s? Redden wat er te redden valt 'Kans op corona via bruine rat minimaal' 'Lobby voor tolvrije tunnel is niet mislukt' Stiekeme drinker Speelgoedwinkels zijn dicht, maar bij de Primera kun je gewoon cadeautjes kopen. Waarom? Omdat er ook een servicepunt is van post.nl. Die mogen juist open blijven. ,,Dat is niet te doen." Hoofdfunctie van winkel is bepalend 2 CORONA REGELS LOCKDOWN Commentaar Ondernemers staan hoog op het zorgenlijstje van de Tweede Kamer. Terecht. De harde lockdown hakt erin. Vooral kroegbazen, winkeliers en restauranteigenaren worden geraakt. In de Kamer kwam gisteren de wens op tafel om de schade in deze sectoren helemaal te compenseren. De FNV laat hetzelfde geluid horen. Is dat redelijk? De ministers Wopke Hoekstra, Wouter Koolmees en Eric Wiebes doen al veel voor bedrijven in nood. Zij vergoeden een groot deel van de loonkosten en van de vaste lasten. Zij stellen belastingen uit. De drie W's kiezen bewust niet voor honderd procent vergoeding. Want zij vinden dat bedrijven zich moeten aanpassen aan de slechte omstandigheden. Dat bereik je niet als de regering het bedrijfsrisico helemaal overneemt. Het Centraal Planbureau kwam onlangs met de waarschuwing dat het steunpakket mogelijk bedrijven overeind houdt die eigenlijk geen toekomst hebben. Er is nog een goede reden om de schade niet volledig te vergoeden. Voor het steunpakket geldt een drempel. Als bedrij ven minder dat twintig procent omzet kwijt zijn, helpt de over heid niet. Maar deze ondernemingen gaan er wel op achteruit. Het zou dus oneerlijk zijn om de horeca en de winkeliers hele maal schadeloos te stellen. Toch is het goed dat verschillende politieke partijen het kabinet nog eens op het hart hebben ge drukt de pijn voor deze ondernemers zo veel mogelijk te ver zachten. Den Haag moet binnen het redelijke redden wat er te redden valt. Den Haag moet pijn van ondernemers verzachten, maar het bedrijfsrisico helemaal overnemen is niet goed Naar aanleiding van de opmars van vooral de bruine rat in Zeeland, wilde de partij weten of het dier ook een rol speelt in de versprei ding van het coronavirus. Het wa terschap zegt dat Wageningen Uni versiteit onderzoekt of knaagdieren vatbaar zijn voor het virus en of ze het kunnen overdragen. Vooruitlo pend daarop verwacht Scheldestro men dat de risico's minimaal zijn. Waarschijnlijk gaat het bij dieren om een ander soort virus. Om het ALMANAK te kunnen overdragen moeten rat ten het bovendien uitscheiden. ,,Er is voorlopig nog geen bewijs voor dat dit gebeurt." Omdat ratten wel andere zoöno- sen (infecties die van dieren op mensen kunnen worden overge dragen) met zich mee kunnen dra gen, adviseert het waterschap om Waarschijnlijk gaat het bij dieren om een ander soort virus altijd persoonlijke beschermings middelen te gebruiken. Die helpen ook tegen het coronavirus, moch ten ratten dat toch blijken uit te scheiden. Het zijn absoluut geen zuiplap pen, het Heikantse stel op leef tijd. Ze drinken alleen met mate oude port. Die was in de aanbieding bij een Duitse bud getsuper. Zodoende toog de Heikantse daarheen om de jaarvoorraad van tien flessen in te slaan. Er waren er ook nog maar tien en ze wilde niet voor inhalige zuipschuit versleten worden. Dus rekende ze vijf flessen af en zette die in de auto. Vervolgens deed ze een andere mondkapje op en maakte ze dezelfde ronde, via een andere kassa. Stiekeme drinker VRZ: ga niet winkelen in België Grondprijzen gaan niet omhoog in Reimerswaal MIDDELBURG Brandje in Torentijd snel geblust Waar je ook komt: het gros van de winkels is dinsdag dicht. In Goes wordt daar zelfs duidelijk zicht baar op gecontroleerd. Er loopt dan ook nauwelijks iemand door de winkelstraten. Toch heerst er ver warring. Want sommige van de winkels die open zijn, verkopen niet altijd spullen die je 'essentieel' zou noemen. De Hema in Goes bijvoorbeeld zorgt bij passanten voor gefronste wenkbrauwen. ,,Zijn jullie open", vraagt een mevrouw verbaasd voor ze de zaak binnenstapt. Medewer kers vangen haar op en leggen haar uit dat ze er terecht kan voor 'es sentiële artikelen'. Maar wat dat zijn? Je ziet haar denken... Voor kleding moet ze in elk geval het in ternet op, want die afdeling heeft de Hema afgezet met rood-wit lint. Buiten worden broodjes verkocht. Waar je dan precies voor naar bin nen kan, is gissen. Deze mevrouw loopt dan ook