Tientallen jongeren stoken onrust in Oost-Souburg Heel de wereld kleurt oranje NIEUWS 3 CORONA DEBAT ten doen. Nadat we ze door elkaar hadden geschud, ondersteboven hadden gehouden en vervolgens nóg eens hadden doorgevraagd. Per saldo hebben we altijd de maatre gelen genomen waarvan de experts zeiden: die moet je nü nemen." PVV-leider Geert Wilders pro beerde de sluiting van niet-nood- zakelijke winkels terug te draaien. ,,Het is een oneerlijke en overbodige maatregel", vindt Wil- ders, die eerder ook schande sprak van het dichtgooien van de horeca. ,,Het gros van de winkeliers houdt Het kabinet liet Black Friday gebeuren. Daardoor waren deze botte regels nodig zich keurig aan de coronaregels. Sluiting helpt helemaal niet in de bestrijding van het virus.'' Volgens Rutte is heropening op dit moment 'onverantwoord'. ,,Je kunt niet de zorg overeind houden én de horeca en de winkels open houden." Wel beloofde hij dat ge dupeerde winkeliers een eenmalige vergoeding krijgen voor de voor raad die zij niet meer kunnen ver kopen. De linkse oppositie is teleurge steld over het kabinetsbesluit om de basisscholen te sluiten. Volgens GroenLinks-leider Jesse Klaver is daar geen goede reden voor. Coro naminister Hugo de Jonge zei eer der dat sluiting van de basisscholen helpt om ouders meer thuis te laten werken. Klaver is daar boos over. Ook D66-fractievoorzitter Rob Jetten vindt dat geen goede re den om de basisscholen dicht te gooien. ,,Om kinderen als levende enkelband in te zetten om thuis werken af te dwingen, gaat te ver'', zei Jetten gisteren. Rutte zegde uiteindelijk - met enige tegenzin - toe dat het kabinet bereid is begin januari te bekijken of de basisscholen als eerste weer open kunnen, wellicht een week eerder dan gepland. Maar dan moe ten de cijfers er echt een stuk beter uitzien dan nu. Anders blijven de scholen in ieder geval tot 18 januari dicht. Volgens Rutte leidt het slui ten van de basisscholen tot veel minder reisbewegingen van ou ders. Premier Mark Rutte haalt flink uit naar Nederlanders die de komende tijd in het buitenland op vakantie gaan of in het vliegtuig stappen zonder dringende reden. Je moet dat gewoon nu niet doen.'' Tijdens een ingelast coronadebat in de Tweede Kamer deed de minis ter-president gisteravond een op vallende oproep aan alle Nederlan ders: ,,Als je de komende weken de onbeschaamdheid hebt om op wintersportvakantie te gaan of te gaan vliegen, terwijl je daar geen dringende reden voor hebt, is dat gewoon asociaal. Je moet dat ge woon nu niet doen.'' Voor een vliegverbod - zoals re geringspartij CDA oppert - voelt Rutte echter niets. ,,Je kunt het nooit helemaal uitsluiten. Maar dat is een ongelofelijk drastische maat regel. Omdat je daarmee de hele burgerluchtvaart platlegt. Dat doet geen enkel land in de Europese Unie.'' Hij gaat wel bekijken wat er gedaan kan worden om het aantal vakantiereizen via Schiphol te mi nimaliseren. Op dit moment geldt een 'dringend advies' om tot medio maart geen buitenlandse reizen te boeken. In het debat kreeg het kabinet vanuit de oppositie het verwijt dat te laat is ingegrepen om het corona virus in te dammen. PvdA-leider Lodewijk Asscher: ,,In oktober werd er bewust voor gekozen om nét genoeg te doen. Ook liet het ka binet Black Friday gebeuren. DMr- door was het nodig om deze botte maatregelen te nemen.'' Rutte is het niet met de kritiek eens. ,,We hebben nooit geaarzeld om moeilijke maatregelen te ne men. En we hebben altijd gedaan wat de experts zeiden dat we moes- Acht uur station Souburg, dat