Aan de kettina Bij wie stapte vermoorde Paco over in de auto? Kunstenaar ontdaan door diefstal werk op Loskade 2 JAN VAN DAMME Column Alsof je je hagelnieuwe bo lide de showroom uitrijdt en meteen vijf weken lang in je garage moet stallen. Of wat heftiger: alsof het cruiseschip of de containerreus waaraan jaren is ge bouwd meteen na de tewaterla ting aan de ketting wordt gelegd. Bij het van de helling glijden is er nog publiek en applaus. Daarna wordt het meteen angstig stil. on-Nederlands volwassen oor logsfilm De Slag om de Schelde. Af gelopen maandag was in Cinecity de nationale première. In Vlissin- gen, logisch vonden de filmma kers, op die grond is in 1944 hard gevochten om de vaarweg naar Antwerpen vrij te maken. Het had een nationaal feest moeten wor den aan de boorden van de Schelde waarvoor ook - zeggen in gewijden - de koning in hoogstei gen persoon zich had aangemeld. Helaas, de verwachte aanscher ping van de coronamaatregelen zette een streep door het bezoek van alle hoogwaardigheidsbekle ders. Ook dat van de majesteit. Wat overbleef aan feest was leuk, maar oogde toch een beetje jam mer. Met maximaal dertig man in een CCXL-zaal, tsja. miljoenenfilm werd verder afge knepen door de te verwachten sluiting van alle bioscopen in Ne derland. Die kwam nog sneller dan verwacht. Meteen om midder nacht, net nadat de Sloedam met veel bloed en geweld voor de laat ste keer was veroverd, moesten de deuren op slot. de rode loper. Samen met een be scheiden legertje societyfotogra- fen en cameramensen. Daar kwa men ze, producent Alain, regisseur Matthijs, scriptschrijver Paula. En de jonkies, de hoofdrolspelers Gijs en Susan. Iets naar rechts alsje blieft, hoofd naar deze kant, niet te nors kijken. De camera's klikten en flitsten. filmdoek gestapt en poseerde in een feesttenue met blote schou ders. Ik had mijn winterjas aan. Die had ik bijna aangeboden. Net nadat de Sloedam met veel geweld was veroverd moesten de deuren op slot DE STELLING Vandaag: Ik kan best vijf weken zonder winkelen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters NE&EPLANb HELEMAAL OP SLOT Tunnel zaterdag toch niet tolvrij 1,8 miljoen euro voor restauratie rijksmonumenten Sporten mag voor jongeren tot en met zeventien jaar ,,In Colombia zijn dit soort procedu res wat stroperiger dan bij ons", legt politiewoordvoerder Willem-Jan Uijtdehage uit. Op basis van onder meer gesprekken met familie van het slachtoffer, is de Nederlandse politie er vrijwel zeker van dat de identiteit klopt. De man die de politie vorige maand tijdens een uitzending van Opsporing Verzocht tipte over de ver moedelijk juiste identiteit van de tot dan toe onbekende dode, is John Heijnen uit Sint Willebrord. Hij zegt dat hij de Colombiaan zeven maan den onderdak had gegeven en dat zijn gast vier weken voor hij dood werd gevonden, spoorloos was ver dwenen. Afspraak Heijnen zegt dat Paco op de dag van zijn verdwijning een afspraak had in Rotterdam. ,,Daar is hij overgestapt in een auto van andere mensen. Daarna hebben we nooit meer iets van hem vernomen." Heijnen weet niet met wie Paco de afspraak had, maar hij heeft bijzonderheden over de straat en het type auto aan de po litie doorgegeven. De man uit Sint Willebrord kent de criminele wereld. Hij werd in de jaren negentig bekend als leider van de York-bende en is vorig jaar ver oordeeld voor cocaïnehandel. Heij nen zegt in het duister te tasten over de achtergronden van de moord. ,,Die willen we weten, ook voor de familie. Paco was een goede vriend van ons geworden." De recherche heeft de woning van Heijnen des tijds uitgekamd. Daarbij zijn voor zover bekend geen sporen van een misdrijf gevonden. De bewoner is niet aangehouden of gehoord als verdachte. De recherche zegt niets over de stand van het onderzoek, of ze bij- Hij is overgestapt in een andere auto. Daarna hebben we nooit meer iets van hem vernomen voorbeeld verdachten in beeld heeft en hoe het voor zijn dood zwaar mishandelde slachtoffer is omge bracht en wat ze in Colombia aan de weet is gekomen over het