Lennart loopt halve marathon op zijn balkon D m 4 Analyse Je kunt het gerust een beginners- fout noemen van zowel Baudet als de Zeeuwse kandidaten van FvD. Als de partij vijf zetels zou halen bij de provinciale verkiezingen, was de afspraak, zou de top vijf van de lijst in de Statenzaal komen. De gedachte is logisch, alleen kun je zoiets niet ga randeren. In Nederland is bij wet ge regeld dat iemand ook met voorkeur stemmen kan worden gekozen. Dat overkwam Martin Bos, waardoor de nummer vijf van de lijst, Xander Eversdijk, buiten de boot viel. Hij werd onlangs burgercommissielid in de Staten en is maandag tegelijk met Van Hoecke opgestapt. Reeks van conflicten Op Twitter hebben ze een gezamen lijke verklaring gepubliceerd. De eu forie van de verkiezingsoverwinning werd snel getemperd, schrijven ze daarin. 'De partijleiding had gemeld dat de lijstvolgorde gold en dat daar niet van zou worden afgeweken. Men had ons dus fout geïnformeerd. Dat kostte Xander Eversdijk, tot ons ver driet, zijn zetel. Dit was het begin van een reeks van conflicten achter de schermen met de partijleiding en met name met Thierry Baudet.' Van meet af aan botsen Van Hoecke, Robèrt Brunke en Robert Koevoets binnen de fractie met Bos, die zich nogal eens als een brandnetel kan ma nifesteren, en ze ergeren zich aan de leiderschapsstijl van fractievoorzitter Fred Walravens. Het komt ook tot een 'heftige verbale aanvaring met Bau- det', aldus de verklaring. Landelijke partijprominenten Joost Eerdmans en Robert de Haze Winkelman bemid delen, maar het lukt ze niet Brunke en Koevoets binnenboord te houden. De eerste vertrekt in augustus 2019, de tweede in februari van dit jaar. Samen vormen ze inmiddels de Statenfractie ProZeeland. Van Hoecke blijft wel, 'uit respect' voor De Haze Winkelman en Eerd- mans, 'het landsbelang en de kiezers op rechts'. Maar na de recente ruzies in de top van FvD, waardoor onder anderen Eerdmans en Kamerlid Theo Hiddema zijn opgestapt, is nu toch de maat vol. Volgens Van Hoecke en Eversdijk heeft Baudet niet adequaat opgetreden tegen nazi-appjes van FvD-jongeren. 'Met het gedachtegoed van deze mensen willen we nimmer geassocieerd worden en niks te maken hebben.' Toch geven ze de landelijke voorman nog het voordeel van de twijfel. Naar buiten toe houdt het Zeeuwse Forum de afgelopen weken de rijen gesloten, omdat er nog een gesprek volgt met Baudet. Dat heeft vrijdag plaatsgevonden. Omdat de partijleider zich onvoldoende distan tieert van het extremisme in de gele deren trekken Van Hoecke en Evers- dijk hun conclusies. 'Baudet is zeer in stabiel en heeft zich omringd met ja knikkers en extreem jonge volgelin gen. In onze ogen is het dan ook wachten op verdere ontsporingen.' Lasterlijke aantijging In een maandagnacht uitgegeven ver klaring zeggen Walravens en Bos de afsplitsing te betreuren. Zij blijven partijoprichter Baudet volop steunen en vinden dat Van Hoecke zijn zetel in de Staten op moet geven, zoals dat eerder werd geëist van Brunke en Koevoets. Ze hebben hun zetels im mers te danken aan fans van Baudet. De 'lasterlijke aantijging' dat antise mitisme een probleem zou zijn bin nen FvD werpen Walravens en Bos 'verre van zich'. Ze veroordelen elke vorm van extremisme. Van Hoecke weet nog niet of hij al leen doorgaat of zich aansluit bij een andere fractie (bijvoorbeeld ProZee land). Voorlopig telt de Statenverga dering van 39 volksvertegenwoordi gers dus 16 fracties. 