KLM Open is volgend jaar in september 25 Oud-bondscoach Bouwer over matig EK van handbalsters Topturners ook in Rotterdam AZ voorlopig zonder De Wit Totilas overlijdt in Duitse stal Voor het eerst sinds 2015 ontbreken de Nederlandse handbalsters, de regerend wereldkampioenen, bij de laatste vier op een groot toernooi. Is dat een incident? ,,Dit is een goede wake-upcall voor iedereen, dat het niet makkelijk is om wereldkampioen te worden", zegt Bert Bouwer, de oud-bonds- coach die ooit het olympische pro ject 'Meiden met een Missie' begon. Stranden vóór de strijd om de medailles is een wereldkampioen onwaardig. Ja, het niveau in Europa is hoog. Handbalgrootmachten als Frankrijk en Noorwegen struikel den in het verleden ook voor het fi naleweekend. Maar er waren in op het EK in Denemarken onnodige verliespartijen in de poulefase (te gen Servië en Kroatië) en Neder land haalde niet het niveau van een jaar geleden. ,,Als je onze wedstrij den vergelijkt met die van Frank rijk, Rusland en Noorwegen, horen wij op dit moment ook echt niet in de halve finale thuis'', aldus Bou wer. Maar, zegt hij, onlogisch is dat niet. ,,Er zijn mensen gestopt of ge blesseerd. Als je alles optelt, is dat wel wat het verschil maakt." In de afgelopen jaren stopten Yvette Broch, Maura Visser en Nycke Groot als international. Op papier leek Oranje soms weinig kansrijk, desondanks was er altijd eremetaal op EK's en WK's. Tot nu. Estavana Polman, vorig jaar nog verkozen tot beste speelster van het WK, zit met een ernstige kniebles sure thuis. De eerst aangewezene andere middenopbouwspeelster, Delaila Amega, ontbreekt wegens eenzelfde blessure. „Structuur, daar gaat het eigenlijk om. Je ziet cruciale bouwstenen wegvallen en dan valt de muur uit eindelijk om. Dan is er een aanvul ling van allemaal jonge spelers, maar dat is een aanslag op de samenstelling van de ploeg en de dynamiek die erin zit. Daar moeten we ze de tijd voor geven'', zegt Bou wer. RUIME OVERWINNING OP ROEMENIË EK HANDBAL Spekkoper Een topploeg heeft volgens hem een goede cirkelloopster, een goede middenopbouwspeelster en een goede keepster nodig. ,,Dat is de as van het veld. Als je dat op orde hebt, ben je spekkoper en kun je heel ver komen. Bij ons is dat op dit moment in disbalans.'' Keepster Tess Wester presteert in zijn optiek goed, cirkel loopster Danick Snelder eveneens. Maar op de middenopbouwpositie is Nederland door het wegvallen van Polman kwetsbaar. ,,De jonkies spelen op hun niveau een goed toernooi. Maar als je 20 bent, heb je de tijd nodig om je te ontwikkelen. Eigenlijk moet je eerst een paar tik ken krijgen, wil je wereldkampioen worden. Wat dat betreft is het ern stig dat de jonge garde die er vorig jaar bij kwam op het WK en die niet zoveel gespeeld heeft, wel wereld kampioen is. In de fase van ontwik keling is dat vroeg. Zij werden eerst wereldkampioen en krijgen nu de tikken. Dragende speelster van een ploeg zijn is een giga-uitdaging. Dat heeft tijd nodig.'' Tijd die er eigenlijk niet is: ko mende zomer wachten de Olympi sche Spelen. Bouwer: ,,Het is te ho pen dat ze dan de structuur terug krijgen, als Estavana terugkomt. Anders moeten ze flink aan de bak om het sturende gedeelte, de struc tuur en de samenhang, onder de knie te krijgen.'' De organisatie gaat ervan uit dat te gen die tijd sportevenementen van grote omvang weer doorgang kun nen vinden. De 101ste editie van het internationale golftoernooi heeft voor de eerste keer plaats op de baan van Bernardus Golf in Crom- voirt. Het KLM Open werd dit jaar van- wege de coronapandemie ge schrapt. ,,Het was een teleurstelling dat het KLM Open 2020 moest wor den afgelast, maar de redenen zijn bekend en begrijpelijk'', aldus toer nooidirecteur Daan Slooter. ,,Voor komend jaar doen we er met alle betrokken partijen alles aan om de top van de Europese Tour en de be ste nationale talenten te laten schit