slachtoffer en zijn relaties. Gezien de omstan digheden houdt de politie er zeker rekening mee dat sprake is van een moord in het criminele circuit. ,,Toen ik maandag terugkwam uit Den Haag, zag ik tot mijn verwon dering dat mijn afbeelding verdwe nen is", zegt Van Holstein. ,,Dat is heel vervelend en verdrietig. Aan de andere kant: het is het enige werk dat daar is meegenomen. Dat streelt mijn ego ook wel weer, moet ik bekennen, want meestal val ik overal een beetje buiten." Door de coronacrisis zag Van Hol- stein vrijwel al haar exposities in binnen- en buitenland wegvallen. Mede daardoor raakte ze betrokken bij Zeeuwse projecten zoals Kunst- bezorgd van CBK Zeeland en dus Boulevard van Schoonheid en Troost, een initiatief van Ramon de Nennie. ,,Maar zelfs in de buiten lucht hang ik nu niet meer", zegt ze. De boulevard omvat 25 verkeers- borden waarop werk van Zeeuwse kunstenaars is te zien. De Nennie wil op deze manier kunst zichtbaar maken, nu het door de coronacrisis voor kunstenaars vrijwel onmoge lijk is te exposeren. ,,Ik denk dat een fan hem heeft meegenomen", zegt De Nennie over het verdwenen werk. ,,Het wordt vervangen, want het project moet wel compleet blijven. Dat ge beurt zo snel mogelijk, al weet ik niet hoe lang dat duurt in deze tijd. Ik hoop niet dat er nog meer wer ken worden gestolen, want dan wordt het financieel wel lastig om het op te lossen." ...&AS ZEKER niet normaal, ze® IK. ik ze® alles? ja zest ze... alles zest ze... ik zes nou ja... en toen pas zei ze, woensdag 16 december 2020 Zo verging het de gloednieuwe, De feestelijke lancering van de Ik stond eerder die avond langs Zeeuwse Teuntje was van het Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben klaar voor deze lockdown 970 reacties TERNEUZEN De Westerscheldetunnel blaast de tolvrije dag van komende zaterdag af. De NV Westerscheldetunnel beroept zich op het ad vies van het RIVM om zo veel mogelijk thuis te blij ven en niet te reizen wan neer het niet noodzakelijk is. De Westerscheldetunnel is dit jaar slechts vier dagen gratis geweest. Normaal gesproken zijn er jaarlijks zes tolvrije dagen. De tolvrije dag op 31 oktober werd ook al geannuleerd vanwege coronamaatregelen. De eerstvolgende tolvrije dag staat op 30 januari gepland. MIDDELBURG Er is volgend jaar ruim 1,8 miljoen euro beschikbaar voor de restauratie van rijksmonumenten in Zee land. Van 15 januari tot en met 26 februari kunnen aanvragen worden inge diend bij de provincie. Het gaat om grotere res tauraties van bijvoor beeld kerkgebouwen, molens, stadhuizen en fa brieken, niet om woonhui zen en ook niet om groene of archeologische monumenten. Vanwege de coronacrisis werd dit jaar niet het hele bedrag dat beschikbaar was aangevraagd. BIJ NADER INZIEN In de productie rond het afkondigen van de strenge lockdown en de maatregelen is in de krant van gisteren een fout gesloten. Bij de opsomming van de verschillende maat regelen is gemeld dat jongeren tot 13 jaar in groepsverband mogen trainen dan wel sporten. Dat is onjuist. Kinderen tot en met 17 jaar mogen buiten in grotere teams sporten. Of buiten wedstrijden spelen met teams van hun eigen club, laat de rijksoverheid op de site weten. De vermoorde man die in okto ber is gevonden in het water bij de Oesterdam bij Tholen is nog altijd niet formeel geïdentifi ceerd. De politie weet bijna zeker dat het gaat om José- Fransisco Velasquez-Castillo (49) uit Colombia, met de bij naam Paco, maar de formele be vestiging uit dat land laat op zich wachten. Hessel de Ree Sint Willebrord - John Heijnen ZEELAND8 De Middelburgse kunstenaar Toos van Holstein is 'helemaal aangeslagen'. Haar bijdrage aan het project Boulevard van Schoonheid en Troost, op de Loskade tegenover het station, is ontvreemd. Rolf Bosboom Middelburg Het werk Schoonheiden Troost toen het nog op de Los kade hing. foto harm witteveen HEEL NEbERLANb? MEE/ EEN PAAR STEMBANbEN BLIJVEN MOEPK3 WEEPSTANb B/EbEN... ALLEEN tsE SUPERMARKT, &E BAKKER EN BE SLASER NIET. IK ZES..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2