OM schikt in zaak drugschalet op park Poortvliet Lidl mag in Heinkenszand naast de Jumbo bouwen Blokhuis wil nóg een Intervence voorkomen 8 ZEELAND VERMOORDE COLOMBIAAN LOGEERDE BIJ JOHN HEI JNEN Voor de politie moet het een bijzondere verrassing zijn geweest dat uitgerekend John Heijnen haar op het spoor zette van de identiteit van het moordslachtoffer bij de Oesterdam. En al helemaal toen deze bekende (drugs)crimineel uit Sint Willebrord vertelde dat Paco uit Colombia zeven maanden bij hem en zijn partner had gelogeerd. Om te kunnen schikken, moest het stel afstand doen van het chalet. Een chalet met een waarde van zo'n 20.000 euro, aldus advocaat Mark Broere van het stel. De officier van justitie beloofde gisteren in de rechtbank in Breda om de twee daarom alleen nog te vervolgen voor het bezit van en de handel in harddrugs. De politie pakte het stel op 1 sep- Naast de bestaande Jumbo aan de Stenevate in Heinkenszand mag Lidl Nederland een supermarkt bouwen, zo bepaalde de Raad van State gisteren. De voorzieningenrechter heeft het schorsingsverzoek tegen het bestemmingsplan afgewezen dat werd ingediend door Ronald en Jaap de Jonge. Zij zijn de eigenaren van het pand waarin een Jumbo supermarkt zit. De broers zijn niet tegen een tweede supermarkt aan de Stenevate, zeggen ze. Ze maken zich druk over de ongelijke ligging tember van dit jaar op, zo bleek gis teren tijdens een inleidende zitting van het proces. Niet alleen in hun chaletje op de camping, maar ook in een garage van de twee in Roosen daal lag drugs. In totaal ging het om bijna vijf kilo amfetamine en bijna 400 xtc-pillen. Justitie doet nog onderzoek naar de handel die de twee dreven. Op een voorlopige tenlastelegging staat dat ze twee maanden zouden heb ben gedeald, maar de aanklager zei al dat uit onderzoek naar berichtjes op de telefoons van de twee zou blijken dat ze al langer dealden. ,,De pleegperiode wordt daarom nog uitgebreid'', kondigde hij aan. Om hoe lang het gaat, werd niet duide lijk. Broere deed bij de rechtbank nog het verzoek om de twee hun proces in vrijheid te laten afwachten. De rechtbank verlengde echter het voorarrest tot 11 maart. Dan is de in houdelijke behandeling van de zaak. van de parkeerterreinen, straks. Hun terrein ligt 1.30 meter lager dan het parkeerterrein dat Lidl naast het gemeentehuis mag gaan aanleggen. De voorzieningenrechter heeft het bezwaar afgewezen omdat voor het Lidl-terrein een adequate afwate ring is op een sloot achter de fiet senstalling bij het gemeentehuis. Volgens de Raad van State heeft de gemeente Borsele ook vol doende parkeerplaatsen in het be stemmingsplan opgenomen. Tref- horstzeeland, de huurder van de broers De Jonge, maakte hier een punt van. Ook het schorsingsver- zoek van Trefhorstzeeland werd door de Raad van State afgewezen. Heijnen (63) snapt die gevoelens wel: ,,Ik weet wat er gezegd wordt, wat mensen denken: die Heijnen zal er wel iets mee te maken heb ben. De politie zal ook wel rare gedachten hebben over mijn rela tie met Paco. Een Colombiaan als logé! En dan is er verderop in de straat ook nog een cocaïnewasse- rij opgerold met Colombiaanse verdachten. Ik snap het allemaal wel. Maar wij weten niet wat er is gebeurd. We zijn er kapot van." Aan de keukentafel schudt partner Magdalena (60) het hoofd. ,,Het is echt verschrikke lijk. Moet je weten dat ik nota bene verontwaardigd was toen hij twee weken weg was. Dan heb je zeven maanden voor ie mand gezorgd, laat hij al die tijd niks van zich horen. Mooi is dat, dacht ik. Heijnen vult aan: ,,Echt veront rust waren we toen nog niet. Hij was wel vaker een paar dagen op pad zonder dat we wisten waar hij zat. En ik ben natuurlijk niet zo geneigd de politie te bellen. Maar toen ik zijn foto bij Opspo ring Verzocht zag, heb ik geen mo ment getwijfeld en meteen de tiplijn gebeld. Het zit ons hoog. We willen weten wat er is ge beurd, ook voor zijn familie." Heijnen: ,,Ongeveer vier weken voordat hij is gevonden. Die dag heeft een familielid van ons hem naar Rotterdam gereden. Daar had hij een afspraak. Dat familie lid heeft hem afgezet in een straat en zou daar op hem wach ten. Hij zag Paco in een andere auto stappen die vervolgens weg- Ik moet voorzichtig zijn, wil mijn hoofd niet in een wespennest steken reed. Hij heeft 2,5 uur op hem ge wacht maar Paco kwam niet te rug. We hopen nu maar dat de re cherche beveiligingsbeelden heeft gevonden van die auto. Dat kan een goed spoor zijn." ,,Paco had niet lang in het wa ter gelegen, maar hij zag er vrese lijk toegetakeld uit op de foto's op televisie. We zijn bang dat ze hem hebben ontvoerd en weken lang hebben geslagen. Anders had hij zeker gebeld, hij had een van zijn telefoons bij zich." ,,Paco vertelde dat niet. Hij