teren in Nederland. We gaan ervan uit dat het in september 2021 weer mogelijk is.'' Het KLM Open is niet het enige toernooi dat dit jaar niet doorging en volgend jaar terugkeert op de Europese Tour. Het geldt voor nog zeventien andere toernooien. In to taal telt de tour een volle kalender met 42 toernooien. Vier toernooien behoren tot de zogeheten Rolex Se ries. Het prijzengeld van drie van deze toernooien is verhoogd van 7 naar 8 miljoen dollar (6,5 miljoen euro). Het zijn het Abu Dhabi Champion ship (21-24 januari), het Schots Open (8-11 juli) en het PGA Cham pionship (9-12 september). Het vierde en laatste toernooi uit de Ro- lex Series is het Tour Champion ship, oftewel de seizoensfinale in Dubai (18-21 november). Voor dat toernooi gaat het prijzengeld om hoog naar 9 miljoen dollar (7,5 mil joen euro). Het KLM Open heeft volgend jaar 1 miljoen euro prijzen geld. Dat is minder dan in voor gaande jaren, toen het bedrag stee vast op 1,8 miljoen euro lag. woensdag 16 december 2020 GYMNASTIEK Topsport centrum Rotterdam is vanaf 1 september 2021 een van de vier locaties waar de beste turners van Nederland trainen. Een hal in het sportcentrum naast De Kuip wordt verbouwd en ingericht voor de tur ners en trainers van TeamNL. Dat werd gisteren bekendgemaakt. Bij de mannen trainen de toptur- ners nu nog in Heerenveen, Hoofddorp, Den Bosch en Zwijndrecht. Die laatste lo catie, waar onder andere olympiër Bart Deurloo traint, wordt straks vervan gen door Rotterdam. VOETBAL AZ moet het voorlopig doen zonder Dani de Wit (22, foto). De mid denvelder liep ruim een week geleden in de verlo ren thuiswedstrijd tegen FC Groningen een blessure op aan zijn linkerenkel. Aanvullend medisch onder zoek wees uit dat De Wit voorlopig niet in actie kan komen. De 22-jarige De Wit, een vaste waarde bij AZ en international van Jong Oranje, reisde nog wel mee naar Kroatië voor de laatste groepswedstrijd in de Europa League tegen Rijeka, maar hij bleef daar op de bank zitten. De Wit scoorde drie keer in deze competitie. PAARDENSPORT Het voormalige toppaard Toti- las is op 20-jarige leeftijd overleden. De Duitse springruiter Mattias Rath maakte bekend dat een aanval van koliek het paard fataal is geworden. De zwarte hengst wordt over het algemeen gezien als het beste dressuurpaard dat ooit aan wedstrijden deelnam. Totilas behaalde grote successen onder Ed ward Gal. Zo won de com binatie onder meer drie keer goud op de Wereldrui- terspelen in Kentucky in 2010. Nadat Totilas in Duitse handen was te rechtgekomen, leverde het dier onder Rath vrijwel nooit meer aansprekende prestaties. 'Nederland heeft even tijd nodig' Lisette van der Geest Rotterdam/ Kolding KOLDING De Nederlandse handbalsters hebben de teleur stelling van het missen van de halve finales weggespoeld met een ruime overwinning op Roe menië: 35-24. ,,In de eerste helft lieten we nog wel wat liggen, maar in de tweede helft begon het echt goed te lopen. We waren veel beter'', aldus op- bouwspeelster Jessy Kramer. De 21-jarige Bo van Wetering was de uitblinker bij Oranje met acht treffers. Nederland speelt vrijdag om de vijfde en zesde plaats van dit EK. Groep II, Kolding Gisteren: Nederland - Roemenië 35-24, Kro atië - Duitsland 23-20, Noorwegen - Honga rije nnb. Eindstand: 1. Noorwegen 4-8 (138-93), 2. Kroatië 5-8 (124-123), 3. Nederland 5-6 (141 134), 4. Duitsland 5-4 (124-137), 5. Hongarije 4-2 (97-108), 6. Roemenië 5-0 (107-136). Noorwegen en Kroatië naar halve finales. Nederland speelt vrijdag om plaats 5/6 (15.30 uur) Bo van Wetering, topschutter t< jen Roemenië. foto anp Het KLM Open keert volgend jaar in de vertrouwde maand september terug. Het Neder landse golftoernooi van de Euro pese Tour zal in 2021 van 16 tot en met 19 september worden gespeeld. ANP Rotterdam Daan Slooter hoopt op top- spelers. foto ronald speijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25