is de afspraak die jongeren dinsdag in appgroepen maken. En ze staan er; op de draaibrug, bij het station, op de Bermweg. Met capuchons op en mondkapjes, bijna allemaal. Maar dit keer is ook de politie massaal aanwezig. Op mountainbikes, mo- toren, in wagens, bussen en een dikke jeep. In het begin wordt er vooral gela chen. Beetje rondjes fietsen, beetje We protesteren. Tegen corona, de politie en Zwarte Piet. Gewoon alles. Red Bull drinken, praatje met wat scooterrijders. Maar naarmate de tijd vordert, wordt er vaker op tele foons gekeken en lopen de groepjes de Kanaalstraat in, schichtig om zich heen kijkend. En dan begint het kat-en-muis- spel met de politie. Zijn de jongeren op het Oranjeplein, dan komt de politie daar ook. Dan splitst de groep, loopt iedereen de straatjes in en komen ze uiteindelijk weer sa men bij het station. Af en toe klinkt een vuurwerkbom, op sommige plekken fouilleert de politie. Een paar j ongeren voor de snackbar bla zen rode ballonnen op. Om een uur of tien is de groep flink gegroeid. Die trekt langzaam de Witte Wijk in. Een paar piep jonge pubers aarzelt op het kruis punt om mee te gaan. Wat ze buiten doen? „Protesteren", zegt de groot ste. ,,Tegen corona en de politie en Zwarte Piet. Gewoon alles eigen lijk." Een man loopt op het groepje af. Een vader. ,,Sem, meekomen. Naar huis. Nu!" De jongen aarzelt geen moment. Ook zijn vrienden taaien af. Op de achtergond klinkt een vuurwerkbom. Rond 21.20 uur wordt een contai ner in brand gestoken bij de hoek van de Dongestraat en de Middel burgsestraat in Oost-Souburg. De brandweer rukt uit om te blussen. De politie stuurt op die hoek alle aanwezige omstanders weg. Bij de nabijgelegen sporthal Van Duyven- voorde zijn ruiten vernield. Arrestatie De politie houdt twee mensen aan en deelt tien bekeuringen uit. Deze zelfde avond wordt bekend dat een 17-jarige jongen uit Oostdijk, ge meente Reimerswaal, is opgepakt omdat hij via sociale media zou hebben opgeroepen tot ongeregeld heden op Walcheren. Bij zijn arres tatie werd 22 kilo illegaal en zwaar vuurwerk in beslag genomen. De politie roept in de tussentijd ouders en verzorgers op met hun kind(eren) in gesprek te gaan over rellen en vuurwerk. woensdag 16 december 2020 Coronaminister Hugo de Jonge en premier Mark Rutte in een onderonsje tijdens het debat. foto anp - Lodewijk Asscher, PvdA Vanaf vandaag krijgen alle lan den in de wereld code oranje. Dat betekent dat alleen nog naar het buitenland kan wor den gereisd als dat 'noodzake lijk' is. Wie toch op vakantie gaat of een pleziertripje maakt, is niet verzekerd. Met dit besluit ver kleuren de laatste buitenlandse bestemmingen van geel naar oranje. Veel Nederlanders had- den nog een vakantie geboekt naar de Canarische eilanden, Sint-Maarten, Aruba of Bonaire. Nu Nederland is overgegaan op een harde lockdown, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken besloten de hele wereld op 'oranje' te zetten. Het reisad vies is zo niet langer gekoppeld aan de situatie in landen zelf. Veel reizigers zijn gedupeerd. 'Naar buitenland is asociaal' Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag Na Vlissingen zijn gisteravond in Souburg tientallen jongeren uit protest de straat opgegaan. Ze liepen door de straten en gooi den hier en daar een vuurwerk- bom. Politie was er ook. Die voerde fouilleringen uit. De groep groeide, de sfeer werd steeds grimmiger. Wendy Wagenmakers Oost-Souburg -Jongere Samenscholende jongeren in Oost-Souburg. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3