II Scholieren krijgen cadeautjes voor kleuractie 54 7 STRAATVERLICHTING ENERGIEBESPARING EN SLIMMER VERLICHTEN ,,Vanuit mijn huis kan ik een hele straat in het donker zetten", zegt Peter Maas. De straatverlichting in het hart van Middelburg krijgt een nieuw gezicht. Met sensoren en een zachter licht. En op afstand te dimmen. Het betekent wel het einde van het romantisch oranje schijnsel. Van Tipperary tot Leuven en Middelburg wordt keihard gewerkt aan straatverlichting. Het doel: een energiebespa ring van zestig procent en slimmer verlichten. Middelburg vervangt 416 armaturen voor ledlicht met de mo gelijkheid tot dimmen op afstand. Maar hoe voorkom je dan dat Middel burgers in het duister struikelend hun weg moeten vinden? In het centrum zijn nu tweehon derd armaturen vervangen en palen geschilderd. Van roodbruin naar an traciet; dé kleur voor de nieuwe straatverlichting. Rondom de Koe poort en naast de schouwburg staan sinds kort ook nieuwe lantaarns. Net als langs de Jazz-Bluesroute en Presi dent Rooseveltlaan. Palen met een 'lampenkap'. Dezelfde vorm als die in de binnenstad. En als van de 115 hanglampen boven onder meer de Vlasmarkt en het Molenwater. Sensoren ,,Als je goed in de lampenkap kijkt, zie je een soort zwart dopje. Er zit er ook één op de kap. Daar kunnen we straks sensoren in plaatsen'', zegt Pe ter Maas enthousiast. Hij is beheerder openbare verlichting bij de gemeente en weet alles van verlichting en de lichtambitie van de gemeente. ,,We kunnen straks spelen met het lichtniveau. Je hoeft niet overal de- straks ook 'praten' met de palen. Je zou iedere paal afzonderlijk aan of uit kunnen zetten, maar da's niet han dig." Lachend: ,,Dan ben ik helemaal 24 uur per dag met licht bezig. We be kijken verlichting op straatniveau. Een woonstraat heeft minder licht nodig dan het grote Marktplein. Grinnikend: ,,Ik kan straks thuis een hele straat in het donker zetten. Theoretisch gezien." We verledden de stad Middelburg doet mee aan het Euro pese project Smart Space. ,,Een breed project. Samen met tien andere part ners in binnen- en buitenland wer ken we aan die slimme straatverlich ting. We 'verledden' de stad. Ledlam pen zijn veel zuiniger. We hadden in de binnenstad lampen van 70 en 80 watt. Led zit op 20, 30 watt. Dat scheelt al flink." Ik kan straks thuis een hele straat in het donker zetten. Theoretisch gezien Begin volgend jaar zijn er twee lichtproeven; in het Schuiffelstraatje (die al langer loopt) en in de Nieuwe Burg. ,,In het Schuiffelstraatje gaan we straks met de bewoners bekijken hoeveel licht zij graag zien. In de Nieuwe Burg willen we het omge vingslicht van de winkeletalages me ten om te bepalen wat er dan verder nog is.'' De kleur van de nieuwe lampen is zachter. ,,Niet dat hele koele wit dat je vaak bij ledlicht ziet. Maar ook niet het ouderwetse oranje. Dat vonden veel mensen wel romantisch voor onze monumentenstad. Het scheen mooi op oude gebouwen. Maar in dat schijnsel kun je slecht kleur onder scheiden en lastiger gezichten zien." Het project moet eind volgend jaar afgerond zijn. zelfde hoeveelheid licht te hebben. Daar komen die sensoren in beeld. Niet alleen als dimmers, maar ook om bewegingen op straat meten. Het omgevingslicht van winkeletalages of kerstverlichting zoals nu. Daar pas je straatverlichting op aan. We heb ben nu een standaard in de binnen- stad; 's nachts, zo tussen elf en vijf uur, op halve kracht. Maar misschien moet je dat in de weekeinden, als de kroegen straks hopelijk weer open zijn, aanpassen omdat er dan op an dere tijden meer mensen op straat zijn.'' ,,Via die sensoren kunnen we De kleurplaatactie is op touw gezet door de Rotary Goes-Reimerswaal. Die wilde graag een leuke actie hou den om mensen in deze moeilijke tijd een hart onder de riem te steken, maar kon vanwege de beperkingen die er zijn niet heel veel doen. ,,Een feest om geld op te halen voor een goed doel zit er nu bijvoorbeeld niet in'', zegt Paula Koster. Om toch iets te ondernemen, werd bedacht om leerlingen van twee scholen in het speciaal onderwijs in Goes kleurplaten te laten inkleuren voor het personeel van het ziekenhuis. ,,In het Adrz waren ze daar meteen en thousiast over'', zegt Koster. De leerlingen van Mytylschool De Sprienke en de Deltaschool kleurden pakweg 180 platen in. Samen met voorzitter Ad Franse van de Rotary- club kwam Koster gisteren naar De Sprienke om ze op te halen. Ze werden nog dezelfde dag in het ziekenhuis af geleverd. Daar zullen ze in een lang lint de personeelsruimte gaan opfleu ren. Om de kinderen van de twee scholen te bedanken, benaderde de Rotary een leverancier van sport- en spelmaterialen. Of ze misschien tegen een gereduceerd tarief wat spullen konden aankopen. ,,Tot onze grote vreugde kregen we de materialen he lemaal gratis'', zegt Koster. Enthou siast werden de cadeaus gisteren uit gepakt door een aantal leerlingen van De Sprienke, om ze daarna meteen in gebruik te nemen. woensdag 16 december 2020 'We praten straks met lantaarnpalen' Annemarie Zevenbergen Middelburg Nieuwe lantaarn bij de Koepoort. Straks op afstand zo in te stellen dat je niet in het donker de Veste in wandelt of fietst. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Peter Maas, beheerder openbare verlichting gemeente Leerlingen van De Tweern en de Deltaschool in Goes hebben zich de afgelopen weken suf gekleurd voor ziekenhuis Adrz. Als bedankje kregen ze gisteren mooie cadeaus. De ballen, stapstenen en voetbal- goaltjes vielen in goede aarde. Rob Paardekam Goes WENST U EEN FIJNE KERST EN EEN GEZOND 2021 GESLOTEN VAN 22 DEC TOT 12 JAN KIJK OOK EENS OP WWW.SHOP54.NL Scheldestroat 54 Vlissingen 0118-417423 Leerlingen van De Sprienke waren blij met onder meer de ballen en goaltjes die ze cadeau kregen. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39