'Het partijkartel heeft zijn ware gezicht laten zien', re ageerde de vijfkoppige FvD-fractie verontwaardigd toen CDA, SGP, VVD en PvdA kort na de verkiezingen wei gerden Forum mee te laten regeren. Ze vonden het afbreukrisico van een college van gedeputeerde sta ten mét Forum te groot. Wat heet, ze hebben zelfs hun eigen fractie afge broken. De halve marathon lopen is niet zo bijzonder. Wel als je het op je vijf meter brede balkon doet. Dat is wat Goesenaar Lennart Zweemer (29) zaterdag van plan is. De hardloper doet dat om geld in te zamelen voor Vincent Peemen van Sport Pub Goes, die voorlopig zijn deuren gesloten moet houden. „Hopelijk houden we met deze actie een unieke sportlocatie in stand." Hij kijkt nog eens naar zijn balkon. Vijf meter breed is het. Verre van ideaal voor een mara thon. ,,Een beetje gestoord is het wel. Maar dat moet toch kunnen, een beetje gekkigheid in deze tijd. Er is al ellende genoeg." Precies daarom komt hij in actie. Om de ellende voor zijn vriend Vincent Dat moet toch kunnen, een beetje gekkigheid in deze tijd Peemen een beetje te verzachten. Na de toespraak van Mark Rutte, maandagavond, zakte de moed bij Peemen compleet in de schoenen. Het uitzicht dat zijn Sport Pub in Goes tot zeker half januari dicht moet blijven, maakt hem moedeloos. Deze lockdown kan zomaar eens de genadeklap voor zijn onderneming worden. ,,De bodem is bereikt", zegt Pee- men. 2110 keer linksom Dat wil Goesenaar Lennart Zwee- mer niet laten gebeuren. Reden dat hij zaterdag in actie komt. ,,Het is 2110 keer linksom, 2110 keer rechtsom", zegt hij. ,,Dan heb ik 21 kilometer gelopen, de af stand van een halve marathon." Helemaal in topvorm is hij niet. Zweemer vreest nog het meest voor zijn knieën. Een tactiek heeft hij al wel. ,,Veel afwisselen. Eerst honderd keer heen-en-weer. Dan honderd keer linksom draaien, en dan rechtsom." Dat hij het kan, daar is hij van overtuigd. Zweemer voetbalde bij vv Kloetinge 7 en basketbalde in het verleden op hoog niveau bij de West-Brabantse Giants. Ook liep hij met het ZLM team de ma rathon van Rotterdam en de kust- marathon. Zijn beste tijd; ander half uur. Dat gaat hij zaterdag niet redden. ,,Zou mooi zijn als ik het binnen de twee uur red." Zweemer hoopt met zijn spor tieve actie zoveel mogelijk geld in te zamelen, zodat Peemen vol gend jaar de deuren niet voorgoed hoeft te sluiten. En hij en zijn vrienden bij Sport Pub Goes kun nen blijven neerstrijken. Zater dagochtend om 10.00 uur start hij aan zijn 'one man' actie. Wie wil kan de Goesenaar live volgen via Facebook. Geld stroomt binnen Inmiddels stromen de donaties voor de reddingsactie binnen. In nog geen twaalf uur tijd staat de teller op bijna 1000 euro. Peemen is ontzettend blij met het warme gebaar, laat hij weten. Het beden ken van dit soort opmerkelijke ac ties is Zweemer overigens op het lijf geschreven. Als marketeer weet hij als geen ander hoe je op een positieve manier de aandacht moet trekken. woensdag 16 december 2020 GO Hommeles in Zeeuwse fractie FvD Ernst Jan Rozendaal Het heeft nooit ge boterd in de Zeeuwse fractie van Forum voor Democratie (FvD). Meteen nadat de partij vorig jaar vanuit het niets vijf zetels ver overde in Provinci ale Staten was het hommeles. Met het vertrek van Eelco van Hoecke hebben zich nu drie Statenleden afgesplitst. 'Thierry Baudet is zeer instabiel. Het is wachten op ver dere ontsporin gen.' Middelburg Maart 2020, vaartochtje Forum voor Democratie op de Ooster- schelde. Inmiddels steunen alleen Fred Walravens en Martin Bos (bei den links) nog partijleider Thierry Baudet (rechts). Theo Hiddema (midden) is opgestapt uit de Tweede Kamer en Eelco van Hoecke (derde van links) en Xander Eversdijk (tweede van rechts) hebben zich afgesplitst van de Zeeuwse Statenfractie. foto marcelle davidse Timo van de Kasteele Goes ^-ïZSü O Lennart Zweemer op zijn balkon waar hij een halve marathon gaat lopen voor Sport Pub Goes. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Lennart Zweemer Kijk op de site bij /video Lennart loopt halve marathon op zijn balkon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36