n Gemeenten eens over afbouw Intervence ZEELAND 3 -è a t Tijdschriften *M| ze worden boos op mij. Voorlopig blijf ik gewoon open, totdat ik hoor dat het niet meer mag. Ik hoop dat er snel duidelijkheid komt, want dit werkt niet." Schrik Gaby van 't Westende van de Pri mera in Middelburg worstelt met hetzelfde en heeft er zelfs onrustig van geslapen. Na de loeidrukke maandagmiddag ('zo gek hebben we het nog nooit meegemaakt') volgt ze 's avonds woord voor woord wat premier Rutte te zeg gen heeft. Ze schrikt bij de woor den: 'Nederland gaat op slot'. Mi- nuten later gevolgd door: 'vanaf morgenochtend gaan alle niet- noodzakelijke winkels dicht'. Geldt dat ook voor ons, vragen zij en haar man Leo zich onmid dellijk af. Samen runnen ze al 25 jaar de Primera in Vlissingen en Middelburg. Ze hebben werkelijk Maar vijf weken stilzitten gaan we zeker niet geen flauw idee. Want ook zij heb ben in hun filialen post.nl-punten. Die mogen dan wel openblijven, maar hoe zit het met de rest? Ner gens is er iets over te vinden. Maar haar ondernemersgeest laat haar niet in de steek. Op een rij ,,Gelijk hebben Leo en ik alles op een rij gezet. We hebben 's avonds nog leveranciers gemaild, de veer tien meiden die altijd voor ons klaar staan een mailtje gestuurd en mobiele-pinapparaten besteld. Want stel dat de winkel toch dicht moet, en mensen mogen wel hun pakketje komen ophalen, dan moeten we dat anders aanpakken dan nu." Het is dinsdagochtend dan ook spannend voor haar. Wat ze vooral niet wil is de kat op het spek binden. Dus laat ze de spullen die normaal voor de winkel staan en mensen verleiden om naar bin nen te komen, maar even liggen. ,,We houden het bewust sober." Pakketjes Vrijwel meteen komen mensen hun post en pakketjes ophalen. Maar ook in winkelcentrum Dau- wendaele is het rustig. Een storm loop blijft uit, al zijn er genoeg die even binnenwandelen voor een tijdschrift of cadeautje. Gaby hoopt snel duidelijkheid te krijgen over wat er mag. „Afsluiten van de winkel is niet makkelijk. We heb ben niet één deur, de hele pui staat als het ware open. En vijf weken is best lang. Als we toch alleen maar het post.nl-punt open mogen hou den, gaan we het helemaal anders doen. Dan gaan we via sociale me dia producten aanbieden. Mensen kunnen die bestellen. En wij pak ken het, als ze dat willen, voor hen in. Hoe we het allemaal gaan doen, zien we wel. Maar vijf weken stil zitten gaan we zeker niet." Alle betrokken wethouders beslo ten drie weken geleden - in de Be stuurscommissie Inkoop - het con tract met Intervence per 1 januari op te zeggen, vanwege de aanhou dende financiële en organisatori sche problemen. De colleges moes ten zich gisteren uitspreken over de financiële gevolgen daarvan. Zij zijn ermee akkoord dat Inter- vence geld krijgt om de kinderen, jongeren en gezinnen zorgvuldig over te dragen aan de drie andere organisaties voor jeugdbescher ming en -reclassering in Zeeland: de William Schrikker Stichting, Le ger des Heils en Briedis. Ook ont vangt Intervence geld om de sala rissen van medewerkers te kunnen blijven betalen. 3,3 miljoen euro In totaal verwachten de gemeenten bijna 3,3 miljoen euro nodig te heb ben voor de overgangsperiode en de ontmanteling van Intervence. Er gaat een voorstel naar de gemeen teraden om dat geld ook beschik baar stellen. Die kunnen zich alleen nog daarover uitspreken. De beslis sing te stoppen met Intervence is al definitief, zegt Jack Werkman, wet houder in Sluis en voorzitter van de Jeugdregio Zeeland. ,,Er is geen weg meer terug. De Bestuurscommissie Inkoop heeft dat besluit genomen. De gemeenteraden hebben die be voegdheid gedelegeerd." De dreigende opheffing van In- tervence heeft tot commotie geleid, zowel in Zeeland als landelijk. Er is vooral verontwaardiging omdat er een besluit is genomen zonder dat er een uitgewerkt plan is. Daardoor is onduidelijk hoe de zorg wordt overgedragen en wat dat betekent voor de medewerkers. Minister Sander Dekker heeft daarom de Zeeuwse gemeenten gemaand geen onomkeerbare stappen te ne men voordat er een 'transitieplan' ligt dat door alle instanties is goed gekeurd. Dat plan stellen de gemeenten en de vier organisaties de komende weken op, met een onafhankelijke procesbegeleider. Deze week zijn Er is geen weg meer terug de eerste gesprekken met kandida ten voor die functie. De verwach ting is dat er eind januari een con ceptplan ligt, dat kan worden be oordeeld door de Jeugdautoriteit en de inspecties van de ministeries. Als zij groen licht geven, begint Intervence met het overdragen van de zorg aan de drie andere organi saties, waarbij medewerkers zo veel mogelijk meegaan. ,,Dat gebeurt ge leidelijk, want het moet een warme overdracht worden", zegt Werk man. ,,Vandaar dat we een over bruggingscontract hebben van mi nimaal zes maanden." Het streven is Intervence in uiterlijk negen maanden af te bouwen. De Tweede Kamer is uiterst kri tisch over de gang van zaken. Giste ren zou er worden gestemd over di verse moties, onder meer om de huidige plannen voor opheffing van tafel te krijgen. Vanwege het coronadebat is de stemming uitge steld tot later deze week. ZEELAND8 woensdag 16 december 2020 is groot bij winkeliers Sêfnêr lekker Kinkalwi Iemand verrassen De Kreukelmarkt in Goes. foio jeffrey kui ierink Gaby van 't Westende van Primera in Middelburg: ,,We houden het bewust sober." foto jeffrey kutterink De Markt in Middelburg. foto theo giele - Gaby van 't Westende, Primera De afbouw van jeugdzorgorgani satie Intervence kan in gang worden gezet. De dertien Zeeuwse colleges van burge meester en wethouders hebben gisteren unaniem ingestemd met het geld dat daarmee is ge moeid. Rolf Bosboom Sluis - Jack Werkman, wethouder en voorzitter Jeugdregio Zeeland .V; U IÜX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35