. Hij maakte plannen, wilde voorgoed in Nederland blijven, zijn gezin laten overkomen. Hij zei dat hij zijn dochter van 15 en zoon van 17 hier naar de universi teit wilde sturen." Partner Magdalena: ,,Paco ging op het laatst overal met ons naar toe, naar feestjes, uit eten, noem maar op. Hij lag goed bij de dames, haha. Ze vonden hem een knappe vent, waren dol op hem. Kijk op deze foto, zit hij lachend in een tuinstoel bij ons. En hier, met zijn allen aan tafel aan de maaltijd. We hebben zulke goede herinnerin gen aan hem." Heijnen: ,,Hij was heel katho liek. Ging wel eens naar de Lour- desgrot achter de kerk hier in het dorp. En hij was dol op wielren nen, vond het heel jammer dat de Tour de France niet doorging, maar volgde het wielrennen steeds." Een kennis schuift aan de keu kentafel aan. Hij kende Paco ook goed. ,,Wat een vreselijke geschie denis. We missen hem echt. We zijn ons nieuwe pokermaatje kwijt. Elke week speelden we wel een of twee keer." Heijnen glim lacht: ,,Het was heel gezellig met hem, al kon hij helemaal niet goed kaarten. Met pokeren verloor hij eigenlijk altijd. Op die ene keer na dan. Haha, dat heeft hij toen met een op Facebook gezet." Het is overbekend dat uilen braakballen produceren. Hun maaltijd, die in de meeste gevallen uit allerlei mui zen bestaat, bevat veel onverteer bare resten, die samengeperst worden tot een braakbal, die via de snavelopening weer uitgescheiden wordt. Een paar weken geleden hadden we een gidsenbijeen- komst van het Nationaal park Oos- terschelde, waarbij het fenomeen braakballen ook aan de orde kwam. Daarbij werd ook bespro ken dat er meer vogels zijn die braakballen produceren. Heel be kend is dat natuurlijk van grote meeuwen. In hun braakballen NATUURJOURNAAL vind je naast resten van schelpdie ren ook onder meer visgraten, res ten van opgepeuzelde verkeers slachtoffers en zelfs stukjes glas en plastic. Typisch de voedselresten van een echte alleseter. Dat ook de torenvalk braakbal- len produceert ligt voor de hand. Net als de meeste uilen is de to renvalk een muizeneter bij uitstek, dus het mag geen verwondering wekken dat ook die schedeltjes en botjes van muizen naar buiten werkt via een braakbal. Maar wat te denken van de ijsvogel? Als vis eter pur sang maakt die ook braak- balletjes van de overtollige graten en schubben. Het zijn mooie ronde braakballetjes van ongeveer een centimeter doorsnee. Toen we eenmaal geconstateerd hadden dat deze vertegenwoordi gers van vier totaal verschillende vogelfamilies braakballen maken, besloten we om te kijken of we er totaal tien konden vinden. Dat bleek toch nog een hele opgave. Maar na enig heen en weer praten kwamen we er toch uit. Waarbij wel gezegd moet worden dat voor sommige vogels het uitscheiden van braakballen een uitzondering is en zeker niet tot de dagelijkse routine behoort. Dat geldt bijvoor beeld voor merels en lijsters, die per ongeluk onverteerbare dingen naar binnen werken met hun ge wone voedsel. Maar reigers heb ben natuurlijk net als de ijsvogel visresten die ze kwijt moeten. En dat geldt net zo goed voor een bui tendijks levende zangvogel als de oeverpieper. Die eet kleine beest jes als slakjes, garnaaltjes, insecten etc. En daarvan worden kleine, maar karakteristieke braakballe- tjes uitgescheiden. Ruiters, zoals de zwarte ruiter en het witgatje eten ook garnaaltjes en kleine vis jes en ook zij maken braakballen van de resten. Ook kraaien en eksters hebben braakballen. Je ziet dat vooral in de nazomer als ze veel bramen en bessen naar binnen werken. Ook die hebben onverteerbare delen als pitjes en galletjes en die wor den met de kleurstoffen uit de bessen naar buiten gewerkt. Even leek het erop dat ons lijstje bij ne gen families ten einde was. Maar toen kwam als laatste de rood- borsttapuit nog naar voren. Mis schien niet de meest typerende soort, maar in de trektijd is het op de rasters langs de zeedijken toch een regelmatige en karakteristieke verschijning. En daarmee was ons rijtje van tien vogelfamilies vol. Maar er zijn er vast en zeker nog meer te vinden. Leuk om op te let ten in de kerstvakantie. woensdag 16 december 2020 Dik anderhalf jaar na de ge welddadige geldroof bij mu ziekfestival Hrieps is nog steeds niet bekend wanneer de inhoudelijke behandeling van de rechtszaak kan plaats vinden. De zaak is vertraagd, omdat verschillende getuigen nog moeten worden verhoord. Eldridge Pentury Middelburg grijpt Misschien kunnen die gezamen lijke kennissen meer licht op de zaak werpen. Wie zijn zij? Hoe kwam hij tijdens zijn verblijf bij jullie aan geld, zonder baan of uitkering? Hebben jullie voor zijn verdwij ning iets aan hem gemerkt, een verandering in zijn gedrag? Had hij zorgen, was hij bang? ons aan' De vermoorde Paco had het goed naar zijn zin in Neder land en hield van gezelligheid, zegt John Heijnen. Hier staat de Colombiaan op de foto met Angelina, een goede vriendin. eigen foto Chiel Jacobusse Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland De uil. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41