mlWmÈmm 5 Politie roept relschoppers op zichzelf te melden op het bureau é/i: Camera's in Middelburg uit vrees voor onlusten a 'WJM Tientallen jongeren kwamen maandagavond naar het Stadhuis plein, waarschijnlijk na een oproep via diverse app-groepen om 'te gaan rellen'. De politie was op de hoogte van de oproepen en was om 20.00 uur aanwezig met enkele voertuigen. Agenten praatten met de jongeren, maar zetten - nadat het rustig leek te blijven - na een half uurtje hun patrouilles elders in de stad voort. Tegen negen uur reden surveil lanten spoorslags terug naar het Stadhuisplein, omdat jongeren trachtten de deur van het stadhuis te forceren met een vuurwerkbom We kunnen niet zomaar willekeurig mensen aanhouden, vandaar dat iedereen toen is aangespoord het plein en de omgeving te verlaten en een stoeptegel. Ook werd de kerstboom op het plein gemoles teerd, hoewel onverlaten er niet in slaagden de boom in brand te ste ken of omver te trekken. De terug gekeerde politie-agenten riepen collega's elders uit Walcheren op, waarna met een man of vijftien de jongeren uit elkaar werden gedre ven op zowel het Stadhuisplein als in de Hobeinstraat. Lockdown ,,De jongeren waren toen al weer een stuk rustiger en de aanwezige politiemensen hebben niet kunnen constateren wie van de aanwezigen strafbare feiten pleegde. We kun nen niet zomaar willekeurig men sen aanhouden, vandaar dat ieder een toen is aangespoord het plein en de omgeving te verlaten", meldde politiewoordvoerder Alwin Don gisteren aan het eind van de morgen. Don voegt er aan toe dat de poli tie veel camerabeelden, vooral van omstanders, binnenkreeg. ,,Die beelden worden nu bekeken en on derzocht. We roepen daders dan ook op zelf naar het bureau te ko men, want er is een gerede kans dat we hun identiteit op beeld achter halen. Ook mensen die opnamen hebben gemaakt die we nog niet zagen of andere informatie hebben, roepen we op contact op te ne men." De politiewoordvoerder laat, in navolging van de Vlissingse burge- meester Bas van den Tillaar, weten de poging de deur van het stadhuis te forceren 'een verwerpelijke actie' te vinden, die geen ander doel had dan vernielingen te plegen en rot zooi te schoppen. Of de actie be doeld was om algeheel ongenoegen te uiten over de door premier Rutte aangekondigde strenge lockdown of vanwege het vuurwerkverbod, is niet helemaal duidelijk. Flinke knallen Don bevestigt dat het maandag avond ook elders in de stad onrustig was. Zo trok een deel van de op roerkraaiers, nadat ze van het Stad- Ik snap dat vooral de jongeren teleurgesteld zijn dat er veel niet kan en mag huisplein waren verdreven, rich ting Scheldeplein en Spuistraat. Net als elders in de stad waren er nog 'wat flinke knallen' te horen. ,,Maar vervolgens doofde het rumoer snel." De agenten spraken op het Stadhuisplein vooral tieners. „Jon geren tussen de vijftien en achttien, de meesten met een mondkapje, donkere kleding aan en een capu chon op. Onze mensen hadden wel het idee met Vlissingers te maken te hebben." Een omwonende die de rellen ga desloeg, had juist het idee dat de 'grootste raddraaiers' van buiten de stad kwamen. Hij zag de donkere kleding en hoodies als 'een soort uniform'. ,,Het waren vooral jonge kerels van begin twintig, die je nor maal hier niet ziet. De jongens die wel eens voor problemen zorgen in de Bloemenbuurt en omgeving, kwamen op hun scootertjes wel poolshoogte nemen, maar namen niet deel aan de ongeregeldheden." Glasschade Op het Stadhuisplein en in het stadhuis was gistermorgen bij het ochtendgloren weinig meer van de relletjes te zien. De toegangsdeuren waren voorzien van een stevige houten plaat. Of de hoofdingang deze week al weer gebruikt kan worden, moest nog worden beke ken. ,,Als alleen het glas moet wor den vervangen, kun je er later deze week weer in. Maar als de pui ont zet is, wordt het een ander verhaal", meldde een medewerker van de ge meente. Twee baliemedewerksters waren 'wel een beetje geschrokken' van de ongeregeldheden. ,,Maar vanoch- tend niet meer hoor, want ik kreeg gisteravond al wat heftige beelden doorgestuurd." Een bode was nau welijks onder de indruk, maar maakt zich wel zorgen. ,,Als ze nu al zo tekeer gaan, wat moet er dan tij dens de jaarwisseling wel niet ge- MAATREGELEN ï:1 - - Ai beuren. Het is toch gewoon asoci aal, we moeten ons allemaal aan co- ronaregels houden." Burgemeester Van den Tillaar onderschreef die woorden. Hij be nadrukte nog eens dat het 'voor ie dereen een bijzonder jaar is'. Hij snapt dat vooral jongeren teleurge steld zijn dat er veel niet kan en mag, ook niet tijdens de jaarwisse ling. Maar hij hoopt ook dat ieder een blijft nadenken en 'op een po sitieve manier het nieuwe jaar in wil stappen'. De jeugd- en straat- coaches van welzijnsorganisatie ROAT gaan in gesprek met jonge ren en zullen - zover mogelijk on der de aangescherpte richtlijnen - een aantal buitensport- en online- spelen aanbieden. woensdag 16 december 2020 GO Onderzoek naar roerige avond Er zijn nog geen aanhoudingen verricht naar aanleiding van de ongeregeldheden van maandag avond op het Stadhuisplein in Vlissingen. De politie probeert onder meer door onderzoek van camerabeelden van omstanders daders te achterhalen. René Hoonhorst Vlissingen -Alwin Don, woordvoerder politie mÊÊÈimS3SB" Twee medewerkers van de facilitaire dienst bekijken de schade aan de entreedeuren van het stadhuis van Vlissingen. fotos dirk jan gjeltema -Bas van den Tillaar, burgemeester Vlissingen 7 SV' 'v - i- - 1 - j 1 i A'V Glasschade aan het stadhuis MIDDELBURG De gemeente Middelburg vreest ongere geldheden zoals maandag in Vlissingen. ,,We hebben signa len ontvangen dat het moge lijk ook in Middelburg kan ge beuren", meldt de gemeente. Daarom zijn er gisteren came ra's opgehangen bij het stad huis aan de Markt en bij het stadskantoor aan de Kanaal- weg. De gemeente heeft dit ge daan in overleg met de politie om de openbare orde beter te kunnen handhaven. ,,Met de camera's bij deze gebouwen kunnen we dreigende proble men snel zien en kan de poli tie snel in actie komen. Ook geeft het de politie de moge lijkheid om daders beter op te sporen omdat zij op beeld staan. En we voorkomen be schadigingen en vernielingen van deze gebouwen", laat de gemeente weten. De camera's blijven in elk geval tot na de jaarwisseling hangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37