was bezig een handelsonderneming op te starten in Nederland, een im- en exportbedrijf. Hij was een heel correcte, nette man, die ik nog nooit op een leugen heb kunnen betrappen. Hij vertelde dat hij zijn gezin wilde laten overkomen, dat hij na een veroor deling en gevangenisstraf in Bel gië in 2009 vier jaar een restau rant heeft gehad in Caracas, in Venezuela. Daarna is hij terugge gaan naar Colombia, naar Bo gota." ,,Ik ken al vanaf 1989 een paar mensen die toen in Amsterdam woonden. Zij kwamen vaak bij mij en zijn later naar Bogota ver huisd. Zij kenden Paco, zo blijkt achteraf. Paco was begin dit jaar naar Israël gevlogen, ik geloof voor familiebezoek. Zijn oma was van Israëlische afkomst. Daarna is hij vier of vijf weken in Nederland geweest. Door corona kon hij echter niet terugvliegen naar Colombia. En hij was blut. Op een dag in maart stond hij ineens bij ons voor de deur. Hij noemde de naam van die kennis sen uit Bogota, die hem mijn adres hadden gegeven voor hulp. Dat zijn goede mensen, die ver trouw ik, dus ik heb hem binnen gelaten en opgevangen. We wisten natuurlijk ook niet dat het zeven maanden zou gaan du ren." De Tweede Kamer heeft grote zor gen over de situatie bij Intervence, bleek eerder deze week. De Zeeuwse kinderen en gezinnen mogen daarvan niet de dupe wor den, vinden de partijen. Maar de kwestie is voor hen vooral ook een déja vu, want opnieuw zorgt een zieltogende jeugdzorgorganisatie voor veel onrust. Zeker de teloorgang van de Hoenderloo Groep ligt nog vers in het geheugen. ,Je zou toch zeggen dat hier iets van geleerd is en dat we stoppen met het als postpakketjes verschuiven van kinderen van de ene naar de andere organisatie?", zei SP'er Maarten Hijink. Het punt is dat de verantwoorde lijkheid voor de jeugdzorg vijf jaar geleden is overgedragen aan de ge meenten. Kabinet en Kamer staan dus op afstand. Wel is en blijft 'Den Haag' verantwoordelijkheid voor het stelsel van de jeugdzorg. Staatssecretaris Paul Blokhuis wil daarom lering trekken uit de pro blemen rond Intervence, om nog meer van dit soort debacles voor te zijn. ,,Ik kan u zeggen dat alle effort daarop is gericht, maar dat het heel lastig blijkt te zijn om het altijd te voorkomen. We halen wel alles van stal om dat te proberen." Gemeen ten blijven wat hem betreft verant- Je zou toch zeggen dat hier iets van geleerd is en dat we stoppen met het als postpakketjes verschuiven van kinderen? woordelijk, maar hij wil wel 'duide lijkere spelregels' afspreken. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor de Jeugdautoriteit, die vorig jaar in het leven is geroe pen. Die werkt aan een 'early-war- ningsysteem', dat vroegtijdig in de gaten heeft als het bij instellingen fout dreigt te gaan. ,,Dat heeft in dit geval nog niet gewerkt zoals wij dat voor ogen hebben", zei Blokhuis, verwijzend naar Intervence. Opzegtermijn Volgend jaar moet het systeem goed van de grond komen. De Jeugdautoriteit is bezig de financi ële positie van alle organisaties op het gebied van jeugdbescherming en -reclassering en van de 200 grootste jeugdhulpaanbieders in kaart te brengen. Verder krijgen ge meenten meer de rol van opdracht gever, worden er reële tarieven vastgelegd en moeten de organisa ties aantonen dat ze ook de zorg en kwaliteit leveren waarvoor ze wor den betaald. ,,Het gebeurt nog te vaak dat we te weinig zicht hebben op hoe het er nu aan toegaat bij een aanbieder" aldus Blokhuis. Een ander belangrijk element is dat gemeenten contracten met or ganisaties niet meer op het laatste moment mogen opzeggen. Bij Intervence gebeurde dat een maand van tevoren, met alle com motie van dien. Blokhuis wil daarom naar een opzegtermijn van zes maanden. ,,Dat voorkomt een heleboel paniekaanvallen richting kerst." woensdag 16 december 2020 Dood van Paco Justitie heeft een schikking ge troffen met een stel uit Roosen daal dat vanuit een chalet op va kantiepark De Striene in Poort vliet drugs zou hebben gedeald. Het stel wordt daardoor niet lan ger vervolgd voor het witwassen van het geld dat ze verdienden. Ook zal het Openbaar Ministerie geen poging meer ondernemen om het geld dat de twee ver dienden te plukken. Pieter van Klinken Breda Adri Klinkenberg Den Haag Hessel de Ree Sint Willebrord Wanneer hebben jullie Paco voor het laatst gezien? - John Heijnen Met wie had Paco afgesproken in Rotterdam? Hoe is hij bij u beland? Voor Intervence ziet het er som ber uit. Het is zeker niet de eer ste jeugdzorgorganisatie in het land die dreigt om te vallen. Staatssecretaris Paul Blokhuis wil maatregelen nemen om te voorkomen dat er nog meer vol gen. ,,We leren door schade en schande." Rolf Bosboom Den Haag -Maarten Hijink, SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40