door. Naar de super Anders gaat het eraan toe bij de Primera in Arnemuiden. De eige naar daar weet ook niet precies wat hij met de situatie aan moet. ,,Het post.nl-punt mag open blijven voor het halen en brengen van pakketjes. Maar er liggen hier ook cadeau-artikelen en er staan tijd schriften. Mogen mensen dat dan niet meer kopen?" Hij heft zijn handen in de lucht. ,,Ik kan er een VEILIGHEIDSREGIO lint voor spannen, maar dan lopen mensen naar de supermarkt aan de overkant en halen ze het daar. Of De lobby voor een tolvrije tunnel in Den Haag is niet mislukt. Dat ant woordt het dagelijks provinciebe stuur op vragen van de SP. Tijdens het debat over de begro ting van Infrastructuur en Water staat vorige maand bleef minister Cora van Nieuwenhuizen (VVD) doof voor de steeds luidere roep uit de Tweede Kamer om de Wester- scheldetunnel tolvrij te maken. Uit eindelijk haalden voorstellen om dat volgend jaar meteen te regelen het niet. De SP vindt dat de minister Zee land aan het lijntje houdt en wilde van het provinciebestuur weten of de Zeeuwse lobby zinvol is ge weest. Dat zegt ja. De Kamer heeft wel besloten dat er een onderzoek moet komen naar de effecten van het tolvrij maken op de economie en het welzijn van de Zeeuwen. Dat is positief, vindt het provinciebe stuur. 'De uitkomsten van een on afhankelijk onderzoek kunnen de argumenten om een tolvrije Wes- terscheldetunnel te realiseren be vestigen.' Ook staat de tunnel in verschil lende verkiezingsprogramma's en dat was het doel van de lobby. De verwachting was nooit dat dit kabi net al een einde zou maken aan de tolheffing. woensdag 16 december 2020 De kans dat mensen via ratten met het coronavirus worden be smet, is waarschijnlijk zeer klein. Waterschap Scheldestromen antwoordt dat op vragen die Partij voor Zeeland had gesteld. Rolf Bosboom Middelburg Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio Zee land roept Zeeuwen op niet te gaan winkelen in België. ,,We moeten aan beide kanten van de grens het coronavirus de kop in drukken, want de druk op de zorg is te groot. Dat kan alleen als we ons alle maal aan de maatregelen houden die in onze landen gelden", aldus Lonink. ,,Ga alleen op pad als het echt noodzakelijk is. In België zijn de winkels wel open, maar ook daar zijn er beperkende maatrege len en is funshoppen ver boden. Tegelijk raden we bezoekers uit België nog steeds af voor niet nood zakelijke reizen naar Ne derland te komen. KRUININGEN De grondprijzen in de ge meente Reimerswaal gaan in 2021 niet om hoog. Daarmee is 2021 het tweede jaar op rij waarin die prijzen gelijk blijven. De reden om de grondprijzen niet te laten stijgen zit in het feit dat ze nog steeds marktcon form worden bevonden. Reimerswaal hanteert geen vaste grondprijzen, deze verschillen per bouwproject. Voor de goedkoopste bouwkavel betaal je in Waarde 182,60 euro per vierkante meter. De duurste kavels bevinden zich in Yerseke en Krabbendijke. Daar kosten enkele kavels 236 euro per vierkante meter. In gevangenis Torentijd in Middelburg heeft gis terochtend een brandje gewoed. Dat kwam doordat een machine in een werkplaats vlam vatte. De eerste melding kwam rond 09.00 uur van het automatisch brandmeldsysteem. Twee blusploegen van de brandweer gingen er heen, net als een ladder wagen. Een brand in een gevangenis krijgt al snel extra aandacht. Daarom werd opgeschaald naar middelbrand. De brand weer had het vuur tegen 09.30 uur al onder con trole. Verwarring Jeffrey Kutterink Middelburg De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) kreeg gisteren vragen van tientallen ondernemers over de sluiting van de win kels. De praktijk blijkt weer barstiger dan de in Den Haag bedachte theorie dat alle niet- noodzakelijke winkels moeten sluiten. Aan de ene kant was er de Hema die toch open ging om voeding en drogiste rij-artikelen te verkopen. An derzijds stonden bij de grote drogisterijketens niet-noodza- kelijke artikelen als handtas sen en pantoffels in de rek ken. In de supermarkten is ook meer te vinden dan de eerste levensbehoeften. Het grijze gebied van winkels die zich niet tot één soort product beperken maakt het lastig. Volgens VRZ-voorzitter Jan Lonink is de hoofdfunctie van een winkel bepalend. Hij ver wacht dat Den Haag de ko mende dagen de maatregelen verder verfijnt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34