28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV INTERVIEW GIJS BLOM Voor De Slag om de Schelde beet Gijs Blom zich vast in zijn rol als een soldaat die vecht aan Duitse zijde. Hij hing zelfs zijn muur vol met NSB-propaganda. ,,Dat had de AIVD niet moeten zien'', aldus het aanstormende talent, dat de film vanaf morgen zo graag aan de buitenwereld had willen tonen. Quote van de dag Ik weet niet of het werkt, maar ik heb er goede dingen over gehoord. et 3,5 miljoen kijkers is het wellicht een wat gekke vraag, maar ik stel hem toch: zitten wij, tv-kijkend Nederland, na een toespraak van Rutte nu echt op zo'n ellenlange nabeschouwing te wachten zoals in M maandagavond? Ik merk dat ik steeds narriger word van het eindeloze meningen circus dat eerder verwarrend dan verhelderend werkt en dat met Jesse Klaver aan tafel snel verzandt in ordi nair politiek bedrijven. Bij de eerste toespraak van Rutte in maart vond ik het napraten logisch. Dat was een historisch moment, we wisten niet wat ons overkwam. Maar negen maanden later zijn wij kijkers prima in staat om te beoordelen of de boodschap van de minister-presi dent duidelijk was. Daar hebben we geen Volkskrant columnist in zijn oudste trui voor nodig, die op zal vende toon tegen ons praat alsof we een stel debiele kleuters zijn. Vervolg voor huizenhit Talkshows langer door En ook geen Neelie Kroes, die me door haar onge wone uitspraak van het woord 'gotspe' (het klonk als 'Gods pay') deed denken aan wijlen mijn oma die in een poging om vrouw van de wereld te spelen in een restaurant een glas roosvicee bestelde in plaats van rosé. Kroes had 'de plaatjes' van lijkzakken en over volle ic's gemist bij de toespraak van Mark, zei ze, om zijn toespraak te ondersteunen. Ze wilde Mark na tuurlijk niet 'afkatten', maar 'helpen'. Goed dat ze het er even bij zei. De al eerder genoemde Jesse Klaver had tot zijn vreugde een paar groepen in de maatschappij gevon den die Rutte was vergeten in zijn speech. Foei, de daklozen had hij helemaal niet genoemd. En dat zegt dan de man die te laf was om bij de laatste coalitie onderhandelingen verantwoordelijkheid te nemen en in plaats daarvan thuis in zijn eikeltjespyjama op de bank ging zitten. Alleen Sven Kockelmann bewees zijn toegevoegde waarde door de GroenLinks-voorman met een paar eenvoudige tegenvragen met een mond vol tanden te zetten. Onbegrijpelijk dat hij zich nog steeds met een bijrol op tv moet behelpen, naast iemand die elke avond meer woorden nodig lijkt te hebben om een vraag te stellen. Zijn handen moeten jeuken. Na het aanhoren van de klaagzang over wie en wat Rutte dit keer allemaal had verzaakt te noemen (plaat jes, uitleg over het vaccin en hoe de GGD'en dat pre cies gaan uitrollen, perspectief, de vergeten groepen in de maatschappij, het totale economische hulppakket tot achter de komma nauwkeurig) lijkt er me één op lossing. Bij de volgende toespraak of persconferentie kletst Rutte het hele uur vol tussen 19.00 en 20.00 uur. Heeft hij alle tijd om alles en iedereen te benoemen. Zijn de deskundigen van M tevreden en kunnen ze thuisblijven, wat een boel reisbewegingen én erger niswekkende tv scheelt. Kortom: iedereen blij. En wéér gaan de bioscopen dicht. ,,Ik moet zeggen: het was natuurlijk al een gewaagde zet om hem in corona- tijd uit te brengen'', zegt acteur Gijs Blom (23) even voor de wereldpre mière van het ambitieuze en peper dure De Slag om de Schelde. Dat pre mier Rutte een lockdown zou afkon digen, hing al even in de lucht. Toch ging het evenement in Vlissingen maandagavond gewoon door en werd de langverwachte oorlogsfilm voor groepjes van dertig man in alle dertig zalen van multiplex Cinety vertoond. ,,We zagen de cijfers van het RIVM de goede kant opgaan, dus hoopten stiekem dat we beloond zouden wor den. Maar het is een rare dag, man. Wat een absurde situatie. Ie dereen hier is mega-enthou- siast en trots op een film die pas weken na deze première gaat draaien. Het mag de pret niet drukken, toch heerst er een beetje een rouwstemming." Blom benadrukt de afgekondigde maat regelen te respec teren. ,,Maar ik hoop vurig dat de bios- copen en theaters eerder dan pas over vijf weken opengaan. Er waren dit jaar nog altijd géén geregistreerde besmettingen in bioscoopzalen. En ik denk oprecht dat het een veilig alter natief kan zijn. Je hebt toch liever mensen in een gecontroleerde situa tie en op afstand van elkaar dan dat er een filmavondje bij iemand thuis wordt georganiseerd? Hoe dan ook onze film is sowieso te zien zodra het weer mag.'' Logisch dat het jonge talent, dat doorbrak in de musical Ciske de Rat en vervolgens acteerde in films als Sonny Boy, Kankerlijers en de Netflix-serie Letter for the King, er zeker nu zo van baalt. De Slag om de Schelde - van re gisseur Matthijs van Heijningen jr. en scenarist Paula van der Oest - moet niet alleen in Nederland, maar ook over de grens (het betreft een interna tionale coproductie, met ook Britse en Duitse acteurs) indruk maken. Sceptisch ,,Als dit slaagt, is het niet alleen leuk voor ons'', meent Blom. ,,Het is goed voor Nederland als filmland. Mensen denken namelijk dat we dit niet kun nen, zo groots opgezet en in dit genre. Zodra je bekendmaakt een oorlogsfilm te maken, sta je al 1-0 achter. En niet geheel onterecht. Ik was ook sceptisch toen ik het script kreeg. 'Hoe krijgen we dit in gods naam voor elkaar?!' Matthijs door drong iedereen ervan dat het realis tisch moest worden. Dat alles klopt. En dat we niet te keurig binnen de lijntjes moesten kleuren.'' Dat laatste resulteerde inderdaad in een film die niet alles dichtplamuurt met de clichés van het genre. De Slag om de Schelde - over een vrij onder- Nanraten TV woensdag 16 december 2020 Zowel Op 1 als Goedemorgen Nederland gaan langer door vanwege de co- ronalockdown. Op1 zal ook maandag, dins dag en woens dag op NPO 1 nog te zien zijn. Goedemorgen Nederland is te zien op werkda gen rond kerst. 'Voor heroïek Goed nieuws voor fans van de RTL4-show Kopen Zonder Kijken. Er komen twee extra sei zoenen aan van de show waarin de deelnemers blind een huis kopen. Volgens Martijn Krabbé zijn er veel ver rassingen. - De Amerikaanse regisseur Oliver Stone zegt tegen de Russische televisie dat hij het coronavaccin Spoetnik V heeft gekregen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28